Ayakkabınızın adını biliyor musunuz?

Ayakkabınızın adını biliyor musunuz?

2094
0
PAYLAŞ
 

Yeni sezonun en trend ayakkabı modellerini takip ediyorsunuz peki ama adlarını biliyor musunuz? Oxford, bucks, ankle, slip on, cut out size yabancı terimler gibi mi geliyor? Bütün bunlar aslında farklı ayakkabı modellerine verilen isimler… Moda tutkunlarını Türkiye’nin en geniş ayakkabı koleksiyonuyla buluşturan Mecrea, giydiği modelin adını bilmek isteyenler için bir ayakkabı sözlüğü hazırladı. İşte sezonun en moda parçalarından oluşan ayakkabı sözlüğünüz…

OXFORD: Kendinden bağlı bağcıkları (kapalı bağcık) ve kösele tabanıyla klasik kıyafetler için uygun bir modeldir.

LOAFER: Yarı resmi bir ayakkabı modelidir. Oxford ayakkabının bağcıksız hali olarak da tanımlanır.

BUCKS: Oxford modele benzeyen, nubuk malzemeden üretilmiş günlük kullanıma uygun bir ayakkabı modelidir.

ANKLE BOT: Bilek kısmı normal ayakkabıdan birkaç santim daha yukarıda biten, günlük kullanıma uygun bir bot modelidir.

SLİP ON: Bağcıksız, kolayca giyip çıkarılabilen, lastik tabanlı ayakkabı modeline verilen isimdir.

 

lace-up
Lace-Up

LACE UP AYAKKABI: Bileği saran bağcıklara ya da kemerlere sahip ayakkabı modellerine verilen isimdir. Topuklu ya da topuksuz birçok çeşidi bulunur.

BLOK TOPUKLU AYAKKABI: Kalın topuklu ayakkabılara verilen bir başka isimdir. Ancak kalın topuklu ayakkabı ya da botların hepsi blok topuk sayılmayabilir, blok topuklar oldukça kalındır.

DÜŞÜK TOPUKLU AYAKKABI: Yok denecek kadar az, küçük topuklu ayakkabılara verilen isimdir. Günlük kullanım için idealdir.

CUT OUT AYAKKABI: Kes çıkar anlamına gelen cut out kelimesi ayakkabılarda da aynı etkiyi göstermektedir. Belirli dekoltelere sahip ayakkabılara bu isim verilir.

 

 

strec_cizme_
Streç Çizme

STREÇ ÇİZME: Bacağı tam anlamıyla saran çizme modellerine verilen isimdir. Genellikle diz üstünde biterler.

bootie
Bootie

BOOTİE: Ankle bottan kısa, bileğin altında biten botlara verilen isimdir. Topuklu ayakkabı ile ankle botun birleşimi bir modeldir.

biker_botBİKER BOT: Aslında motosiklet sürücülerinin ayak bileklerini korumak amacıyla tasarlanmış ama daha sonra moda dünyasına girmiş bağcıklı, bileğin biraz üstünde biten bot modelidir.

sneakerSNEAKER: Üst kısmı iki ya da üç katman kanvas, süet ya da deriden oluşan lastik tabanlı ayakkabı modelidir. Spor ayakkabı olarak da bilinir.

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.