Aracınız için en güvenli adres “Bodrum Oto”

Aracınız için en güvenli adres “Bodrum Oto”

1607
0
PAYLAŞ
 

Bodrum’da otomotiv sektöründe kaliteli ve güler yüzlü hizmeti ile araç sahiplerinin yakından tanıdığı Emrah Yeles, kendi markasıyla hizmet vermeye devam ediyor. Uzun yıllar uluslararası bir markanın Bodrum temsilcisi olarak hizmet veren Yeles, Bodrum Oto adıyla kendi markasını oluşturarak, otomotiv sektöründe sağladığı, “hizmette kalite ve güven” ile Bodrum’a hizmet vermeye devam ediyor.

Her marka araç için periyodik bakım, lastik, akü gibi sarf malzeme, boya, kaporta yenileme ve onarım gibi bir araç için gerekebilecek her alanda TSE 12047 yetkili servis belgeli Bodrum Oto, Bodrum’da A’dan Z’ye araç bakım hizmeti veriyor. Araçlar için her türlü bakım ve onarımın yapıldığı Bodrum Oto’nun kurucusu Emrah Yeles, Kış aylarına yaklaştığımız şu günlerde, araçların kışa hazırlanması gerektiğini de vurguluyor. Silecekten antifrize, lastiklerden cam suyuna kadar her tür bakımın servislerinde yapıldığını hatırlatan Yeles, bakım yaptırmak için vakti olmayanları da düşündüklerini belirterek, yıllardır devam ettirdikleri kapıdan kapıya araç bakım hizmetlerinin de devam ettiğini, araç bakımı için vakit bulamayanların araçlarını istedikleri yerden alarak, yine aynı şekilde de bıraktıklarını söyledi. 1250 metrekare alanda 17 personeli ile hizmet veren Emrah Yeles, geniş servis alanında, uzman kadrolarıyla randevusuz hizmet verdikerini de belirtti.

Emrah Yeles, kışa girerken de tüm sürücülere bir hatırlatmada bulunarak, özellikle şehirler arası yollarda sürücülerin ceza yememesi adına her araç sahibinin lastiklerine dikkat etmesi çağrısında bulundu. Yeles, “Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının, Kış Lastiği Kullanma Zorunluluğu İle İlgili Usul Ve Esaslar Hakkında Tebliği, geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete’de yayımlandı. Yasalara göre artık, Türkiye’de tescil edilmiş olsun veya olmasın, şehirlerarası karayollarında yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan taşıtlarda her yılın 1 Aralık ile takip eden yılın 1 Nisan tarihleri arasındaki dört aylık dönemde kış lastiği kullanılması zorunlu olacak. Araçta patinaj zinciri bulunması veya kullanılması kış lastiği zorunluluğunu ortadan kaldırmayacak.

Emrah Yeles

Denetimlerde, kış lastiği kullanması zorunlu olduğu halde kullanmayan işletenler için idari para cezası uygulanacak. Özellikle şehirler arası yolculuk yapanlar için daha da riskli olan bu durum için, sürücülerin hem kendi emniyetleri, hem de karşısındakilerin güvenliği açısından, lastiklerini değiştirmeleri gerekiyor. Biz de bununla ilgili bir kampanya yaptık. Her marka ve her araç türü için geçerli farklı kampanyalarımız mevcut. Bodrum’da en uygun fiyatlı lastik satışı yapan firma olarak, yolu Bodrum’dan geçenler, bize uğramadan lastik almasınlar.” dedi.

 

Bodrum Oto’nun kurucusu Emrah Yeles, otomobillerde gerek genel bakım, gerekse kış bakımında dikkat etmeniz gereken ve yapmanız gereken hususları şöyle dile getiriyor;

“Arabanızın motor bakımını düzenli yapmadığınız takdirde, motorunuz bir gün sizi yarı yolda bırakabilir.Motorunuzun ilk aldığınız günki gibi motor gücüne sahip olması için motor bakımını yaptırmanız çok önemlidir Eğer motorunuza yeterli önemi göstermezseniz Ansızın arızalanır ve altından kalkamayacak masraflara ve motorunuzun tamamen değişmesine neden olabilir.

Aracınızı senede özellikle yaz ve kış başlarında 1 ya da 2 defaya mahsus periyodik bakımını özellikle motor bakımını aksatmadan yapmanız tavsiye edilir. Genellikle dizel araçlarda 15.000 kilometrelik periyotlarda, benzinli araçlarda ise 10.000 kilometrelik süreçte periyodik bakıma alınması gerekmektedir.”

Motor Bakımı Sırasında Değişim Yapılan Yerler;

Hava filtresi değişimi
Polen filtresi değişimi
Yakıt filtresi değişimi
Motor yağı değişimi
Motor soğutma sistemi
Yağ filtresi değişimi
Motor yağı değişimi

“Dikkat Etmemiz Gereken Hususlar;

Yağ değişiminde hep aynı kalite ve marka yağ kullanın.
Motoru devirsi kullanımdan ve fazla ısıtmadan kaçınalım! Motorun hararet yapmasını önlemiş oluruz.
Akü kutup başlarını, triger kayışını, ateşleme bobinlerini değiştirmeyi unutmayın.
50.000 km’de bir subap ayarı yapmanızda fayda var.
Motor soğuk ise gaz vermeyin biraz ısınmasını bekleyin motorun ömrünü uzatın.
Motor soğutma sistemlerinde 4 mevsim antifriz kullanmaya dikkat edin.”

 

Kışın motor bakımı şu şekilde yapılmadır;

Araçlara yazlık ve kışlık olmak üzere yılda en az iki kere bakım yapılması gerekirken, özellikle kışlık bakımda araçların yağı, suyu, filtreleri, bujileri, fren tertibatları, silecekleri, hortumları, akü ve lastiklerinin kontrol edilmesi büyük önem taşıyor. Motor gücünü standartların altına inmesini engellemek için motor bakımı çok önemlidir.

Bakım yapılmamasının özellikle kış şartlarında araca büyük zararlar verebildiğini ifade eden uzmanlar, bakımsız aracın sürücü ve sürüş güvenliğini de olumsuz yönde etkilediğine dikkati çekiyor. Uzmanlar, kışlık bakımı yapılmayan araçta performansın düştüğünü, yakıt sarfiyatının arttığını belirterek, bakımsız aracın sahibine çıkardığı masrafın bununla sınırla kalmadığını ifade ediyorlar.

Uzmanlara göre, kışlık bakım yapılmaması halinde araç sabahları geç çalışıyor ya da çalışmayabiliyor. Örneğin aracın motor suyuna antifriz konulmaması sonucu soğuk havalarda motor suyu donabiliyor. Bu da motorda en az 4-5 bin liraya mal olabilecek arızalar çıkarabiliyor. Bir başka deyişle sürücüler 200-300 lira masraftan kaçayım derken, 4-5 bin liralık faturalarla karşılaşmak zorunda kalabiliyorlar.”

 

 

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.