BİKİNİ GİYİMEK İÇİN “15 ADIM”

BİKİNİ GİYİMEK İÇİN “15 ADIM”

1639
0
PAYLAŞ

Bodrum’un en iyi diyetisyenleri arasında ön sıralarda yer alan beslenme ve diyet uzmanı Banu Belkıs Güner, sağlıklı incelmenin ve yaza fit bir vücutla girmenin 15 temel kuralını anlattı.

Yaza girerken biraz kilo fazlası olanlar, denizi hatırlayarak zayıflama telaşına girenler genellikle hızlı kilo vermenin formülünü araştırmaya başlarlar. Bu yüzden biz diyetisyenler de yaz yaklaştıkça daha fazla ‘En hızlıca nasıl kilo verebilirim?’ sorusuyla muhatap oluruz.

Hızlı kilo verebilmek için birçok şey yapılabilir ancak bence öncelikle güvenli ve doğru yöntemi seçmelisiniz.

Diyetisyen Banu Belkıs Aş ile Sağlıklı Beslenme
Diyetisyen Banu Belkıs GÜNER

Öncelikle ilk hatadan başlayalım; aç kalmak diyet değildir. Aç kalınarak zayıflanmaz, aksine kilo alırsınız. Kilo vermek için lütfen bu yolu seçmeyin. Metabolizmanız, uzun aç kaldığında ve ihtiyacı olan enerji gelmediğinde strese girip yoksunluk sendromuna düşer ve en iyi bildiği önlemi alarak enerji tasarrufuna geçer. Böylece gelen enerjini bir kısmı harcanır, bir kısmı yağ olarak depolanır. Bu da sizi halsiz, yorgun ve bitkin hissettirir. Aç kalmak veya düşük kalorili diyetler ile yağ kaybından çok kas ve su kaybı olur. Bu şekilde verilen kilo hızla geri alınır.

Hipotroid, insülin direnci, prolaklin yüksekliği, uyku apnesi, kortizol yüksekliği, PCOS gibi herhangi bir metabolik probleminiz yoksa beslenmenizi düzenleyerek mutlaka kilo verirsiniz.

Kilo vermek için mucize aramaya gerek yok aslında; çünkü aldığınız kiloyu gün içinde yaşarken yaptığınız seçimler oluşturuyor, o zaman siz gün içinde size kilo aldıran davranışlarınızı değiştirmelisiniz. Adım adım davranışlarınızı ve kilonuzu değiştirin.

İlk adım

Ne kadar uyuyorsunuz, hangi saatte yatıp hangi saatte kalkıyorsunuz; uyku alışkanlıklarınızı tespit edin. Eğer sekiz saatten fazla uyuyorsanız bunun değiştirin. Gece geç yatıp, sabah geç kalkıyorsanız bunu da değiştirin. Geç yatmak ve geç kalkmak kilo vermenizi engeller; boşuna çaba harcamayın.

İkinci adım

Kahvaltıyı saat kaçta yapıyorsunuz ve ne yiyorsunuz; kendinizi gözlemleyin. Kalktıktan sonra mutlaka ilk bir saat içinde kahvaltı yapın. Peynir, yumurta veya kepekli ekmeğe tost veya süt yulaf ezmesi gibi kendinize uygun bir kahvaltı yapın ama asla sadece simit, poğaça ile kahvaltı yapmayın.

Üçüncü adım

Kahvaltı yaptıktan iki üç saat sonra 1 orta boy taze meyve veya 3-4 adet kuru meyve ara öğünü ile kendinizi ödüllendirin. Bunu yapmak gün içindeki mikro açlıklarınızın oluşmasının engeller. Meyvenin yanına 5-6 adet fındık, badem alabilirsiniz.

Banu-Belkis_guner
Diyetisyen Banu Belkıs GÜNER ile Sağlıklı Beslenme

Dördüncü adım

Her gün aynı saatlerde yemek yemeye dikkat edin. Bu sizin metabolizma hızınızın artmasını sağlayacak. Kilo vermenin anahtarı derim ben buna, kilo verme kapısının kilidini yemek yeme saatleri açar. Çünkü biyolojik saat düzene bayılır!

Beşinci adım

Açlık, susuzluk, nikotin isteği genellikle birbiri ile karıştırılır. Aç hissettiğinizde veya sigara içmek istediğinizde önce su için. Su içmek yağlanmanın önüne geçer. Özellikle yaz aylarında bol su içmek kilo vermenin ötesinde bedenimiz için hayati önem taşır.

Altıncı adım

Öğle ve akşam yemeği arası mutlaka ara öğün yapın ve her gün aynı saatte yapın. Bu öğün sizin akşam yemeğini çok yemenizi engelleyecek. Ayran, probiyotik yoğurt, peynir-ceviz, 3 top dondurma gibi bir ara öğün yapabilirsiniz.

bikini diyetiYedinci adım

Her öğününüzde salata olsun. Yemek yemeye önce salata ile başlayın.

Sekizinci adım

Nasıl çiğnediğinizi gözlemleyin. Kaç defa çiğniyorsunuz, yediğinizin lezzetini alıyor musunuz yoksa iki üç defa çiğneyip yutup, tat almak için bir tane daha mı alıyorsunuz. Çok çiğnemek kilo verdirir.

Dokuzuncu adım

Her gün sebze yemeği yiyor musunuz dikkat edin. Her gün en az bir öğününüz sebze yemeği olsun. Bir kilogram sebzeye üç yemek kaşığı zeytinyağı ekleyin.

Onuncu adım 

Her gün iki su bardağı yoğurt yeme alışkanlığı kazanın. Yatmadan önce bir probiyotik yoğurt yiyebilirsiniz.

On birinci adım
Yemeklerinizi basitleştirin. Bir öğünde üç çeşitten fazla yemek olmasın.  

On ikinci adım

Her gün hareket edip etmediğinizi kontrol edin. Hareketsiz geçen bir gün kayıp bir gündür. Kilo vermek için beden ısısının arması gerekir.

On üçüncü adım

Doğru nefes alın. Doğru nefes yolu burundur. Gün içinde ağzınızdan mı, burnunuzdan mı nefes alıyorsunuz dikkat edin. Burundan diyaframa alınan nefes kilo verdirir.

bikini-dietOn dördüncü adım

Kabızlık probleminizi çözün. Kabızlık gidermek için sinameki kullanmayın, posa ve probiyotik içeren formülleri tercih edin. Bol su için, hareket edin.

On beşinci adım sihirli formül.
Sabah kalkınca ve yatmadan önce bir bardak alkali su için. Alkali suyu evinizde hazırlayabilirsiniz 1 litre suyun içine 250ml elma sirkesi, 1 çay kaşığı himalaya tuzu, 1 çay kaşığı karbonatı ekleyin karıştırın. Sabah açkarına ve yatmadan önce için.

Yanlış alışkanlıklara sahip olmak bırakın kilo vermeyi, kilo aldırır; siz o alışkanlıkları doğrularıyla değiştirmediğiniz sürece beklediğimiz mucize gerçekleşmez. Ancak unutmayın, bütün alışkanlıkları hemen değiştirmek zordur; anlattığım 15 adımı bir ayda tamamlayın ve kilo vermenizin nasıl kolaylaştığını yaşayarak görün.
Hepinize mutlu, sağlıklı ve dolu dolu bir yaz diliyorum.

Diyetisyen Banu Belkıs ile Sağlıklı Beslenme
Diyetisyen Banu Belkıs GÜNER

4957750252 319 32 35

Facebook-Bodrumaniadytbanubelkisas

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.