BU SERGİDE ETKİLEŞİMLER FARKLI BOYUTTA

BU SERGİDE ETKİLEŞİMLER FARKLI BOYUTTA

326
0
PAYLAŞ

Bodrum Denizcilik Meslek Yüksekokulu öğretim görevlisi Nilay Özsavaş Uluçay, insan-mekan etkileşimini farklı bir boyuta taşıdığı sergisiyle göz kamaştırdı.

Bodrum Denizcilik Meslek Yüksekokulu Öğretim Üyelerinden Doç. Nilay Özsavaş Uluçay’ın dünyanın çeşitli ülkelerine yaptığı gezilerden derlediği ve insan-mekan etkileşimini farklı bir boyuta taşıdığı “İÇİNDE” sergisi, adlı sergisi Milta Bodrum Marina Osmanlı Tersanesi Kaymakamlık Sanat Galerisi’nde sanat severlerin beğenisine sunuldu.

Doç. Nilay Ösavaş Uluçay’ın Almanya, Polonya, Yunanistan gibi mimari açıdan önem taşıyan ülkelere yaptığı gezilerde, farklı mimaride bulunan yapılarda, siyah beyaz olarak çekilen fotoğraflardan derlediği sergisinde 15 eser yer alıyor. Esas mesleği iç mimarlık olan bu nedenle de mimari yapılara karşı çok daha detaycı bir çalışma içine girdiğini belriten Uluçay, sergisini şöyle anlatıyor;

“Bir mekanın, bir grubun, bir olayın içinde yer alırız. Tam içinde, merkezinde. Gördüklerimiz çevremizle sınırlıdır, yaşadıklarımız bulunduğumuz ortamla. Biz bu olgunun içindeyken, aslında dışında kalırız geri kalan hayatın. Yaşadıklarımızla hayata bir pencereden bakarız, içinde bulunduğumuz, güven duyduğumuz bir yerin penceresinden. İçinde kayboluruz, dışında kaybolmaktan korkarak bazen.

 

Sergide yer alan fotoğraflarda içinde olmayı, içinde olurken hayatın dışında kalmayı sorgulamak yer alıyor. Aslında biz içindeyiz sandıkça dışımızda devam eden, belki de kaçırdığımız bir hayat olduğunu unutmamak adına göndermeler, fotoğrafların karanlık ve aydınlık yüzeylerinde yeni bir boyuta taşınıyor. Burada son birkaç senedir çekilmiş fotoğraflar var. Hazırlama süreci zaten uzun bir süreç. Sergimde, 2015’te de çekilen fotoğraflar da var, 2018’de çekilen fotoğraflar da. Sergide hepsi siyah beyaz 15 fotoğraf var. Siyah beyaz fotoğrafları tercih ettim, çünkü anlatmak istediğimi daha vurgulayıcı olarak anlatabildiğimi düşünüyorum.”

Her izleyenin yeni anlamlara yöneleceği “İÇİNDE” isimli sergide Uluçay, hayatı bir pencereden izlemeyi siyah beyaz fotoğrafları ile betimliyor. Sergi, 30 Nisan tarihine kadar gezilebilir.

Doç. Nilay Özsavaş Uluçay Kimdir?

Lisans, yüksek lisans, sanatta yeterlik eğitimlerini içmimarlık alanında tamamlamıştır. İçmimar olarak farklı şehirlerde tasarım ve uygulamalar yaptıktan sonra, 2012 yılında Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nde akademisyen olarak görev yapmaya başlamıştır. Çok sayıda ulusal ve uluslararası sergilere katılım göstermiş, iç mekan tasarımı ve fotoğraf üzerine kişisel sergiler açmıştır. Ayrıca tasarım ve sanat alanları ile mekan tasarımı üzerine disiplinlerarası akademik çalışmalar yapmaktadır.

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.