ALİ DİZDAR’IN KALEMİNDEN, BODRUM CUP 2013 NOSTALJİSİ

ALİ DİZDAR’IN KALEMİNDEN, BODRUM CUP 2013 NOSTALJİSİ

1535
0
PAYLAŞ
 

Bu yıl üzülerek iptal etmek zorunda kalınan Bodrum Cup şöleninin 32nci yaş günü. Bodrum’da yaratılan ve yapılan bu görsel ve sosyalleşme şöleninin 2013 yılını anlatarak ve çektiğim binlerce fotoğraftan bir tutam örneklemeyle karınca kararınca anmak istedim.

 

21 – 26 Ekim 2013 25. BODRUM KUPASI

21 Ekim, Bodrum Cup, Marina Yacht Club’ta verilen brifingin ardından Tepecik Camii’nden başlayan kortej, İskele Meydanı’na Karşıyaka Belediye Bandosu ve Bodrum Anadolu Kız Teknik ve Meslek Lisesi Bandosu eşliğinde yüründü. Kortej yürüyüşüne, ilk kadın amiral olan Artemisia’nın temsili olarak tahtıyla eşlik etmesinin yanı sıra Bodrum Cup katılımcıları ve turistler eşlik ettiler. Kortej, İskele Meydanı’ndaki dans gösterileriyle devam etti.

Akşam Trafo Kafe’da düzenlenen kokteylde Bodrum Belediye Başkanı Mehmet KOCADON, Organizasyon Komitesi Başkanı Erman ARAS ve ünlü denizcimiz Sadun BORO, 25. Gümüş Yıl pastasını keserek ve geleneksel kampanayı çalarak 25. Gümüş Yılı’nı başlattılar. Katılımcılar gecede sahne alan orkestra eşliğinde eğlendiler.

22 EKİM BODRUM – GÜMÜŞLÜK ETABI UĞURLAMA MERASİMLİ YARIŞ

İlk etap Gümüş Yılına yakışır bir şekilde deniz üstü yelken şovuyla başladı. Organizasyona katılan ve yarışçıları uğurlamaya gelen 150 yat Bodrum Kalesi açıklarında start hattında buluştu. Karşıyaka Belediye Bandosu, “İDİL” yatı üzerinde sunduğu performansıyla yarışçıları uğurladı. Yarışçılar, start sonrası kuvvetlenen rüzgarla zevkli ve çekişmeli bir etabın keyfini doyasıya çıkardılar. Rüzgâra karşı yapılan oldukça zorlu geçen bu etap sonrası Gümüşlük Koyu`na demirleyen yatlardaki tüm yarışçılar Gümüşlük Belediyesi’nin katkılarıyla müzik eşliğinde ilk etap yorgunluğunu eğlenerek attılar.

Bu yıl uygulanacak olan handikap hesaplamalarıyla derecelerin belirlenecek olması yatların birinci gelmekten çok iyi performans gerçekleştirmeleri gerekmekte bu nedenle çok anlamlı olmamasına karşın kategorilerine göre bu etap birincileri ; Klasik Gulet “GRANDİ”, Gulet XL “GETAWAY”, Tirhandil “ MONTENEGRO”. Misafir Yatlar kategorileri: IRC “MAXART”, Destek “SWANGSONG”, Misafir “LADY KATRINA” oldu.

23 EKİM GÜMÜŞLÜK – KOS ETABI  HALİKARNAS BALIKÇISI ONURUNA

Yarışların ikinci gününde Turgutreis – Kos arasındaki Halikarnas Balıkçısı Etabı için saat 11:00 de start aldılar. Rüzgârın şiddeti yelkencilerin keyifli bir yarış çıkarmalarını sağladı. İkinci etabın ardından Kos Limanı’na giriş yapan tekneler, Kos Liman Başkanlığı tarafından önceden belirlenen yerlere alındılar.

Kategorilerinde günü birinci bitiren yatlar; Geleneksel Gulet “GRANDİ” , Gulette XL “STS BODRUM”, Tirhandil  “MONTENEGRO”.

Pasaport kontrollerinde sürenin uzaması yatçıları biraz üzdüyse de akşamki eğlence teselli oldu. Kos Belediyesi ve Kos Marinası tarafından Kos Meydanı’nda kokteyl, konser ve halk oyunları gösterisi düzenlendi. Saat 19:00’da başlayan etkinliklerde Bodrum Cup’a katılan yaklaşık 1500 yelkenci sahne alan orkestra ile coştu ve Yunan ezgileriyle eğlendiler.

24 EKİM KOS – LEROS ETABI  ADALAR ARASI YARIŞTAYIZ

Kos Adası’na veda eden yatlar dostluk kucaklaşması için bir başka Yunan Adası Leros’a dümen kırdı. 3.etap saat 10:00’da uygun rüzgarla yarışa başlayan yatlar 13-14 knot esen rüzgarla güzel bir günde güzel bir atmosfer yaratarak Leros’un Lakki Limanına doluştular.

Bu etapta kategorilerinde birinci gelenler; Klasik Gulet “PUSSYCAT”, Gulet XL “STS BODRUM”, Tirhandil  “MONTENEGRO”. Misafir Yatlar kategorilerinde; IRC “UZMA”, Destek  “NIKITA”, Misafir “LADY KATRINA”.

