BODRUM’DAN DÜNYAYA MESAJ DOLU FESTİVAL

BODRUM’DAN DÜNYAYA MESAJ DOLU FESTİVAL

877
0
PAYLAŞ
 

Bodrum Belediyesi’nin destekleriyle, Kumbahçe Mahalle Muhtarlığının ev sahipliğinde gerçekleşen ve Bodrum’un en büyük festivallerinden biri olan Halikarnassos İki Yaka Kültür Festivali, iki gün süren ihtişamıyla Bodrum’a büyük değer kattı.

İki gün devam eden festival, Belediye meydanından başlayan kortejin, Bodrum Limanı’nda Yunanistan’ın Kos Adası’ndan gelen misafirlerini karşılamasıyla başladı. Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras ve Kumbahçe Muhtarı Nil Taşkıran’ın karşıladığı kar yakanın misafirleri ile birlikte barlar sokağından Kumbahçe’ye yürüyen kortej, Bodrum sokaklarına renk kattı.

Festivalin ilk gününde kurulan stantlarda Bodrum’da yaşayan, kadın – erkek gözetmeksizin üretimlerini sergileyen üreticiler, el emeklerini festivali gezenlerin beğenisine sundular. Kos Adası’ndan gelenlerin de stant açtığı festival pazarını gezenler her iki kültürü de bir arada yaşama imkanı buldular.

Festivalin açılış konuşmalarını yapan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras ve Nil Taşkıran, katılımcılara festival hakkında bilgiler verdiler. Sirtaki atölyeleri, yemek atölyeleri gibi iki yakaya özgü kültürlerin bir arada yaşandığı festivalde defileler ve konserler de izleyenlere renkli anlar yaşattılar.

Asiye Özkeskin defilesinde zamanının en ünlü mankenleri Merve İldeniz, Funda Öncü ve Bilun Dohman podyumda kıyafetlerin sunumunu yaparken, Merve İldeniz’in kızı Leyla Önal da annesinin izinde giydiği kıyafetleri podyumda başarıyla taşıyarak alkışları topladı.

Bir diğer defile de Diem Tasarım tarafından gerçekleştirildi. Tuğba Özay’ın da Diem Tasarım’ın misafiri olarak sahne almasıyla izleyenler, sert ve soğuk esen rüzgarlı gecede ısındılar.

Festivalin ikinci gününde ise çok önemli bir etkinlik hava şartları nedeniyle yerine getirilememiş olsa da, içerdiği düşünce iki yakayı denizden de bir araya getirmiş oldu. Bodrum’un genç yüzücüsü Aysu Türkoğlu, geçtiğimiz yıl Manş Denizini Yüzerek geçen ikinci Türk Genç Kızı milli yüzücü Bengisu Avcı ile birlikte Kos Limanı’ndan suya girerek, 21 Km. mesafeyi yüzerek tamamlamak istedilerse de, şiddetli rüzgar ve 2 metrenin üzerindeki dalgalar nedeniyle, Kos Sahil Güvenliği iki genç yüzücüye izin vermedi. Bunun üzerine okul gemisiyle dönüşe geçen Aysu Türkoğlu ve Bengisu Avcı, Ada Boğazı açıklarında suya girip 5 Km kadar süren bir yüzme etkinliğiyle fikren de olsa iki yakayı bir araya getirmiş oldular.

Festival iki gün boyunca Azmak Başından Halikarnas’a kadar uzanan sahil boyunca devam ederken, her iki yakanın buluşma noktaları sahne önünde yer alan geniş alan oldu. Her iki yakadan folklör ekiplerinin dans gösterilerini gerçekleştirdikleri bu alanda çalan her müzikte, iki yakadan onlarca insan, kol kola birbirleriyle dans ederek, Bodrum’dan dünyaya dostluk, barış ve kardeşlik mesajları verdiler.

İki yaka tek düğme diyerek başlayan festival, dileriz herkese, her topluma ve her kültüre güzel bir örnek olsun.

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.