BODRUM’UN 4 İNCİLİ RESTORANI

BODRUM’UN 4 İNCİLİ RESTORANI

404
0
PAYLAŞ

Türkiye’nin ilk ve tek özgün gastronomi derecelendirme sistemiyle hazırlanan ‘İncili Gastronomi Rehberi’ 2018-2019 yayınlandı.

Proje Direktörü Müge Akgün ve proje ekibinden Zeyno Gürses Dölay, Cemre Narin, Gamze İneceli, Oğul Türkkan, Emine Tunadan’ın yer aldığı rehberde Ahmet Örs, Mehmet Yalçın, Teoman Hünal ve Nedim Atilla Danışma Kurulu olarak görev yaptı. Ayrıca Ertuğrul Özkök, Mehmet Yaşin, Dilara Koçak, Hande Arslanalp, Vedat Başaran, Sedat Ergin, Engin Akın, Deniz Alphan, Reha Tanör, Nevin Halıcı gibi değerli isimler de Onur Kurulu üyeleri olarak projeye katkı sağladı.

422 restoran ve 257 lezzet noktasının yer aldığı rehberin ödül gecesinde 5, 4 ve 3 İnci alan mekanlara ödülleri takdim edildi. Bu restoranlar çerisinde Bodrum’da çok farklı bir mutfağın şefi ve Ent Restaurant’ın sahibi Yoldaş Sönmez, 4 inciyi alarak Bodrum’a döndü.

Uzun yıllar Kanada’nın önemli restoranlarında eğitim görmüş, 2 sene Kanada’nın en tanınmış restoranı Auberge Du Pommier’de şef olarak çalışan ve sonrasında dünyaca ünlü bir catering firmasında göreve başlayarak, dünyaca ünlü kral ve kraliçelere, prens ve prenseslere, dünyaca tanınmış jet sosyete üyelerine kısaca üst segment müşterilere özel menüler hazırlayan Yoldaş Sönmez, hayali olan restoranı 3 yıl önce Bodrum’da hayata geçirdi.

Yoldaş Sönmez

“Yemek yemeyi iç güdüsellikten çıkartıp unutulmayacak bir deneyime dönüştürmek” mottosuyla hizmet veren Yoldaş Sönmez, aldıkları 4 inci ödülünün kendilerini çok gururlandırdığını belirtti. Yoldaş Sönmez; “Bu ödül ile Bodrum’a gastronomi alanında artı bir değer daha katmanın yanında, yöresel ürünlere ve üreticiye de dikkat çekmiş olduk. Daha da önemlisi 4 İncili bir Restoran olarak Bodrum Coğrafyasının çok bilinmeyen ürünlerini ve bu ürünlerle yapabildiklerimizi gösterme imkanını da sağlamış olmak, gastronomi turizmi açısından da oldukça önemli bir adım. özveriyle çalışmamızın ve kalitemizden ödün vermeme çabalarımızın manevi karşılığını güzel bir ödülle aldık. Yine Bodrum’un en iyi üç, Türkiye’nin 30 restoranından biriyiz. Yükümüzü paylaşan tüm Ent Restoran ailemize ve bizi bu ödüle layık görenlere sonsuz teşekkürlerimizi sunarız.” açıklamasında bulundu.

ilk yıl İstanbul, Bodrum, Alaçatı, Çeşme restoranlarının değerlendirildiği rehberin kapsamı bu yıl daha da genişletilerek İzmir ve Ankara’daki restoranlar da değerlendirmeye dahil edildi. İçerik kadar İncili Gastronomi Rehberi’nin tasarımında ve derecelendirme sisteminde de yenilikler oldu. Geçen sene en yüksek derece 4 İnci iken bu sene bu derecelendirme 5 İnci ile başladı. Ayrıca restoranlar, “Şef restoranı, bistro, brasserie”, “geleneksel mutfak”, “et lokantaları ve kebapçılar”, “balık lokantaları”, “Uzak Doğu restoranları”, “meyhaneler”, “sokak yemekleri restoranları” şeklinde kategorilerine ayrılarak, aranan yerlerin daha kolay bulunacağı bir düzenleme yapıldı.

Gecede İnci alan mekanların yanı sıra sektöre değer katan önde gelen isimlere Onur Ödülleri verildi. 73 yıldır yaptığı çalışmalarla Beyti Güler ve Antep Mutfağı’nı senelerdir en iyi temsilcilerinden biri olan Arif Develi’ye Onur Ödülleri’ni Karaca Grup Yönetim Kurulu Üyesi ve CEO Fatih Karaca takdim etti. Arif Develi yerine ödülünü Nuri Develi aldı. Türk mutfak kültürü ve araştırmacısı Nevin Halıcı da gecede ödül alan bir diğer isimdi. Rahatsızlığı nedeniyle geceye katılamayan Halıcı’nın ödülünü Gamze İneceli aldı. Uzun yıllar şeflik yapan aynı zamanda Osmanlı Mutfağı araştırmacısı olan Vedat Başaran, işletmeci ve yeme-içme yazarı Teoman Hünal, şef Şemsa Denizsel, Aylin Yazıcıoğlu, Turizm Restoran Yatırımcıları ve İşletmecileri Derneği TURYİD Başkanı Kaya Demirer, Tayfun Topal ve Uğur Talayhan’a da gecede Onur Ödülleri takdim edildi.

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.