Gülşen’den cevap gecikmedi

Gülşen’den cevap gecikmedi

1539
0
PAYLAŞ

Sözcü Gazetesi’nden Ali Ekber Ertürk’ün haberine göre RTÜK, şarkıcı Gülşen’in ‘Dan Dan’ klibi için ceza verdi. Bu konudaki RTÜK raporunda Gülşen, ‘Telefonla arkadaşlık hizmeti veren kadına’ benzetildi.

Ulusal Basında çıkan ve hızla tüm dijital medyada yer alan haberin içeriği şöyle.

“ABD’de şehirlerarası bir yol ile otel odasında çekilen klipte, Gülşen’in “Göğüs dekolteli kırmızı bir mayo ile diz üzeri kırmızı deri çizmeler” giydiği belirtilen RTÜK raporunda, “Kırmızı mayoya benzeyen kıyafetiyle bedenini cesurca sergileyen şarkıcının yatağın üzerinde gösterdiği davranışlar, telefon ile arkadaşlık hizmeti veren kadınların Reklam karelerine benzemektedir” yorumu yapıldı. Klibiyayınlayan Kral Pop, NR1, Power Türk ve Dream Türk kanallarına uyarı cezası çıktı.

gulsen_dan_dan2ERKEĞİ OTOMOBİLİNE ALIP OTELE GİTTİ

Klipte Gülşen’in, üstü açık kırmızı bir otomobille otoyolda ilerlerken yolda bekleyen genç bir erkeği de arabaya aldığı anlatılarak, daha sonra ikilinin bir otele gittiği belirtildi. Şarkının nakaratı olan “Öldürürüm kendimi dan dan dan” şeklindeki sözlerin ise, istediğini elde edemeyince silahla kendini vurma mesajı verdiği, bu sözlerin de çocuk ve gençleri olumsuz etkileyeceği savunuldu. RTÜK, klibi “Çocuk ve gençlerin fiziksel, zihinsel veya ahlaki gelişimine zarar verebilecek türde” bularak oy çokluğuyla ceza verdi.”

Gülşen Dan Dan klip
Klibi izlemek için Tıklayın

Bu haberlerin hemen ardından gözler, ünlü şarkıcının vereceği tepkiye çevrilmişken RTÜK’ten Dan Dan klibi için yasak geldiği iddia edilen Gülşen, avukatı aracılığıyla açıklama yaptı. Dava açmaya hazırlandığı belirtilen ünlü şarkıcı, ifadelerinde kendisinin kadınlık gururu ile oynandığını açıklayarak, davayı AİHM’ye kadar götüreceğini ifade etti. Ünlü şarkıcı Gülşen ‘Dan Dan’ şarkısının klibi nedeniyle RTÜK’ün kanallara verdiği ceza için sert bir yanıt kaleme alarak;

“RTÜK raporu kapsamında geçen ifadeler, şahsıma yönelik kabul edilemez derecede çirkin benzetme ve hakaret içermektedir” ifadesini kullandı. Gülşen, avukatı yoluyla kaleme aldığı ifadesine şöyle devam etti. “Görevlerini yasadan alan kuruluşların görevlerini yaparken, anayasal güvence altında olan kişilik haklarına saygılı olması yasal ve etik bir mecburiyettir. Gerekçe kısmında kaleme alınan ifadeler yüzünden kadınlık onuruma ağır bir saldırı gerçekleşmiştir.”

DAVA AÇACAK

Gülşen, anayasal güvence altında olan şeref ve saygınlığın korunması maddesinden bahsederek “Hiçbir hukuki kurumun şahsımı aşağılayıcı benzetmelerle toplum önünde küçük düşürme hak ve yetkisinin olmadığını belirtirim. Şahsıma hakaret yolunu seçen kurum üyeleri hakkında yasal yollara başvuracağımı kamuoyunun bilgisine sunarım” dedi.Gulsen_RTUK_Aciklama

 

 

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.