BDRM Lokum Kanatlandı!

BDRM Lokum Kanatlandı!

914
0
PAYLAŞ

Bodrum bayrağını dünyada dalgalandırmak için yola çıkan Kanat Kıral, yeni projeleri ile Bodrum’u marka yapan değerleri bir araya getirerek, ülke ve dünya pazarına açılıyor. 2011 yılında kurulan K Plus firması, kurulduğu günden bu yana kendi üretim tesislerinde Bodrum ile özdeşleşmiş Mandalina ve Satsumayı lokumdan reçele, kolonyadan Türk Kahvesine kadar onlarca çeşit ürün ile birleştirerek zincir marketler vasıtasıyla tüm Türkiye’de BDRM Bodrum Lokum markasıyla satarak, Bodrum’un sadece turizmde değil, üretimde de adını üst sıralarda yazdırmak için tüm gayretiyle çalışıyor. Bodrum’un ilk ve tek yerel lokum üreticisi olan ve Ortakent’de bulunan üretim parkurunda 2011 yılından bu yana hem ürün gamında, hem de yarattığı pazar ile günden güne büyüyen Bodrum Lokum, hem kozmetik, hem gıda hem de dekorasyona dayalı ürünlerinde mandalina ve satsuma aroması kullanarak, Bodrum hayranlarını Bodrum’a özgü tat ve kokularla buluşturmaya devam ediyor.

Kanat Kıral, ülke genelinde Bodrum tadını ve kokusunu taşıyan BDRM Bodrum Lokum ve ürünlerinin ilk gününden bu güne gelen serüvenini şöyle anlatıyor.

Kanat Kıral

“Bodrum’a ilk olarak 1986 yılında geldiğimde, bu bölgenin en önemli ve tek geçim kaynağı turizmdi. Ben ve ağabeylerim üniversitelilerden oluşan çeşitli gruplara tur rehberliği yaptığımız Bodrum’da, kazandığımız paralarla bu bölgeye yatırım yapmak ve buradan kazandığımız paranın vergisinin de burada kalması düşüncesiyle, 1991 yılında A sınıfı ıncoming bir seyahat acentesi, hemen ardından bir rent A car, Change Office ve bir otel sahibi olduk. Bu hızlı geçen dönemde başarılı işlere imza attık. Turizmin altın yılları diyebileceğimiz zamanlardı. Daha sonra 1999 yılında da Avusturalya’ya giderek 12 yıl burada yaşadım ve bu dönem süresince aşçılık ve gastronomi eğitimi aldım. Tekrar Türkiye’ye döndüğümde en çok sevdiğim yer olan Bodrum’a yeniden yerleşip, hayatımı burada kazanmak için araştırmalara başladım. Bodrum, geçen 12 yıl içerisinde oldukça kabuk değiştirmiş, mandalina bahçeleri betona yenik düşmeye başlamıştı. İşte tam da bu sırada Bodrum’da hem mandalina üreticisine destek olacak, hem de Bodrum’a değer katacak bu fikir aklıma geldi. O dönemde bugüne kadar hiç denenmemiş olan iki değerli lezzeti bir araya getirmenin yollarını araştırıp, geleneksel Türk lokumunu gastronomi bilgisiyle harmanlayıp glikoz ya da mısır şurubu kullanmadan Bodrum Mandalinası ve Satsuma gibi meyvelerin püresiyle tatlandırdığımız özel bir lokum imal ettik. O günden itibaren BDRM Bodrum Lokum Markasıyla öncelikle lokum ürünlerimizi çeşitlendirerek, Bodrum ekonomisine değer katmaya başladık. Her geçen gün Bodrum Mandalinasını daha kaç farklı üründe değerlendirebiliriz sorusu bize bugüne geldiğimizde reçel, şekerleme çikolata kahve, kolonya, nemlendirici krem, sabun ve hatta kokulu mum gibi hem farklı alanlarda hem de aynı ürün gamında farklı çeşitlendirmelere sahip olmamızı sağladı. Bodrum’da bu sektörde ilk ve hatta tek üretim yapan K+ ( K plus )firmamıza tescilli olan BDRM markalı ürünlerin tamamı, Türkiye genelinde gros marketler ve büyük zincir marketlerin reyonlarında yer aldığı gibi Bodrum’un gıda ve şekerlemede ilk ihracat belgesi düzenlediği firma olması itibarıyla da, Bodrum’a kazandırdığımız bu değerden dolayı çok gururluyuz. Geçtiğimiz yıldan itibaren, Katar ve Suudi Arabistan’a Bodrum’dan ihracat yapmaya başladık. Böylece Bodrum bayrağını Türkiye’nin dört bir yanında dalgalandırdığımız gibi, ülkemizi ve Bodrum’u yurt dışında da başarıyla temsil etmenin gururunu yaşıyoruz.”

