ARİF VİDİNLİ ANISINA KARSANAT KONSERİ

ARİF VİDİNLİ ANISINA KARSANAT KONSERİ

505
0
PAYLAŞ

Karya Kültür ve Sanat Derneği’nin  (KARSANAT) yeni sezondaki ilk konseri “Arp ile Mavi Yolculuk 2” bu yıl aramızdan ayrılan, kültür ve sanatın destekçisi Arif Vidinli anısına…

Karsanat yönetim Kurulu Başkanı Rezzan Şebin ve konserin Sanat Yönetmeni Arp Sanatçısı İpek Mine Sonakın’ın  konserle ilgili yaptıkları yazılı açıklama şöyle:

ARP İLE MAVİ YOLCULUK 2

“Karsanat’ın düzenlediği ‘Arp ile Mavi Yolculuk” serisinin ilk konseri 2018’de Herodot Kültür Merkezi’nde gerçekleşmişti. Bu sene de sezonun açılış konserinde mitolojik bir imgesi olan “Arp” ile farklı zamanlara, duygulara, düşüncelere yelken açtığımız müzikal bir yolculuk yapıyoruz. Yeni sezonun ilk konserinde değerli müzisyenler Ayşegül Kirmanoğlu ve Ebru Mine Sonakın (Klarnet), Esen Demirci (Mezzosoprano), İpek Mine Sonakın ve Yonca Atar (Arp), Çağlayan Çetin (Viyolonsel) çok renkli bir programla bir araya geliyor.

Bu konseri, derneğimiz Karsanat ve Herodot 3. Yaş Akademisi üyesi, Karia Kültür Mirası Etkinlikleri çerçevesinde gerçekleştirilen Nartugan Kutlamaları’nın yaratıcısı kıymetli insan, sevgili dostumuz Arif  Vidinli’ye adıyoruz.

Dokuz yıl boyunca düzenlediğimiz Barok Müzik Festivali’nde maddi, manevi desteğini bizden esirgemeyen Arif Vidinli, birçok kültür-sanat etkinliğine, eğitim kurumlarına ve Tema Vakfı’na verdiği desteklerle de bilinmektedir. Bu konserde de kendisinin çok sevdiği Barok Dönem bestecilerinden Handel, Vivaldi ve Bach’ın müzikleri onun anısına seslendirilecek.

Vidinli, sadece Bodrum’da değil, memleketi olan Ünye’de de Necati Vidinli Endüstri Meslek Lisesi ve Mürvet Vidinli Halk Eğitim Merkezi’ni Milli Eğitim’e bağışlayarak, örnek bir insan olmuştur. Aramızdan ayrılışından sonraki bu ilk Karsanat Konseri’nde, Herodot 3. Yaş Akademisi üyeleri ile birlikte kendisini saygı, teşekkür ve özlemle anıyoruz.

Uçsuz bucaksız maviliklere karışan bu konserde, seslerimiz deniz olsun, bulut olsun, umut olsun herkese…


PROGRAM

 

 1. Mendelssohn (1809-1847)           Concert Piece No. 2 in D minor, Op.114
 2. S. Bach (1685 – 1750)                  Orchestral suite No. 3 – Air
 3. F. Handel (1685-1759)                How Beautiful are the Feet (Messiah)          
 4. Vivaldi (1678 – 1741)                Tu dormi in tante pene
 5. Şostakoviç (1906 – 1975)            Vals No, 3            
 6. Sauter (1955- )                             Tango-Las bodas de HelenaA
 7. Hennessy (1866– 1929)               Trio       
 8. Schubert (1797 – 1828)                 Ave Maria
 9. Dvorak (1841 – 1904)                  Humoresque
 10. Piazzola (1921 – 1992)                Oblivion                              
 11. Massenet (1842_1912)                 Elégie   
 12. Grieg (1843 – 1907)                     Anitra’s Dance from Geer Gynt Suite                                                                       
 13. Poulenc (1899 – 1963)                  Les chemins de l’amour                                                                                                              

Ayşegül Kirmanoğlu (Klarnet)

Ebru Mine Sonakın (Klarnet)

Esen Demirci (Mezzosoprano)

İpek Mine Sonakın (Arp)

Yonca Atar (Arp)

Çağlayan Çetin (Viyolonsel)


