BODRUM’UN İLK GRAVÜR RESİM BASKI ATÖLYESİ

BODRUM’UN İLK GRAVÜR RESİM BASKI ATÖLYESİ

891
1
PAYLAŞ
 

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü mezunu olup, bitirdiği üniversitede pedagojik formasyon eğitimi alan Mine Zereyalp, Bodrum’da ilk gravür ve baskı atölyesini açtı. Ortakent’te bulunan Mine Sanat Evi bünyesinde açılan gravür baskı resim atölyesinde ders vermeye başlayan Mine Zereyalp, sanata ve yeni sanatçılara katkı için böyle bir atölye açtığını dile getiriyor.

Yaklaşık 4 yıl önce açtığı atölyesine yeni bir dal ekleyen Zereyalp, kendini, atölye ve eğitimlerini şu şekilde anlatıyor;

1982 yılında Adana’da doğdum. 2010 yılında ilk ve tek sınav yerim olan Muğla Güzel Sanatlar Fakültesini kazandım ve sanatla tanışmaya başladım. Bodrum kampüsünde geçen 4 yılın ardından 2014 yılında mezun oldum. Sanat hayatıma İstanbul Mine Sanat Galerisi’nin Bodrum Yalıkavak şubesinde galeri koordinatörü olarak başladım. Daha sonra kendime ait olan Mine Sanat Evi ile sanata gönül veren her yaş grubuyla farklı çizim, desen, boyama tekniklerine yönelik paylaşımlarda bulunuyorum. Aynı zamanda kendi çalışmalarımı üretmeye devam ederken yurt içi ve yurt dışı sergilerde aktif olarak yer almaktayım. Geçtiğimiz aylarda uzun zamandır hayalini kurduğum, eksikliğini hissettiğim ve Bodrum’da olmayan Gravür Baskı Resim Atölyesi için çalışmalarıma başlayıp, Mine Sanat Evi bünyesinde böyle bir atölyeyi hayata geçirdim.

Kuruluş amacım hem kendime bir çalışma alanı yaratmak, hem de genç nesli, geleceğin sanatçıları haline getirebileceğim bir ortam yaratmaktı. Halen, güzel sanatlar fakültesi yetenek sınavlarına öğrenci yetiştiriyorum. Aynı zamanda çocuk atölyesi ve yetişkinler için hobi atölyesi de mevcut.

Yaptığım çalışmalarla Polonya’da düzenlenen baskı resim yarışmalarından ikisinde sergileme ödülü aldım. Bu yıl düzenlenen 74. Devlet Resim Yarışması’nda baskı dalında özel başarı ödülünün de sahibi oldum. Bunların sonunda da en nihayet kendi atölyem içerisinde bir baskı resim atölyesi oluşturabildim. Artık Bodrum’da bir ilk olarak, gravür baskı resim atölyesi dersleri vermeye başladım.

Resim grubumuzda 5 yaş itibari ile herkese eğitim verebiliyoruz. Ama kullanılan teknik malzemeler nedeniyle, gravür baskı atölyemizde 18 yaş ve üzeri kişilere eğitim verebiliyoruz. Eğer resme ilgisi olan bir çocuğunuz varsa, erken yaşta başlamanın önemi çok büyük. Ama unutmayın, hiçbir şey için de geç kalmış değilsiniz. Sizinde güzel sanatlara ilginiz, merakınız varsa bizimle instagram üzerinden @minezereyalp_art veya 05439595407 numaramdan bana ulaşabilirsiniz.”

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.