BODRUM BÖYLE KOŞU GÖRMEDİ

BODRUM BÖYLE KOŞU GÖRMEDİ

1643
0
PAYLAŞ
 

Bu yıl ilk defa düzenlenen Çağdaş Bodrum Yarı Maratonu; 21k,10k,5k, takımlar yarışıyor etapları ile tarih ve güzellik dolu parkurunda Bodrum, Türkiye ve dünyadan birçok sporcuyu bir araya getirdi. Fuar ve etkinlikleriyle dolu dolu, festival tadında bir organizasyon olarak planlanan Yarı Maraton, tüm bunların ötesinde organizasyonun bütününe yayılan sosyal farkındalık ve duyarlılıklarıyla da kalpleri fethetti.

Çağdaş Holding isim sponsorluğunda, Ford, Samsung, Bosch gibi düznyaca ünlü markaların desteğiyle düzenlenen yarı maraton etkinliği, Bodrum’a 3 gün süren bir festval havası getirdi. Sokakları dolduran sporcular ve ailleleri Bodrum’un esnafının yüzünü güldürürken, Belediye Meydanı’ında düzenlenen etkinlikler ve koşu sırasında parkurda yer alan canlı müzik gurupları da Bodrum sokaklarında dolaşanlara keyifli anlar yaşattı.

Her parkurun genel kategorisinde yer alan ilk üç sporcunun para ödülleri ve ürünlerden oluşan hediyelerin verildiği Çağdaş Bodrum Yarı Maratonunda, 21 kilometrelik Bodrum Yarımada turunda dereceye girenlerden 3’üncüye 1.000TL, , 2’nciye 2.000TL ve 1’inciye de 3.000 TL, 10K’da 3’üncüye 750 TL, 2’nciye 1.250 TL ve 1’inciye 2.000 TL, 5K koşucularından dereceye girenler ise 3’üncü 500 TL, 2’nci 750 TL, 1’inci 1000 TL para ödülü kazandılar.

Yarışların ilk gününde düzenlenen etkinlik ile yarı maratona katılmaya gelen sporcular, deniz üzerinde spor yaparak, eğlendiler. Club Catamaran’da gerçekleşen etkinlikte deneyimli antrenörler eşliğinde zumba, strong zumba, cycle şovları oldu. 4 saat süren eğlenceli şovlarda ayrı ayı periyotlarla spor yapan katılımcılar hem eğlendi hemde bol bol ter döktüler.

Cyling’te Mehmet Durak ve Çağrı Koçak ile başlayan yüzen festival, yine Cyling’te Okan Süngü ve Özge Özmutlu ile 2. periyot olarak devam etti. Strong Zumba’da İlker Dural sporcuları yükseltirken, en son şov olan Zumba’da Didem Zeybek ve ekibi 1 saate yakın sporcularla müzik eşliğinde spor-dans yaptılar.

Engin Çetinay’ın proje direktörlüğünde, Running Academy’den Özgür Tetik ve Tuğba Tetik’in sportif direktörlüğünde ve Ankarunning kurucu kaptanı Çağrı Ünal’ın destekleri ile Kımız Bodrum Organizasyon tarafından düzenlenen Çağdaş Bodrum Yarı Maratonu’nda ikinci gün, Bodrum’da yaşayan tüm çocukların katılımıyla, yaşları 4 ile 12 yaş arasındaki ‘Minik Mandalinalar Koşusu’ Bodrum Belediye Meydanından start aldı. Çocukların büyük kısmının ilk defa bir yarış deneyimine sahip olduğu etkinlik, geleceğin sporcuları için atılan en büyük temel oldu.

Spor-sağlık söyleşileriyle devam eden yarı maraton etkinliklerine ikinci gün #BeatBodrum Ritmi hisset etkinliği ile son buldu. Çağdaş Bodrum Yarı Maratonu için Türkiye’nin dört bir yanından Bodrum’a gelen spor tutkunları, Marina’dan start aldı. Takımlar halinde ve bireysel olarak koşan sporcular, 4 kilometrelik parkuru ellerindeki müzik çalarlarıyla birlikte koşarak, Bodrum sokaklarını müzik ve ritm ile adımladılar.

