BODRUM ENGELLİLER SAĞLIK VAKFI 25. YILINI KUTLADI

BODRUM ENGELLİLER SAĞLIK VAKFI 25. YILINI KUTLADI

182
0
PAYLAŞ

 

 

Bu yıl, kuruluşunun 25. yılını kutlayan Bodrum Engelliler Sağlık Vakfı, bir gece düzenledi. Bodrum Golf Kulüp’te gerçekleştirilen davete CHP Muğla Milletvekili Suat Özcan, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Bodrum Adliyesi Adalet Komisyon Başkanı Serhat Işık ve Bodrum Sahil Güvenlik Karakol Komutanı Binbaşı Utku Meral ile çok sayıda davetli katıldı.

Törende konuşan vakfın yönetim kurulu başkanı Numan Balaban, şunları dile getirdi:

“1996 yılında kurulan Bodrum Engelliler Sağlık Vakfı, Bodrum’da ve çevresinde özel eğitime ve rehabilitasyona ihtiyaç duyan bireylerimizin toplumsal hayata katılımını sağlama amacına hizmet eden çok önemli bir misyonun temsilcisidir. Bundan 25 yıl önce, 36 iş insanının engelli çocuklarımızın hayata karışmaları ve özgür olabilmeleri için kurduğu bir hayalle Bodrum Devlet Hastanesi’nin bodrum katında filizlenen Vakfımız, bugün 25 yıldır süren bir başarı örneği. Aslında vakfımız için büyük bir eser de diyebiliriz; Bodrum’un en büyük ve en önemli eseri belki de… Dolayısıyla da ölümsüz bir eser… Zira eserleri yaratmak kadar yaşatmak da önemlidir ve bu eseri yaşatmak için kurulduğu günden beri Vakfımızda yönetimin her kademesindeki görevlilerimiz, emek verenler, gönüllüler olmak üzere herkes görev ve unvan ayırt etmeden aynı aidiyet duygusuyla ve azimle çalışmaktadır. Vakfımızın en büyük başarısı ilk günden beri bu felsefeyle faaliyet gösteriyor olmasıdır. Bu nedenledolu dolu 25 yılı kutlamak bizlere gurur veriyor. Tüm faaliyetlerimiz halkımız, kamu kurum ve kuruluşlarımız, sivil toplum kuruluşlarımız ile iş birliği içinde gerçekleştirilmektedir. Sürdürülebilir başarımızın temeli de budur.”

 

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras ise Sağlık Vakfı’nın 25’inci yılını kutlayarak “Gelişmeler ve değişimler hep fikirlerle başlar. Bence 25 yıl önce atılan adım bizim bu günlere gelmemizi sağladı. 3-5 kişinin bir araya gelmesiyle başarılan bu birliktelik ve sonuç. 25 yılı geride bırakmış bir vakıf. Çok büyük bir olay” dedi.

 

Vakfın kurucularından işadamı Ahmet Zırh, devletin, halkın ve belediyenin her zaman vakfa yardımcı olduğunu dile getirerek “Herkes bizim bu yola neden çıktığımızı soruyor. Bizim bu memlekete, bu ülkeye görevimiz var. Bizi bu ülke yetiştirdi, okuttu ve biz ölmeden evvel yapmamız gereken her şeyi yapma zorunluluğumuz olduğunu düşünüyoruz. Elimizden geldiğince yapmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Vakfın geçmiş dönem başkanlarına vakıf öğrencileri tarafından yapılan plaketlerin takdim edildiği gecede Esen Demirci ve Triodonna grubu müzik dinletisi sundu.
Vakfın Hizmetleri;

Eğitim ve Rehabilitasyon Hizmetleri

Engellilerin ve ailelerinin hayatlarını kolaylaştırmak, engelli bireylerin bağımsız olarak yaşamlarını sürdürmelerini ve bu anlamda toplumsal farkındalığı artırmak amacıyla her geçen gün faaliyetlerine bir yenisini eklediklerini belirten Yönetim Kurulu Başkanı Numan Balaban sözlerine şöyle devam etti: “Eğitim kadromuzda yer alan beş fizyoterapist, dört özel eğitim alan öğretmeni, bir işitme engelli öğretmeni, bir rehber öğretmen ve bir psikolog ile engelli bireylerimiz için bireysel ve grup olarak planlanan eğitim ve rehabilitasyon hizmetleri sunuyoruz. Zihinsel, bedensel ve işitme engelli bireylerimiz için destek eğitim programlarımızın yanı sıra yaygın gelişimsel bozuklukları ve öğrenme güçlüğü olan bireylerimiz için de özel eğitim programlarımızla hizmet veriyoruz.”

