160 YILLIK YEL DEĞİRMENİ MİLLART İLE CAN BULDU

160 YILLIK YEL DEĞİRMENİ MİLLART İLE CAN BULDU

919
0
PAYLAŞ
 

Yalıkavak sahilinde gururla yükselen tarihi değirmen Ümit Çelik ve Yaprak Kocabaş tarafından gerçekleştirilen bir projeyle MillArt Sanat Galerisi olarak sanatın ve Bodrum’un hizmetine kapılarını açtı.

1859 Yılında Yalıkavak Sahili’nde açılan ve yüz yılı aşkın süreyle Bodrum Halkına hizmet veren tarihi değirmen, geçtiğimiz gün ilk sergisi ile kapılarını sanata açtı. Yaz boyu sürecek sergilerden ilkinde Tuncay Yurtsever, Şerife Muslu, Ahmet Hıdır, Nermin Alpar, Behruz Kuul, Erhan Cihangiroğlu, Leyla Konuk, Fahriye Özbey gibi sanatçıları ağırlayan karma sergi, sanatçıları ve sanatseverleri bir araya getirdi.

Ümit Çelik, Tuncay Yurtsever, Şerife Muslu

Yıllarca metruk bir halde iken iki girişimci kadın tarafından yeniden hayat bulan tarihi bir atmosferde yıl boyu resim, grafik, heykel gibi farklı disiplinlerde açılacak olan sergiler, sanatseverleri farklı bir keşfe çıkaracak. Tarih, sanat ve muhteşem Yalıkavak gün batımı manzarası eşliğinde MillArt’ta, bu eşsiz yarımadaya karşı misyonlarımızdan biri olan “geçmişe sanatla sahip çıkmaya” davtlisiniz.

 

 

SANATÇILAR VE ÖZGEÇMİŞLERİ

TUNCAY YURTSEVER

İnebolu’da doğan sanatçı, ortaokulu Saint-Benoit’da, liseyi ise Galatasaray’da tamamladıktan sonra Siyasal Bilgiler Fakültesi (Mülkiye-Ankara) mali şubeden mezun oldu. Maliye bakanlığı teftiş kurullarında birsüre devam eden çalışma hayatının ardından, dokuz yabancı dilde, bir kısmını kendi yazdığı Türkiye’yi tanıtıcı yetmişin üzerinde kitap yayınladı. 2004 yılında resim yapmaya başlayan Tuncay Yurtsever, kendisine has oluşturduğu tarzıyla, ESKİZ KULLANMDAN ve her eserinde ortalama 60.000 toplu iğne kullanarak DÜNYADA ÖRNEĞİ OLMAYAN tablolar yapmaktadır. Bir çok kişisel ve karma sergiye katılan sanatçı, Bodrum, Yalıkavak’ta bulunan evinde çalışmalarına devam etmektedir.

ŞERİFE MUSLU

Ankara’da doğdu. Bodrum ve Yalıakavak’ta olmak üzere beş kişisel sergi açtı ve çok sayıda karma sergiye katıldı. Kendisine “alaylı” diyen sanatçı, 1985 yılından bu yana sürdürdüğü resim çalışmalarına Sığacık’taki atölyesinde devam ediyor.

Şerife Muslu, eserlerinin satışından elde edilen tüm geliri Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneğine bağışlayacaktır.

NERMİN ALPAR

1961 Yılında Ankarada doğan sanatçı Ankara Üniversitesinde mezun olmuştur. Resme 2004 yılında Transparan Sanat Galerisinde ressam Gür Dalkıran ile başlamış olup daha sonra ressam David Ugralidzeden ders almıştır. Şu anda kendi atölyesinde çalışmalarını sürdürmektedir. Kadınlar özellikle gizemli, hüzünlü ve melankolik kadınlar resimlerine esin kaynağı olmuştur. Yaklaşık 30 kadar karma sergiye katılmış olup yurtiçi ve yurtdışında workshoplara katılmıştır.

BEHRUZ KUUL

1988’de Nahçıvan’da doğan Behruz Kuul (Guliyev) 2009’da Nahçıvan Devlet Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nden, Prof. Huseyingulu Aliyev’in atölyesinden mezun olduktan sonra Azerbaycan’ın ünlü ressamlarından dersler aldı. 2016’ya kadar Nahcivan’daki kişisel atölyesinde çalışmalarına devam etti. Bu sırada iki kişisel serg ve bir çok karma sergilere imza atan sanatçı bir yıl kadar İstanbul Kınalı Ada’da çalıştıktan sonra 2017’den bu yana Bodrum’da bulunan atölyesinde çalışmalarına devam etmektedir.

