Boy’dan “Tel Hikayeleri”

Boy’dan “Tel Hikayeleri”

1186
0
PAYLAŞ

Ufuk Boy ”Tel Hikayeleri” sanat severler ile buluştu.  Zerrin Ulusman’ın küratörlüğünde yapılan”TEL HİKAYELERİ” adlı sergi, Milta Bodrum Marina Osmanlı Tersanesi Kaymakamlık Sanat Galerisi’nde geçtiğimiz günlerde açıldı.

Sergide, telden özgün figürlerin yanı sıra metalin farklı dönüşümleriyle elde edilen soyut figüratif minimal kompozisyonlar; 1770’lerde yapılan Osmanlı Tersanesi’nin tarihi taş duvarlarıyla adeta bütünleşti.

Ufuk BoyUfuk Boy; Çocukluğunda babasının kaporta atölyesinde tanıştığı materyallerle; estetik duruş, soyut anlatım derinliği ve özgün biçimselliği harmanlamış. sanatçının  çok küçük yaştan beri yarattığı bu formlar; kimi zaman duygusal durağan, kimi zaman da lirik bir hal alıyor bu sergide. Birden çok hikayeye dönüşüp metamorfik görünümün izlerini taşıyor.

Sergisi için açıklamada bulunan Ufuk Boy;

“2009 yılından beri tasarım ile uğraşıyorum. Rüzgar ve dalgaların kumsala savurduğu deniz eskileri ile ilk figürlerimi oluşturmaya başladım. İlk başlarda yılların tüketicisiyken ne üretsem beni mutlu ediyordu, daha sonra yaptığım işler çevremde beğenilmeye başlayınca estetik ön plana çıkmaya başladı. Diğer taraftan deniz eskileri cok kırılgan oldukları için; süreç, daha kalıcı işler yapabileceğim malzemelerin arayışına dönüştü.
Çocukluğumun yaz tatilleri babamın kaporta atölyesinde geçti, kaynak kokusu, karpit, boya, lehim, metal, tel gibi malzemelerle 13 yaşlarında tanıştım. Doğal olarak çıraklık döneminde tanıdığım hatta oynamaktan keyif aldığım bu malzemeler ile yaptıklarım, düşündüğüm kalıcı işlerin oluşmasına önemli katkı sağladı, yön verdi. Yeni malzemeler ile çalışmak heyecan verici. Her malzemenin kendine has kokusu, sertliği, işlenme tekniği, izi,  vs. gibi özellikleri var, her malzemeden yeni bir şey öğreniyorum, öğrendikçe evren de genişliyor.
Çalışırken keyif aldığım materyallerden bir tanesi de hurdaya çıkmış malzemeler. Çöpe dönüşen hurdalar yeni tasarladığım hikayelerimin aktörleri oluyorlar. İnsan yaşamı ile paralel bir durum bu bahsettiğim. Yaşam sona erdiğinde toprağa, havaya karışıp bir süre sonra yeniden hayata katılıyoruz, dönüşüm hayatın ana öğesi, aynı durum metal için de söz konusu dolayısıyla elimdeki malzeme onunla çalışırken iletişim kurulabilen yaşayan bir materyal.
Birikimlerimi şimdiye kadar 2 karma sergi ve 2015 2.Bodrum Bienalinde izleyici ile buluşturdum. Bodrum’da bulunan atölyemde üretmeye devam ediyorum.”

2015 Yılında iki karma sergide çalışmalarını izleyici ile buluşturan Ufuk Boy; ilk kişisel sergisinde telin ve metal türevlerinin değişim hallerini duygusal bir dışa vurum ile aktarmaya çalışıyor.

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.