Fizyoterapi ve Klinik Pilates Hizmetleri

“Fizyoterapi Danışmanlık Birimimiz’de bedensel yetersizliğe sahip bireylerimiz için kaba motor ve ince motor kas gelişimlerini artırmaya yönelik, disiplinlerarası iş birliği ile Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) onaylı ‘Bedensel Engelli Bireyler Destek Eğitim Programı uygulanmaktadır. Fizyoterapi alanında ihtiyaç duyulan tüm teknik donanım ve ekipman sürekli yenilenerek güncel tedavi yöntemleri hayata geçirilmektedir. Ayrıca yine uzman fizyoterapistlerimiz eşliğinde klinik pilates, reformer pilates ve hamile pilatesi çalışmaları yapılmaktadır.”

“Yakın zamanda eğitim hizmetlerimize Dil ve Konuşma Güçlüğü Destek Eğitim Programı’nı da katarak bu anlamda güçlük yaşayan bireylerimizin konuşma becerilerinin geliştirilmesini amaçlamaktayız.”

 

Gamze Çarmıklı İş ve Sanat Atölyeleri Sanat Çalıştayı

“500 m² kapalı, 450 m²açık olmak üzere toplam 950 m² alan üzerine kurulu Gamze Çarmıklı İş ve Sanat Atölyeleri’nde düzenlediğimiz seramik, mozaik ve tekstil atölyesi faaliyetlerimiz de aralıksız devam etmektedir. Atölye faaliyetlerimizi her yıl düzenlediğimiz ve dört gün süren, Türkiye’nin her yerinden ve Bodrum’dan gelen akademisyenlerimizin ve sanatçılarımızın katılımıyla gerçekleştirdiğimiz Sanat Çalıştayımızla desteklemekteyiz.”

“25 yıl önce bir hayalle başladık”

“25 yıl önce bir hayalle başlayarak kurulan vakfımız, bugün hala ilk günkü heyecan, motivasyon ve sevgiyle çalışmalarına devam etmektedir. Geçen zaman içinde edindiğimiz bilgi ve deneyim ile her gün daha verimli ve daha etkili hizmet sunmaya çalışıyoruz. Kalbi engel tanımayan ve vakfa yürekten desteğini hiçbir zaman esirgemeyen tüm destekçilerimize teşekkür ediyoruz. Tüm faaliyetlerimizi bu destekler sayesinde yürütüyor ve hizmetlerimize yenilerini de katarak devam edebilmemizde destekçilerimizin artmasının önemini bu vesileyle bir kere daha vurgulamak istiyorum. Engelli bireylerimizin kişisel ve bedensel gelişimini desteklemek, topluma etkin katılımlarını sağlamak ve ailelerine destek olmak amacıyla yeni projeler eşliğinde özel eğitim ve rehabilitasyon hizmetleri vermeye devam edeceğiz.”

 

Bodrum Engelliler Sağlık Vakfı Hakkında:

Bodrum Engelliler Sağlık Vakfı, 1996 yılında, Bodrum ve çevresinde yaşayan, eğitim ve rehabilitasyona ihtiyaç duyan engelli bireylerimize hizmet sunmak ve onlara destek olmak hayaliyle yola çıkan 36 iş insanı tarafından kuruldu. Kurulduğu yıllarda Bodrum Devlet Hastanesi’nin bodrum katında kısıtlı imkanlarla engelli bireylere fizik tedavi hizmeti veren Vakıf, 2002 yılı itibarıyla daha fazla engelli bireye destek olabilmek için Turgutreis’te 10 dönüm arazi üzerine kurulan ve 250 özel gereksinimli bireye hizmet verme kapasitesine sahip iki vakıf binası ile faaliyetlerine devam etmektedir.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen fizyoterapi ve özel eğitim hizmetlerinin yanı sıra engelli bireylerin bağımsız olarak yaşamlarını sürdürmelerini sağlamak, kent donatılarının engellilere uygun hale getirilmesi için yerel yönetimlerle işbirliği içinde projeler üretmek, engelli olmak konusunda toplumsal farkındalığı artırmak, engelli bireylere ve ailelerine meslek kazandırmak ve sosyal hayata dahil olmalarını sağlamak amacıyla kurulan Bodrum Engelliler Sağlık Vakfı yerel, ulusal ve uluslararası platformlarda ilgili sivil toplum örgütleri, kişi, kurum ve kuruluşlarla işbirliği ve şeffaflık içerisinde çalışmaya büyük önem vermektedir.

Topluma karşı sorumluluk ve farklılıkların toplumsal bir zenginlik olduğunun bilinciyle25 yıldır, yüzlerce engelli bireyimizin hayatına dokunan Bodrum Engelliler Sağlık Vakfı destekçimiz olmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz:

Web:www.bodrumsaglik.org

Mail:info@bodrumsaglik.org

Tel: 0252 382 85 86

Fax: 0252 382 85 87

 

Banka Hesap Bilgileri:

Hesap Adı: Bodrum Sağlık Vakfı

Garanti Bankası Turgutreis Şubesi

Şube Kodu: 1064

Hesap No: 6298405

IBAN: TR57 0006 2001 0640 0006 2984 05

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.