Ayşegül KİRMANOĞLU, klarnet

Ayşegül KİRMANOĞLU

İstanbul’da doğan sanatçı ilk çalışmalarına MSGSÜ İstanbul Devlet Konservatuvarı’nda Tülay Örser ve Ahmet Ermakastar ile başladı. İngiliz Hükümetinin bursuyla Aberdeen Müzik Festivaline katıldı. 1985 yılında Fransız Hükümetinin burslusu olarak Nantes konservatuvarına girdi ve bu okulu birincilikle bitirdi. Burada Mehmet Ermakastar, Alain Boeglin, Guy Dangain ve Guy Deplus ile çalıştı. Aynı yıl Paris’te katıldığı ”Leopold Bellan” yarışmasında birincilik ödülü aldı. Sanatçı A.Copland, G.Finzi ve C.V.Stanford gibi bestecilerin klarnet konçertolarının Türkiye’de ilk seslendirilişlerini yaptı. 2001 yılında Fransa’da ”Akdeniz’li Klarnetçiler Derneği” tarafından seminere davet edildi. 2010 yılında flüt sanatçısı Sibel Pensel, şef Naci Özgüç ve Mersin Akademik Oda Orkestrası ile ilk solo CD kaydını gerçekleştirdi. Aynı yıl ”Fransa’da Türk Mevsimi” organizasyonunda konser verdi. Ayrıca Nice’tanbul ve Trio Giocoso olarak iki oda müziği CD’si daha gerçekleştirdi. 2018 yılında Ensemble Mendelsshon ile Mozart’ın oda müziği eserlerini Belçika’da kaydetti. 2014 yılında Andante dergisinin düzenlediği ”Donizetti Klasik Müzik Ödülleri” nde yılın üflemeli çalgılar yorumcusu ödülüne layık görülmüştür. Fransa, Rusya, İsviçre, Belçika, Ekvator, Çin gibi yurt dışı ve yurt içinde bir çok konserler veren Kirmanoğlu, uzun yıllar İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası’nda klarnet grup şefi olarak görev almış ve halen sanat hayatına solist ve oda müzikçi olarak devam etmektedir.

 

Ebru Mine SONAKIN, klarnet

Ebru Mine SONAKIN

1987 yılında MSGSÜ İstanbul Devlet Konservatuvarı klarnet bölümüne Doç. Ahmet Ermakastar’ın öğrencisi olarak kabul edildi. 1990 yılından itibaren çalışmalarını Feza Çetin ile sürdürdü. 1998 yılında aynı okulun Lisans Devresinden Konservatuvar ve Üniversite ikincisi olarak mezun oldu. 1997’de İtalya’da “Corsi Internationali Musica” yaz kursunda Romolo Tisano, 2000 yılında Fransa’da “Académie Internationale d’Eté de Nice”de  Guy Deplus ile çalıştı. Mehmet Ermakastar’ın İzmir ve İstanbul’da düzenlediği kurslara katıldı. 2000 yılında yüksek lisans derecesini alıp, MSGSÜ İstanbul Devlet Konservatuvarı’nda araştırma görevlisi olarak çalışmaya başladı. 2009 yılında sanatta yeterlik derecesi aldı. 1997 yılında MSGSÜİDK Senfoni Orkestrası ile W. A. Mozart’ın klarnet konçertosunu seslendirdi. Aynı yıl 25. Uluslararası İstanbul Müzik Festivali’nde “Genç Solistler Dizisi” kapsamında oda müziği konseri verdi. 1998 ve 2000 yıllarında İDSO eşliğinde “Genç Solistler Kuşağı” dizisinde W. A. Mozart’ın Senfoni Konçertant’ını Üfleme Çalgılar Dörtlüsü ile, Krommer’in İki Klarnet İçin Konçertosu’nu da Uğur Deniz ile seslendirdi. 7. Afyon Karahisar Klasik Müzik Festivali ve 7. Mersin Uluslararası Müzik Festivali’nde oda müziği konserleri verdi. Kurucularından olduğu DİSKANT Çağdaş Müzik Topluluğu ile birçok yeni müzik konserlerinde yer almakta, özellikle çağdaş Türk bestecilerinin eserlerini repertuvarına katmaya özen göstermektedir. 2017 nisan ayında jüri üyesi olarak katıldığı Bulgaristan’ın Sofya kentinde düzenlenen The Thirteenth International Competition “Young Virtuosos 2017” kapsamında verdiği konserde Ahmet Altınel’in solo klarnet için bestelediği “Yakumo” adlı yapıtının ilk seslendirilişini yaptı. Sanatçı halen MSGSÜ İstanbul Devlet Konservatuvarı’nda Öğretim Üyesi olarak çalışmaktadır.

