BAĞDAGÜL DEMİRTÜRK’ÜN RESİM VE SERAMİK ESERLERİ SERGİLENDİ

BAĞDAGÜL DEMİRTÜRK’ÜN RESİM VE SERAMİK ESERLERİ SERGİLENDİ

1119
0
PAYLAŞ
 

Bodrum’un genç ve başarılı sanatçılarından Bağdagül Demirtürk, resim ve seramik sergisinin açılışını geçtiğimiz gün kalabalık bir katılımla  gerçekleştirdi.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Bodrum Güzel Sanatlar fakültesi Resim Bölümü’nü bitirdikten sonra, Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Bileşik Sanatlar Anabilimdalı Programında Resim, Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Seramik Yüksek Lisans Programında da seramik eğitimini tamamlayan Bağdagül Demirtürk resim ve seramik çalışmalarından oluşan eserlerini Osmanlı Tersanesi, Kaymakamlık Sanat Galerisi’nde düzenlenen bir sergi ile sanatseverlerin beğenisine sundu.

Resimlerini tuval üzerine karışık teknik olarak yapan, boya ile metal tozu gibi farklı malzemeleri karıştırarak, tuval üzerinde harikalar yaratan Bağdagül Demirtürk, Osmanlı Tersanesi Kaymakamlık Sanat Galerisi’nde sergisini gezenlere resim ve heykelleri ile 50 kadar eserin sunumunu gerçekleştirdi.

Sanatçı Sergisinde yer alan eserleri ise şu şekilde anlatıyor;

““Zaman-Süreç-Döngü” etkileri sonucu “eskime, yaşlanma, yok olma, çürüme, bozulma, iz” gibi tepkime kavramları sorgulanırken, bu kavramlara görsel bir anlatım kazandırma sürecinde; kullanılan malzemenin sahip olduğu anlam sanat nesnesine dönüşümü sırasında farklı bir kimlik ile eserin bir parçası olur.

Çalışmalarda çürüme ilk adımdır, başka bir deyişle, yanıt çürüme oluşunca başlar ne zaman sona ereceği hakkında hiçbir fikrimiz olmaz. Yapıtlar başka yaşam düzlemlerinde devam eden durumun yol açtığı sürece yönelir ve yaşam döngüsünün sürekliliği başlar.

Çürüme, yok olma ve benzeri kavramların metaforu olarak kullanılan ve kimyasal bir tepkime süreci olan korozyon pas etkisinde terk edilme ve kullanım dışı bırakma anlamı hissedilir, fakat aynı zamanda ilerleme, değişim ve gelişmeyi de temsil eder. Dokusal alan bir “yaşam yüzeyi” olarak, devam eder.

Pas dokusu her insanın zaman içinde yaşadığı çürümenin bir yansıması olmasının yanı sıra, metal parçasının işlevselliği yüksek olsa da, parçanın sanat yapıtı içerisinde temel olarak nesneye ilginç bir etkileşim ve tepki katmaktadır.”

Bağdagül Demirtürk, genç yaşına rağmen, bir çok karma sergiye katılan sanatçı, geçtiğimiz aylarda, Gama Gallery ile bu yıl 29.’su gerçekleşen Art Miami’ye ve Bulgaristanın Varna şehrinde düzenlenen International Varna Art Meeting’e katılmıştır.

Sanatçının eserleri, ayrıca, önümüzdeki günlerde 14. Contemporary İstanbul ile eş zamanlı gerçekleşecek olan Artweeks@Akaretler’de de sergilenecektir.

Bağdagül Demirtürk’ün Resim ve Seramik sergisi, 17 Eylül tarihine kadari Osmanlı Tersanesi Kaymakamlık Sanat Galerisi’nde gezilebilir.

 

 

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.