LEYLA KONUK

Leyla Konuk, Köln’de okullar arasında yapılan “Özgün Resim” temalı yarışmada birincilik ödülü almış ve bu dönemde, resimi bir hayat tarzı haline getirmeye karar vererek çalışmalarını yoğunlaştırmıştır. Eğitimini Köln Malchule Akademisi’nde tamamladıktan sonra Türkiye’ye dönmüştür.

1998 yılından bu yana, Köln Freund Theather, Paris Elele Maison galerilerinde ve yurtiçinde bir çok şehirde toplamda 26 kişisel sergi ile sanatseverlerle buluşmuş,birçok müzayedede tabloları satılmıştır.

Kendisini Empresyonistlere yakın bulan Leyla Konuk; çalışmalarında yağlı boya ve karışık teknik kullanmaktadır. Çalışmalarını gerçekleştirirken esinlendiği, Evrenin tüm renklerini resimlerinde kullanan sanatçı, Bodrum’da bulunan atölyesinde çalışmalarını sürdürmektedir.

ERHAN CİHANGİROĞLU

1983 yılında İstanbul’da doğmuştur. 2006 – 2008 Yılları arasında Marmara Atatürk Eğitim Fakültesinde Resim Öğretmenliği eğitimi almıştır 2011 yılında Doğuş Üniversitesi Görsel İletişim Tasarım Bölümü ve Grafik Tasarım (yandal) programından mezun olan sanatçı, 2011 – 2013 yılları arası Prof. Devrim Erbil atölyesinde Sanatçının asistanlığını yapmıştır. Yurt içinde ve yurt dışında bir çok karma sergiye katılan sanatçı çalışmalarını Kadıköy’deki atölyesinde devam etmektedir.

AHMET HIDIR

1961’de İzmir’de doğdu. Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu. Seramik çalışmalarına Selma Belek atölyesinde başladı. Kısa bir süre Ayfer Karamani ile seramikte figür ve form çalıştı. Resim çalışmalarına ise Ümit Nalbantoğlu ile başladı. Ali Koçak atölyesinde desen, figür ve renk çalıştı. Resimlerinde insan ilişkilerini, iletişimi ve iletişimsizliği, bireyin bazen coşkusunu, bazen hüznünü naif bir dille resmeden sanatçı eserlerinde akrilik ve karışık teknik kullanıyor. Seramikleri ve resimleri ile çeşitli sergilere katılan sanatçı çalışmalarını halen kendi atölyesinde sürdürüyor.

FAHRİYE ÖZBEY

1975 yılında İstanbul’da doğdu. 1995 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesini 1. likle bitirdi. Gorbon, Paşabahçe, Mey, Decorium gibi Türkiyenin önde gelen firmalarında tasarımcı ve ürün sorumlusu olarak çalıştı . Gorbon da çalıştığı yıllarda yurtdışı ve yurtiçi birçok büyük mimari projeler için eserler üretti . Kisisel segiler actı ve karma sergilerde yer aldı . Eserleri yurtiçinde ödüller kazandı. İstanbul Halk Eğitimi Merkezi, İSMEK, Gaziantep Üniversitesi Naci Topçuoğlu Yüksek Okulu Cam atölyelerini kurdu. Bilgi birikimini Mimar Sinan Üniversitesi, İSMEK, Halk Eğitim Merkezi ve Özel kurs merkezlerinde ders vererek paylaştı. 3 yıldır Bodrum’da yaşayan sanatçı kişisel atölyesinde eserlerini üretmekte, atölyesinde ve Halk Eğitim Merkezinde derslere devam etmektedir.

 

ÜMİT ÇELİK

1977’de Almanya’da doğdu. Marmara Ünizersitesi, (Ünsal Oskay dönemi) İletişim Fakültesini bitirdi. Üniversite ile eş zamanlı çalışma hayatı başladı. Ulusal ve uluslararası bir çok markaya grafik tasarımcı olarak hizmet verdi. Tam hizmet ajansalaraından ziyade butik çalışma tarzını benimsedi. 2011 itibariyle çalışma hayatına bağımsız bir şekilde devam etmektedir. 2015 yılından bu yana hayvan portreleri yapmaktadır.

 

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.