 

Esen DEMİRCİ, mezzosoprano

Esen DEMİRCİ

Esen Demirci, müzik eğitimine 1999’da İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Yarı Zamanlı Müzikal Bölümü ile başladı. 2002’de Opera Bölümü’ne başladı ve burada Müfit Bayraşa ve Güzin Gürel ile eğitimini tamamladı. 2009’da Siemens Opera Yarışması birincilik ödülünü kazanarak, Almanya’nın Karsruhe Operası Genç Artist programında ve Nürnberg Operası’nda çalıştı. Donald Litaker ve Jan Hammar’dan dersler aldı. Bu süre içinde bir çok rollerde yer aldı ve solo konserler verdi. 2011 ve 2012 yıllarında İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası ve Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ile konserler verdi. 2012 ve 2013 yıllarında İstanbul Opera Festivali’nde Paolo Villa şefliğinde Vivaldi’nin Beyazıt operasında “Irene” rolünü üstlendi. Aldığı ödüller arasında İzmir Genç Solist Yarışması’nda ve “Sedat Gürel-Güzin Gürel Vakfı Lied Yarışması”nda mansiyon ödülü, ayrıca Georg Solti Vakfı 2009 yılı genç solistlere destek bursu bulunuyor. 2015’den beri Karsanat yönetim kurulunda başkanlık ve başkan yardımcılığı yapan sanatçı Bodrum’da düzenli konserler vermektedir. 2015’de “Karya Barok Topluluğu”nun Almanya-Coburg’da gerçekleştirdiği dört konserlik Şato Konserleri turnesinde de solist olarak yer aldı. 2018’in temmuz ayında gerçekleşen Datça-Knidos Antik Tiyatrosu açılışında Münif Akalın şefliğindeki Muğla Belediyesi Orkestrası ile Barok aryalar seslendirdi.  Halen Karsanat Müzik Stüdyosu’nda şan dersleri veren Esen Demirci, iki yıldır Prof. Dr. Nevzat Atlığ ile klasik Türk müziği repertuvar çalışmalarını sürdürmektedir.

 

İpek Mine SONAKIN, Arp

İpek Mine SONAKIN

MSGSÜ İstanbul Devlet Konservatuvarı’nda Sevin Berk’in arp, İlhan Usmanbaş’ın kompozisyon sınıflarından mezun oldu, kazandığı bursla İsviçre’de Cenevre Konservatuarı’nda Perfectionnement programını Catherine Meyer Eisenhoffer’in arp öğrencisi olarak tamamladı. Aynı dönemde Paris’te Pierre Jamet ile çalışma şansı yakaladı, birçok çağdaş müzik etkinliğine katıldı ve kendisi için yazılmış arp müziklerinin ilk seslendirmesini gerçekleştirdi. 2000-2002 yılları arasında İstanbul Fransız Kültür Merkezi ve MSGSÜ’nin ortaklaşa yürüttüğü proje kapsamında Paris ve Orléans Konservatuvarında Müzikal Formasyon alanında çalışmalar yaptı. Saison Turque en France kapsamında flütçü Sibel Kumru Pensel ve Klarnetçi Ayşegül Kirmanoğlu ile Fransa’da Nice Konservatuvarı’nda ve Aix-en-Provence’da oda müziği konserleri verdi. 2006 yılında Aydın Büke ile yazdığı Müziği Yaratanlar-Barok Dönem  adlı müzik tarihi kitabı yayınlandı (Dünya Kitapları-2006). Ruşen Güneş için yazdığı Viola için Müzik I adlı bestesi, sanatçının seslendirdiği CD’de yer aldı. Kurucularından olduğu DİSKANT Çağdaş Müzik Topluluğu ile bir çok yeni müzik konserine ve festivallere katıldı, Yıldız Teknik Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda misafir öğretim elemanı olarak arp dersleri verdi. Sanatçı halen MSGSÜ İstanbul Devlet Konservatuarı’nda Arp Sanat Dalı programında dal çalgısı, oda müziği, orkestra repertuvarı, deşifraj derslerini vermekte ve aynı zamanda 2006 yılından beri Borusan Filarmoni Orkestrası’nda solo arp sanatçısı olarak çalmaktadır.

