AKTİF KADIN YURTTAŞLIK EĞİTİMİ SONA ERDİ

AKTİF KADIN YURTTAŞLIK EĞİTİMİ SONA ERDİ

338
0
PAYLAŞ
 

Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği (TÜKD) ile Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin (ÇYDD) Bodrum Şubelerinin ortak projesi olarak 22  Eylül 2019’da başlayan    18 saatlik eğitim programı sona erdi. Bodrum Belediyesi Başkan Yardımcısı Emel Çakaloğlu’nun elinden sertifikalarını alan kadınlar, mutluluklarını  ifade ettiler.

Altı hafta boyunca yapılan söyleşiler de,  sertifika töreni   de ÇYDD’nin Turgut Reis’teki   DARİUS GERENSAR  EĞİTİM EVİ’nde  yapıldı. Bodrum Belediyesinin  desteği ile   hayata geçirilen   bu çalışmada kadınlara, tümü kadın olan konuşmacılar tarafından  temel hukuk bilgileri, kadının insan hakları,  laiklik ve kadın, anne çocuk iletişimi,  neden çevreci olmalı ve çevreci çocuklar yetiştirmeliyiz;   deprem anında ne yapmalı ne yapmamalı gibi  konular  anlatıldı. Altı hafta boyunca farklı uzmanlık alanlarından  üç doktor,  iki hukukçu,  bir psikolog ve  iki pedagog, bir diyetisyen, bir sosyal   politika uzmanı ve bir dil bilimci de  katılımcı kadınlarla söyleşiler yaptılar.

Her iki derneğin üyesi ve projenin  yürütücüsü olan  Prof.Dr.Nergiz Mütevellioğlu, proje hakkında şu bilgileri verdi. Bu projenin amacını şöyle belirlemiştik: “Sosyo ekonomik ve sosyo kültürel bakımdan dezavantajlı durumdaki 30 civarında kadının  sosyal uyanıklığını ve özgüvenini geliştirerek  toplumsal süreçlere daha aktif yurttaşlar olarak katılımlarını sağlamak. Katılımcı kadınlara uyguladığımız ölçme ve değerlendirme anketi bu amaca ulaştığımızı  gösterdi.” Prof. Mütevellioğlu ayrıca,  anket sonucunda katılımcıların   tümünün  bu tür eğitimlerin  sürdürülmesini istediklerini görmekten büyük  sevinç duyduklarını     belirtti.  Bodrum Belediyesi Başkan Yardımcısı Emel Çakaloğlu da   böyle  projeleri  Bodrum Belediyesi olarak  her zaman desteklemeye hazır olduklarını  ifade ederek  bu çalışmaya emeği geçen tüm gönüllü kadınlara teşekkür etti.

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.