4 insan bir lisan “Atölye 4D” 

4 insan bir lisan “Atölye 4D” 

30334
0
PAYLAŞ
 

Neyzen Tevfik Caddesi üzerinde yeni açılan bir mağaza, vitrinine bakan yerli ve yabancı kadınları bir anda etkisi altına alıyor. Geçtiğimiz günlerde Atölye 4D adıyla hizmet vermeye başlayan bu mağaza, tamamı el emeği olan, farklı çizgilerde tasarımların yer aldığı özgün koleksiyonların sergilendiği farklı bir mağaza. Mağazaya dışarıdan baktığınızda gördüklerinizden etkilenmemek neredeyse imkânsız. İçeri girdiğinizde ise bambaşka bir âleme yolculuk ediyorsunuz adeta.

Atölye 4D Alin Zorbaz, Aslıhan Eskitürk, Hagop Tokuryan ve Şant Yazmacıyan isimli tek bir marka altında toplanmış 4 tasarımcının oluşturduğu İstanbul menşeili özgün bir platform. Her biri farklı çizgilere sahip bu 4 yetenek, gümüş ve altını, kimi zaman tek başına, bazen gümüş-altın karışık, bazen de doğal, yarı değerli ve değerli taşlarla bezeyerek kadın erkek herkesin gönlünde taht kuran, sahip olmak için iç geçirten tasarımların çıktığı bir adres.

Aslihan-Eskiturk
Aslıhan Eskitürk

Henüz 30’lu yaşlarında olan, genç, dinamik ve pozitif enerjisi ile dükkanından içeri girdiğinizde sizi etkisi altına alan Aslıhan Eskitürk, Bodrumlu. Asıl mesleği çevre mühendisliği olan Aslıhan Eskitürk, okul yıllarının tamamında İstanbul’da geçirmiş. İTÜ Çevre Mühendisliğini bitirip, çevre bilimleri üzerine yüksek lisans yapıp, 10 sene kadar da mesleğini Rusya’da icra etmiş. Bir hobi olarak atölye çalışmalarıyla başladığı tasarım ve takı üretimi, gün geçtikçe yeni mesleği haline gelmeye başlayınca, hayatının bir noktasında yönünün değiştirip, İtalya’da Gümüş işçiliği ve Takı Tasarımı eğitimi almış. Döner dönmez kapalı çarşıda bulunan atölyesinde tasarım ve üretimlerine hız vererek, arkadaşlarıyla güçlerini birleştirip, Atölye4D markasını hayata geçirmişler.

“Bizler 4 farklı sesin birleşimiyiz. Her birimiz farklı notalarla aynı şarkıyı icra ediyoruz bir nevi. Modayı takip ediyoruz. Ancak moda ve trendleri takip etmek gibi bir kaygımız olmadan,  günün gerisinde de kalmadan kendi yorumlarımızı katarak özgün tasarımlarımızı, birer koleksiyon haline getiriyoruz. Hepimizin felsefesi, bulunduğumuz, yaşadığımız yerlerin özgün dokusuna uygun tasarımları hayata geçirmek. O nedenle bizim için mağaza açtığımız yerler de çok önemli. Yaklaşık 3 yıl önce ilk mağazamızı Beyoğlu Hazzo Pulo pasajında açtık.  Burası oldukça tarihi dokusu olan bir pasajdır. Tasarımlarımız ve mekân bütünlüğü açısından gerçekten bambaşka ambiyansa sahip bir mekan. İkinci şubemizi ise, Bodrum’a açmak istedik. Sonuçta ben de kendi doğduğum topraklarda olmak, buranın özel dokularını da tasarımlarımda kullanmak istedim. O nedenle de Tepecik Mevkii Neyzen Tevfik Caddesi numara 60’da yer alan bu şirin, dükkânı açtık. “

Hagop Tokuryan, Alin Zorbaz, Şant Yazmacıyan, Aslıhan Eskitürk
Hagop Tokuryan, Alin Zorbaz, Şant Yazmacıyan, Aslıhan Eskitürk

Tasarımları kadar, felsefeleri ile de takdire şayan bu 4 kafadar, takılarında kullandıkları derileri, deri işleme atölyelerinden çıkan fireleri satın alıp, yeniden hayata geçiriyorlar. Tasarımlarında çok rahat yılan derisi, kaplumbağa kabuğu gibi ürünleri kullanabileceklerini ifade eden Eskitürk, bunun yerine gözden çıkartılmış ürünleri kullanmanın kendilerini daha mutlu ettiğini vurguluyor.  Kişi ve kuruluşlara özel çalışmaların da yapıldığı Atölye 4D’nin en önemli özelliklerinden biri de bir ürettikleri üründen ikinci bir tane daha üretmemeleri. Tamamı el işçiliği olan bu ürünlerden aldığınızda, bir başkasıyla amiyane tabir ile “pişti” olmamanız, sizi kendinize daha da özel hissettirecek en önemli unsur.

 

Tabii ki, her zaman için dokunmak, görmek daha etkilidir alışverişte. Özellikle de böyle bir mağazayı ziyaret etmeniz kesinlikle tavsiye edilirken, işleriniz nedeniyle, imkansızlıklardan ve/veya merakınızı gidermeniz için www.atölye4d.com adresinden koleksiyonların tamamını göremeseniz de sipariş vermeniz mümkün. Ama siz yine de mağazaya gidin. En azından güzel bir dost kazanıp, harika tasarımlarla kendinizden geçin.atolye 4D13479851_10153677996623671_681926097_n

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.