 

Yonca ATAR, arp

Yonca ATAR

Arp eğitimine 2002 yılında MSGSÜ İstanbul Devlet Konservatuvarı’nda İpek Mine Sonakın ile başladı. 2009’da Sofya’da “5. Uluslararası Genç Virtüözler Yarışması”nda birincilik ödülü aldı. Jana Bouskova, Andrew Lawrence- King, Lavinia Meijer, Isabelle Moretti, Benoit Wery ve Naoko Yoshino’nun ustalık sınıflarına katıldı, 2010 yılında “53éme l’Académie Internationale d’été de Nice-France”da Marie-Pierre Langlamet ile çalıştı. 2012’de TUGFO ile Türkiye ve Avrupa’da orkestra ve oda müziği konserleri verdi. 2012’de “MSGSÜDK Senfoni Orkestrası” eşliğinde “Ginastera Arp Konçertosu”nu solist olarak seslendirdi. 2013-2014 eğitim yılında “Erasmus” ile gittiği Paris’te Anne Ricquebourg’un öğrencisi oldu ve Marie-Claire Jamet ile çalışma fırsatı buldu. 2014’de Kırgızistan Filarmoni ile Boieldieu’nün Arp Konçertosunu çaldı, aynı yıl Darmstadt’da “47. Internationalen Ferienkurse für Neue Musik”e katıldı, Gunnhildur Einarsdottir ile yeni müzik çalışmaları ve konserler yaptı. 2015’de DİSKANT Çağdaş Müzik Topluluğu ile bir çok müziğin ilk seslendirilişini gerçekleştirdi. Aynı yıl “58éme Academie Internationale d’Ete de Nice-France” katıldı, Emmanuel Ceysson ve Elizabeth Fontan-Binoche ile ve ‘Hochschule für Musik Franz Liszt Weimar’da Mirjam Schöröder ile çalıştı. 2018’de AÜDK Senfoni Orkestrası ile Ginastera Arp Konçertosu’nu seslendirdi, 2019 yazında AİMA Festivali’nde solist olarak çaldı. Sanatta Yeterlik eğitimini MSGSÜ İstanbul Devlet Konservatuvarı’nda İpek Mine Sonakın ile sürdüren Yonca Atar, aynı kurumda araştırma görevlisi olarak ders vermektedir.

 

Çağlayan ÇETİN,  viyolonsel

Çağlayan ÇETİN

Viyolonsel çalışmalarına Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda başladı. 1999’da MSGSÜ İstanbul Devlet Konservatuvarı viyolonsel hocası Reşit Erzin’in sınıfına kabul edildi ve 2006 yılında Lisans, 2009’ da yüksek lisans programından mezun oldu. 2004 ve 2006 yıllarında İtalya’da düzenlenen “Pergine Festivali”ne davet edilerek birçok oda müziği konseri verdi, festival orkestrasında viyolonsel grup şefi olarak yer aldı. Başta İstanbul Devlet Opera ve Bale Orkestrası olmak üzere İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası, Şişli Senfoni Orkestrası, CRR Senfoni Orkestrası, Filarmonia İstanbul, İstanbul Oda Orkestrası ve Orkestra İstanbul’ da görev alarak Pergine Spettacolo Aperto Youth Orchestra, Bakırköy Oda Orkestrası, İstanbul Sinfonietta ve Orchestra’Sion’ un viyolonsel grup şefliğini yaptı. 2000 ve 2014 yılları arasında MSGSÜDK Gençlik ve Senfoni Orkestrası, TÜDK Senfoni Orkestrası, İDSO, Bakırköy Oda Orkestrası ve Orchestra’Sion ile solist olarak birçok konsere katıldı. 2012 ve 2015 yılları arasında Kocaeli Üniversitesi Devlet Konservatuvarında öğretim üyesi olarak ve  El Sistema’ nın Türkiye ayağı olan “Barış İçin Müzik Vakfı”nda viyolonsel eğitmenliği yaptı. Halen Orkestra’Sion’un ve DİSKANT Çağdaş Müzik Topluluğu’nun solo viyolonselcisi olan sanatçı, 2016’dan beri Borusan Filarmoni Orkestrası’nın viyolonsel kadrosunda yer almakta ve Özgecan Günöz ve Özgür Ünaldı ile kurduğu Bosphorus Trio ile oda müziği çalışmalarına devam etmekte, Maltepe Üniversitesi’inde öğretim görevlisi olarak viyolonsel dersleri vermektedir.

 

 

 

 

 

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.