ALTINLA DANS EDEN AYNALAR

ALTINLA DANS EDEN AYNALAR

997
0
PAYLAŞ
 

Tarih boyunca farklı anlamlar yüklenen aynalar Serpil Kutluğ ve Seza Yumurtacı tarafından gerçek altın kullanılarak yapılan tezhip sanatıyla izleyenleri bambaşka bir boyuta taşıdı.

Yalıkavak Marina yolu üzerinde bulunan Millart Sanat Galerisi’nde düzenlenen Altınla Dans Eden Aynalar Sergisi, geçtiğimiz gün açıldı. Serpil Kutluğ ve Seza Yumurtacı’nın gerçek altın kullanarak yapılan tezhip eserleri, sergiyi gezenleri hayran bıraktı. Tuncay-Selin Yurtsever, Monad-Nükhet Ocak Balkan, Hüseyin Peker, Fahirye Özbey, Alev Ertuğrul, Ayşe Çalışkan, Yaprak Kocabaş, Hülya-Cahit Cem, Hüseyin Peker ve Zafer Kutluğ gibi isimlerin bir araya geldiği sergi, 29 Temmuz tarihine kadar, Yalıkavak Tarihi Yel Değirmeni içerisinde bulunan MillArt Sanat Galerisi’nde 18.00-00.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek.


AYNALAR HAKKINDA

Farklı Kültürlerde Aynalar, berraklık, netlik gerçeğin yansıması ve kendini tanımanın simgesi olmasının yanı sıra negatif enerjilerinden korunmanın bir yolu olarak da birçok kültürde karşımıza çıkıyor. Hz. Mevlana’nın Şems için yazdığı söylenen mısralar da bunun bir kanıtı adeta…

Mayalar ve Aztekler, yansıtıcı yüzeyleri tanrılarına kendi ışıklarını göstermek, “Buradayım beni gör, unutma” demek için kullanırlarken göçebe kültürlerde başkaları neşelerini çalmasın diye tercih edilmiş. İran ve Anadolu’da hazırlanan eski muskaların bir çoğunun içine gözden koruma amaçlı ayna koyulurmuş.

Hz. Muhammed’in yanından aynasını hiç eksik etmediği ve her baktığında dua ettiği de söyleniyor. Hz. Ali’den rivayet ediliyor ki, Hz. Peygamber aynaya baktığı zaman, “Hamd Allah’a mahsustur. Allah’ım yaratılışımı güzel yarattığın gibi ahlakımı da güzelleştir” diyor.

Ayna hediye etmek de pek çok kültürde yer alan, oldukça eski bir gelenek. Eski zamanlarda hayranlığın bir simgesi olarak aynaları erkekler sevgililerine hedie ederek, aynaya yansıyan kadından daha güzel birinin bulunmadığını anlatıyorlardı. Feng Shui anlayışına göre de aynaların kullanımları özel dikkat istiyor. Artırmak istenilen etkilerin aktive edilmesi, sorunlu alanların tedavi edilmesi için aynalardan yararlanırken dikkat edilmesi gereken ise aynanın neyi yansıttığına bakmak oluyor çünkü aynalar yansıttığına bakmak oluyor çünkü aynlar yansıttıkları görselin konusunu ikiye katlıyor.


Bilemezsin Sana verecek bir armağanı ne çok aradığımı. Hiçbir şey içime sinmedi.
Altın madenine altın sunmanın ne anlamı var. Ya da okyanusa su…
Düşündüğün her şey Doğu’ya baharat götürmek gibiydi.
Kalbim ve ruhumu vermenin bir yararı yok, Çünkü Sen zaten bunlara sahipsin.
O yüzden Sana bir ayna getirdim. Kendine bak ve beni hatırla.
Mevlana Celaleddin Rumi


Serpil Kutluğ

Geleneksel sanatlara olan tutkusu onu 1998 yılında hocası Mimar Sinan ekolünden gelen
Ayten Pelit ile karşılaştırdı.

İki yıl süren Milli Eğitim’e bağlı başlangıç ve ileri derece sertifika programlarını iyi derece ile bitirdi.

Daha sonra iki yıl hocasının atölyesinde ağırlıklı olarak tezhip ve minyatür derslerine devam etti. İstanbul’da bir çok sergiye katılmıştır.

2002 yılında ailece Bodrum’a yerleşmiştir.

2003 yılında Topkapı Sarayı Nakkaşhanesi ekolünden gelen hattat ve müzehhip
Dr. Naser Can ile geleneksel sanat çalışmalarına devam etmiştir. Simurg Nakkaşhane’sinde tezhip ve minyatür dersleri vererek bu sanatın tanınması için çalışmışlardır. 2010 yılında Dibeklihan’da,
2012 D Marin Turgutreis Marina sergi salonunda sergi açmışlardır.

Bu arada münyatür sanatına farklı bir pencereden bakmak adına Taner Alakuş minyatür atölyesine devam etmiştir.

Evli ve bir kız çocuğu olan A.Serpil Kutluğ sekiz yıldır Bodrum Halk Eğitim Merkezi’nde tezhip sanatının bir sonraki nesillere aktarılması için ders vermekte ve çalışmalarına devam etmektedir.


Seza Yumurtacı

İstanbul’da doğdu.Üsküdar Amerikan Kız Lisesi’nden sonra Marmara Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü bitirdi.Yüksek lisansını İngiltere’de tamamladı.

Eğitim alanında otuz yılı aşkın bir süredir çalışmaktadır.Çeşitli okullarda yönetici olarak görev yapmıştır.

Doksanlı yılların sonunda tezhip, hat ve minyatür sanatlarına ilgi duymaya başladı.
İstanbul’da ünlü bir tezhipçinin atölye çalışmalarına katıldı.

Bugüne kadar yurt içi ve yurt dışında pek çok sergi açtı.

Şu an Bodrum’da yaşamakta ve çalışmalarına devam etmektedir.

Seza Yumurtacı’ya göre sanattaki olgunluk detaylarda gizlidir.

Bir eserin en önemli unsurlarından biri detaylar değil mi? Yaşam da bunu yansıtmaz mı zaten… Bazen okyanusta bir damla,bazen de bir damla da okyanus..


 

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.