Koşucular, takım bayrakları, tezahüratları ve formalarıyla finish noktası olan Marina Yacht Club’a görkemli bir giriş yaptılar. #BeatBodrum Ritmi Hisset etkinliği, Bodrum eğlence dünyasının popüler sesi Bate Bahadır Aksoy’la renklendi. Sünger Pizza’nın muhteşem pizzalarıyla lezzetlenen geceye sadece “Bodrum” için ve tamamen gönüllü olarak katılan Bate Bahadır Aksoy, hem hareketli hem de romantik parçalarını yarışçıların eşliğinde söyledi.

Yarışların son gününde ise heyecan büyüktü. Sabahın erken saatlerinde Bodrum Belediye Meydanı’nı dolduran binin üzerinde sporcu, günün ilk ışıklarından itibaren ısınmaya ve heyecanlarını yatıştırmaya çalıştılar. Verilen start ile yarışlara katılan 7 ülkeden 1.200 sporcu Halikarnassos 5K, Karia 10K, Myndos 21K kategorilerinde kıyasıya mücadele etti.

Bodrum’un tarihi atmosferinde yarıştığı 21 kilometrelik yarı maratonda birinciliği erkeklerde Fetene Alemu, kadınlarda Sebahat Akpınar alırken; Karia 10K kategorisinde erkeklerde Resul Çelik, kadınlarda İpek Öztosun; Halikarnassos 5Kkategorisinde ise erkeklerde Keyfalew deja Burise, kadınlarda Sıla Ata parkurları en hızlı tamamlayan isimler oldu. Yarışlarda dereceye giren isimlere, madalyaları Bodrum Belediye Meydanı’nda düzenlenen törenle verildi.

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Çağdaş Holding İcra Kurulu Üyesi Dağlarca Çağlar, bu yıl birincisi düzenlenen organizasyonda isim sponsoru olarak yer aldıklarını ve etkinliğe yönelik büyük ilgiden de son derece memnun olduklarını ifade etti. Daha ilk yılı olmasına rağmen organizasyona 1.200 kişinin katıldığını ifade eden Dağlarca Çağlar; “Sadece bu katılımcı verisi bile gelecekte bu organizasyonun nerelere gidebileceğinin en önemli göstergelerinden bir tanesi. Koşu, son yıllarda Türkiye’de popülerliği en fazla artan spor dallarından birisi. Bu kapsamda, Çağdaş Bodrum Yarı Maratonu’nun gelecek yıllarda çok daha büyük kitlelere ulaşacağına; Türkiye’deki koşu sporunun vazgeçilmez organizasyonları arasına gireceğine yürekten inanıyorum” şeklinde konuştu.

Üç gün süren etkinliğin neden olduğu tatlı yorgunluk, son günün akşamında Mandalin Bar’da düzenlenen finisher party ile atıldı. Yarışçılar ve ailelerinin katıldığı partide, #adımat sloganı ile gerçekleşen Bodrum Yarı Maratonu’na özel bir de pasta kesildi. Organizasyonun tüm yükünü omuzlayan ve üç gün boyunca hem yarışçılar, hem aileleri hem de diğer konukların ihtiyaçlarını karşılamak ve tüm etkinlikleri planlanan saatte ve yerde gerçekleştirmek için çaba harcayan Engin Çetinay, Şenol Kamber ve Özge Gündoğdu, Yarı Maraton pastasını tezahüratlar eşliğinde keserek “Gelecek sene bir kez daha Bodrum’da buluşalım” temennisinde bulundular.

Yarışçılar, saat 22.00’ye kadar devam eden partide gönüllerince eğlendi. Gece boyunca yarış ve etkinliklerden çekilen görüntüler ise Mandalin Bar dev ekranında sergilendi.

 

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.