Leros’un yerel yöneticileri adalarına ilk kez konuk olan Bodrum Cup için iyi hazırlanmışlardı. Sıcak bir karşılamanın ardından basın mensupları ve yatçılar için düzenlenen otobüslerle ada turu hem misafirler için hem de Adanın tanıtımı için bulunmaz bir fırsattı. Otobüslere sığmayan yatçılar özel araba kiralayarak da Adayı turladılar. Leros Belediye Meydanı’nda düzenlenen etkinlikte eğlenen yatçılar ve Adalılar yelken ve deniz kültürünün estirdiği barış ve dostluk rüzgârlarını iliklerine kadar hissettiler. Bu şirin ve sıcak ada içten dostluğuyla yatçılarımızı ve konuklarımızı büyüledi.

25 EKİM LEROS – YALIKAVAK ETABI  TÜRKİYE’YE GERİ DÖNÜYORUZ

Leros-Yalıkavak Etabı için start hattındaki yerlerini almak için hareket eden yatlara kuzey yönlü 8-9 knot şiddetindeki rüzgar eşlik ediyordu. Saat 12:00 de yarışa başladıklarında batı yönünden 5-6 knot esmeye başlayan rüzgara kaldılar. Yalıkavak açıklarındaki bitiş hattına ulaşabilmekte sıkıntı çeken yatlar yaklaşık 15 Mil’lik rotayı zorlukla tamamladılar.

Kategorilerine göre bu etabı birinci bitirenler;  Klasik Gulet “JASMIN 1”, Gulette XL “GLORIOUS”, Tirhandil “BASTARDA”

Yalıkavak Palmarina’nın misafiri olan Bodrum Cup yatçılarına marina içerisinde sunulan kokteylde geleneksel kıyafet yarışmasını da yapan yarışçılar gece boyu eğlendiler.

26 EKİM YALIKAVAK – YALIKAVAK ETABI  TEŞEKKÜR ETABI

 Palmarina’nın misafirperverliğine karşılık veren Bodrum Cup Organizasyonu, yarışçılarına 5nci etap Palmarina Etabını düzenledi. Yalıkavak – Yalıkavak rotasında yarışılan etap saat 11:00 de start aldı. Bu final gününde 11- 12 knot şiddetinde esen rüzgar, yarışçıların yüzünü güldürdü. Yarış sonrası tekrar marinadaki yerini alan yarışçılar ödül törenine hazırlandılar.

Bu etapta da kategorilerinde birinci gelenler; Klasik Gulet “GRANDİ”, Gulet XL “STS BODRUM”, Tirhandil “MONTENEGRO”. Misafir Yatlar kategorilerinde: IRC “UZMA”, Destek “SWANGSON”, Misafir “LADY KATRINA”

25.Bodrum Cup Ödül töreni

Palmarina’da gerçekleşen görkemli ödül töreni gecesinde, Bodrum Cup genel ödülleri yanı sıra, yarışta sponsorlar tarafından desteklenen etaplarda birinci gelenler ve dereceye girenlere de ödüller dağıtıldı.

“Gümüş Yılın” en anlamlı ödülleri arasında Bodrum Cup’a en çok katılan yatlara verilen Şeref Ödülleri de yer aldı. En büyük ödülü 25 yıldır Bodrum Cup’a kesintisiz katılan, “BÜYÜK YUNUS” alırken, 20. Yılını dolduran “ELELE 2”, 15 yıldır yarışan “KAPTAN YARKIN” ve 10 yılı tamamlayan “ARİELLE DENİZ” ile “COCOTTE” da onur listesine girdiler.

Katılımcılara sunulan mangal keyfinin ardından, kokteyl eşliğinde Bodrum Cup Gümüş Yılı ödül gecesinde “Grup Baybora” konseriyle eğlenceyi doyarak Bodrum Cup’ı sonlandırdık.

25’inci Bodrum Cup’ın Gümüş yılı ile gelen bir yenilik, yarışlarda handikap uygulanması idi. Böylece, yatlar arasındaki boy, ağırlık, yelken alanı gibi faktörlerden kaynaklanan farkların belli ölçüde eşitlenmesi sureti ile performans öne çıkarılarak daha adil kazanma-kaybetme dengesi sağlanmaya çalışıldı. Handikap uygulaması neticesinde, Guletler sınıfında birinciliği elde eden “JASMİN 1”yatı oldu. İkinciliği “GRANDİ”, üçüncülüğü ise “AYAZ”aldı.

Gümüş yılında 25. Bodrum Cup’ın getirdiği yeniliklerden biri de, misafir kategorisinde katılan “ahşap olmayan yatlar” için de ayrı bir yarış düzenlenmesi idi. Özellikle IRC sınıfı yatlar ile polyester diye anılan GRP teknelerin talepleri üzerine açılan bu sınıfın start ve finişleri ayrı olarak düzenlendi.

Ayrıntılı yarışma sonuçlarını izlemek için link  http://arsiv.bodrumcup.com/2013-toplam-sonuclar/

Daha nice Bodrum Cup’lara dileklerimle saygılar sunarım. Ali Dizdar 20 Ekim 2020

 Gönderi Kişiseldir.
Bu yazı ve fotoğraflar yalnızca BodruMania haber gazetesine gönderilmiştir.
Yazı ve fotoğraflar şahsıma ait olup Bodrum Cup organizasyonu ile bağlantısı yoktur.
Ali Dizdar. 


 

 

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.