Bodrum’dan Dünyaya BDRM Satıyor

Bodrum’dan Dünyaya BDRM Satıyor

2127
0
PAYLAŞ

Bodrum’un yükselen değerlerinden biri olan mandalinası, Bodrum Lokumu ile birleşerek Bodrum’un adını 12 ay tüm Türkiye’de yaşatıyor. Genç girişimci Kanat Kıral tarafından 2011 yılında kurulan K Plus firması, kurulduğu günden bu yana kendi üretim tesislerinde Bodrum ile özdeşleşmiş Mandalina ve Satsumayı lokumdan reçele, kolonyadan Türk Kahvesine kadar onlarca çeşit ürün ile birleştirerek zincir marketler vasıtasıyla tüm Türkiye’de BDRM Bodrum Lokum markasıyla satarak, Bodrum’un sadece turizmde değil, üretimde de var olduğunu kanıtlıyor.

Bodrum’un ilk ve tek yerel lokum üreticisi olan ve Ortakent’de bulunan üretim parkurunda 2011 yılından bu yana hem ürün gamında, hem de yarattığı pazar ile günden güne büyüyen BDRM Bodrum Lokum, Türkiye’de mandalinalı ve satsumalı lokumdan sonra bir ilki daha gerçekleştirerek, Bodrum Mandalinalı ve satsumalı Türk Kahvesi’nin seri üretimine başladı. Bodrum Mandalinasını sadece gıda sektöründe değil, kozmetik sektöründe ürettiği kolonya, sabun ve krem gibi ürünlerde kullanımına da başlayan Kanat Kıral, Bodrum’a gönül vermiş biri olarak, Bodrum’a değer katmaya ve hizmet vermeye çalıştığını her fırsatta dile getiriyor. Kanat Kıral, ülke genelinde Bodrum tadını ve kokusunu taşıyan BDRM Lokum ve ürünlerinin ilk gününden bu güne gelen serüvenini şöyle anlatıyor.

BDRM-Lokum-Kanat-KIRAL (2)“2010 yılında Yurtdışında eğitimimi tamamlayıp geri döndüğümde sahip olduğumuz Bodrum narenciyesine katma değer sağlayabilecek ve Bodrum’a ait bir ürün olabilecek bir proje arayışına girdim. O dönemde bugüne kadar hiç denenmemiş olan iki değerli lezzeti bir araya getirmenin yollarını araştırıp, geleneksel Türk lokumunu gastronomi bilgisiyle harmanlayıp glikoz ya da mısır şurubu kullanmadan Bodrum Mandalinası ve Satsuma gibi meyvelerin püresiyle tatlandırdığımız özel bir lokum imal ettik. O günden itibaren BDRM Bodrum Lokum Markasıyla öncelikle lokum ürünlerimizi çeşitlendirerek, Bodrum ekonomisine değer katmaya başladık. Her geçen gün Bodrum Mandalinasını daha kaç farklı üründe değerlendirebiliriz sorusu bize bugüne geldiğimizde reçel, şekerleme çikolata kahve, kolonya, nemlendirici krem, sabun gibi hem farklı alanlarda hem de aynı üründe farklı çeşitlendirmelere sahip olmamızı sağladı. Bodrum’da bu sektörde ilk ve hatta tek üretim yapan K+  K plus firmamıza tescilli olan BDRM markalı ürünlerin tamamı, Türkiye genelinde gros marketler ve büyük zincir marketlerin reyonlarında yer aldığı gibi Bodrum’un gıda ve şekerlemede ilk ihracat belgesi düzenlediği firması olarak da Bodrum’a kazandırdığımız değerden dolayı çok gururluyuz.”

Yurt dışına gerçekleştirdikleri ihracatta BDRM markalı ürünlere en büyük ilgiyi Katar gösterirken, Fransa ve Belçika da BDRM markalı ürünlerin ihraç olduğu ülkeler arasında yerini alıyor. Türkiye’nin her yerine 4 senedir ürünlerini internet üzerinden www.bodrumlokum.com.tr isimli internet sitelerinden alıcısıyla buluşturan Kanat Kıral‘ın en çok dikkat çekmek istediği konu ise kopya ürünler. Kanat Kıral Bodrum’da ilk oldukları sektörde yakaladıkları başarıyı farkeden bazı işletmelerin, ürünlerini taklit yoluna gittiklerini ancak kopyaların orjinalin değerini artıracağı düşüncesinde.

BDRM-Lokum-Kanat-KIRAL“Bodrum Lokum özel bir firma tamamen kendi çabalarıyla çalışan hiç bir yerden, toplumsal gruplardan, yerel yönetimlerden destek almadan kendi çabasıyla oluşup Bodrum’a kazandırılan bir değer. Tanıtımı kendimiz yapıyoruz kendi bütçelerimiz doğrultusunda bölgesel yada ulusal yayınlara reklamlarımızı veriyoruz. Destek gördüğümüz kurum ve kuruluş olmadığı gibi sektörde ilk olduğumuz için bir de kopyalarımız çıkıyor. Bu da ayrı bir kara mizah tabii. Demek ki doğru bir iş yapıyoruz ki taklit ediliyoruz. Ancak biz meyve püresi kullanırken onlar daha ucuz olan esans kullanarak bu üretimi gerçekleştiriyorlar. Bu da tüketiciyi olumsuz etkiliyor. Hatta bazı zamanlar lokumları bizim üretimimiz sanan tüketiciler onlarla ilgili şikâyetleri bize dile getirebiliyorlar. Bizim markamız BDRM Bodrum Lokumdur. Kutunun arkasında üretim bilgilerinde Ortakent/Bodrum yazar. Tüketicilerimiz alışverişlerinde buna dikkat ederek İzmir yada farklı bölgelerde üretilen ve doğal olmayan esanslarla üretilen bu lokumlarla firmamızın ve markamızın bir ilgisi olmadığını bilmeliler. Yaşanan olumsuzluklara rağmen biz yine de mutluyuz. Bodrum’a yeni bir sektör kazandırdık. Sonuçta bu alanda yalnız olduğumuzu biliyoruz ve tek başımıza çalışmaya devam ediyoruz.  BDRM markası ile Ar-Ge çalışmalarımız hiç durmadan devam ediyor. Yeni özel ürünler üreterek Bodrum’un farklı bir yüzünün tanıtımına katkı sağlayıp bölgemizin narenciye üretimine destekte bulunmak tek hedefimiz. Daha da büyüyüp betonlaşmaya yüz tutmuş Bodrum’u, hiç değilse mandalina bahçelerinin bir kısmı, sayemizde korunabilir düşüncesi ile ilerleyen bir firmayız.”

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.