Yurt dışına gerçekleştirdikleri ihracatta BDRM markalı ürünlere en büyük ilgiyi Katar gösterirken, Fransa ve Belçika da BDRM markalı ürünlerin ihraç olduğu ülkeler arasında yerini alıyor. Türkiye’nin her yerine 4 senedir ürünlerini internet üzerinden www.bodrumlokum.com.tr isimli internet sitelerinden alıcısıyla buluşturan Bodrum Lokum, yeni projesi olan AVM’ler için stant ve kafe konseptiyle de, Bodrum’dan ülke geneline yayılması planlanan iki farklı frenchising projesini hayata geçiriyor.

“Bodrum Lokum özel bir firma, hiç bir yerden, toplumsal gruplardan, ya da yerel yönetimlerden destek almadan kendi çabasıyla oluşup Bodrum’a kazandırılan bir değer. Biz de yarattığımız bu değeri daha da ileri götürerek, ulusal bir marka olma yolundaki yakın dönem hedeflerimizi ve planlarımızı yaptık. Özellikle alışveriş merkezleri için tasarladığımız stant modelimiz ile tüm ülkeye K+ (K plus) imzalı BDRM Lokum satışı yapmayı hedefledik ve şu an herşeyimiz hazır. Diğer projemiz ise kafe konsepti. Kendi ürettiğimiz Bodrum Mandalinası ve Satsuma aromalı %100 Arabika kahvelerimiz, kendi ürettiğimiz tüm ürünlerimiz ile tarzımızı yansıttığımız ve içeri girdiğinizde Bodrum’u yaşayacağınız çok özel bir kafe konsepti hazırladık. Bunların hepsi için pilot bölgemiz tabii ki Bodrum oldu. Herkesi önümüzdeki günlerde Midtown AVM içerisinde hizmete girecek olan standımız  ve kafe konsepti olarak düzenlenen, daha önce fabrika satış mağazası olarak hizmet veren Bitez kavşağında ki mağazamızı ziyaret etmeye bekliyoruz.”

Kanat Kıral, konuşmasında Bodrum’a katkı veren, Bodrum’un turizm haricinde farklı sektörlerde de ulusal markalara rakip çıkartabilecek bir yer olduğunu kanıtlamanın, bunun dışında yarattığı marka ve geliştirdiği ürünlerle ilgili oldukça gururlu hissettiğini belirtirken, Bodrum’un dışında yarattığı etkinin, kendilerinin taklit edilmesi ile tescillendiğini ve bundan duyduğu mutluluğu da şöyle dile getiriyor.

“BDRM Lokum markası ile K+( KPlus )markamızın bulunduğu her ürün, tamamen doğal yollardan imal edilen mamuller olarak, hem Türkiye’nin her bölgesindeki zincir marketlerde, hem de gros marketlerde alıcısıyla buluşuyor.

Kozmetik alanında başlattığımız üretimlerimiz, Bodrum’un birçok otelinde misafirlerimizle buluşuyor. Uluslararası arenada da Bodrum’u temsil etmek bizi gururlandırıyor. Tabii fikir güzel olup da böyle rağbet görünce, rakiplerinizin olması da çok doğal. Ancak inanın hepimizin zamanla duyduğu ticaretle ilgili söylemler, bu gibi durumlarda daha da anlam kazanıyor. “Meyve veren ağaç taşlanır”, “Taklitler asıllarını yaşatır” gibi mesela. Bizim ürünlerimizi taklit ederek, benzer markalarla yapılan üretimler içerisinde esans kullanıldığından ve doğallığı olmadığından, son kullanıcı aradaki farkı hemen algılıyor. Hatta bazı zamanlar lokumları bizim üretimimiz sanan tüketiciler onlarla ilgili şikâyetleri bize dile getirebiliyorlar. Bizim markamız BDRM Bodrum Lokumdur. Kutunun arkasında üretim bilgilerinde Bodrum yazar. Tüketicilerimiz alışverişlerinde buna dikkat ederek farklı bölgelerde fason olarak üretilen ve doğal olmayan esanslarla üretilen bu lokumlarla firmamızın ve markamızın bir ilgisi olmadığını bilmeliler. Yaşanan olumsuzluklara rağmen biz yine de mutluyuz. Bodrum’a yeni bir sektör kazandırdık. Sonuçta bu alanda yalnız olduğumuzu biliyoruz ve tek başımıza çalışmaya devam ediyoruz.  BDRM markası ile Ar-Ge çalışmalarımız hiç durmadan devam ediyor. Yeni özel ürünler üreterek Bodrum’un farklı bir yüzünün tanıtımına katkı sağlayıp bölgemizin narenciye üretimine destekte bulunmak tek hedefimiz. Daha da büyüyüp betonlaşmaya yüz tutmuş Bodrum’u, hiç değilse mandalina bahçelerinin bir kısmı, sayemizde korunabilir düşüncesi ile ilerleyen bir firmayız.”

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.