ANILARDAKİ BODRUM MUTFAKLARI

ANILARDAKİ BODRUM MUTFAKLARI

740
0
PAYLAŞ
 

Bu yıl üçüncü kez yapılacak olan Slow Cheese Bodrum Peynir Festivali kapsamında düzenlenen “Geleneksel Mutfak Gereçleri Sergisi” büyük bir katılımla açıldı.

Kaybolmakta olan lezzetleri korumak amacıyla Gambilya Baklası, Bodrum gemici peksimeti, Milas ısırganlı eriştesi, Lokum pilavı gibi yerel ürünleri kayıt altına alan Slow Food Yaveş Gari Bodrum Birliği, geleneksel mutfak mirasını yeni nesillere aktarmak için yaptığı sergi ile Bodrum ve Karaova’lı kadınlar Anadolu, ve Girit kültürüyle harmanlanan Bodrum mutfağının tarihi yolculuğunu  gözler önüne serdi.

Slow Cheese Bodrum Peynir Festivali’nin bir etkinliği olarak açılan sergiye, Anılarla Bodrum grubunun üyeleri destek verirken, Nuran Yüksel, Hatice Yücel, Fatma Satı gibi Bodrumlular, evlerindeki asırlık mutfak eşyalarını, gereçlerini ve fotoğraflarını sergi için Oasis Nurol Sanat MErkezi’nde sergilediler.

 

Bodrum’a Kent Arşivi kazandırmak için çalışmalar yapan Eğitimci Nuran Yüksel, Anılarla Bodrum grubu adına sergiye destek vermekten büyük mutluluk duyduklarını belirterek, “Slow Food, bulundukları yörenin mutfak kültürünü tescillemeye çalışan bir grup. Doğru bir işbirliğiyle ortaya güzel bir sergi çıktı.” dedi.

Bodrum’un en eski öğretmeni olarak anılan Hatice Yücel de “İki gönüllü kuruluş aynı amaç doğrultusunda birleşti. Kısa sürede böyle bir desteğimiz oldu bu etkinliğe. Bodrum’da artık böyle şeyler yapılmalı” diye konuştu.

Bodrum’un en ünlü simalarından Fatma Satı da sergiye mutfak gereçleri, yemek tarifleri ve fotoğraflarıyla katıldı. Satı, “Yıllarca Bodrum’un yöresel lezzetlerini tanıtmak adına katkıda bulunmaya çalıştım. Her şeyi kayınvalidemden öğrendim. Bugün de Anılarla Bodrum grubunda, mutfak kültürümüzün zenginliğini gelecek nesillere miras kalacak şekilde biriktirmeye ve muhafaza etmeye gayret ediyoruz.” Dedi.

Oasis Sanat Galerisi’ndeki özgün sergi, 14 Nisan tarihine kadar hafta içi hergün 11:00-19:00 saatleri arasında gezilebilecek.

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.