BUCA’DAN KARMA, KARABEY’DEN SOLO SERGİ

BUCA’DAN KARMA, KARABEY’DEN SOLO SERGİ

1013
0
PAYLAŞ

Bodrum Yakaköy Mahallesi’ndeki Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü, biri karma, diğeri solo iki yeni sergi ile değerli sanatçıları sanatseverler ile bir araya getirdi. Orhan Kemal Meydanı’nda gerçekleşen açılış törenine birçok sanatseverin yanı sıra Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi akademisyenleri ve öğrencileri katıldı.

Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü Yöneticisi Cenap Tezer tarafından yapılan açılış konuşmasının ardından ziyaretçilere tanıtılan sanatçılar, sanat hayatları ile ilgili kısa bilgiler verdi. Duayen gazeteci Can Pulak’ın katılımıyla geleneksel açılış çanının çalınmasının ardından, sergiler resmen açılmış oldu ve sanatçıların eserleri sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

Burcu Öztürk Karabey

Erdinç Bakla Sanat Galerisi’nde eserleri yer alan Seramik Sanatçısı Burcu Öztürk Karabey, kişisel sergisinde yer alan seramiklerinin ana temasının “deniz yaşamı” oluştuğunu, deniz yaşamının barındırdıklarından; denizin şiirsel ve acımasız gerçekliğinden esinlendiğini belirtti. Sanatçının eserlerinde sağlam ve kolay çözülebilme özelliğine sahip olan denizci düğümleri, deniz yaşamını ve arınmayı yansıtmakta; akıl ve duygu birlikteliğinin olasılıklarını izleyiciye sunmaktadır. Karabey, Haziran 2012 tarihinden itibaren çalışmalarına Muğla Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü’nde Bölüm Başkanı ve 2013 yılından itibaren de Dekan Yardımcısı olarak devam etmektedir.

Yıldız Kenter Sanat Galerisi’nde ise “Halikarnas’ta Buluşma” temasıyla, 1973 yılında Buca Eğitim Enstitüsü Resim ve Grafik Bölümü’nden mezun olan Buca Grubu’nun eserleri yer alıyor. Gülçin Günaydın, Gülümser Aydemir, Zuhal Kutlu, Meryem Çalıkoğlu, Selma Yüksel, Aysen Yılmaz, Çiçek Bozkuş, Ayşe İlkay’dan oluşan Buca Grubu, sergide yer alan farklı tekniklerdeki resim, özgün baskı ve seramik eserlerinden ve hayatta olmayan iki sanatçı arkadaşları hakkında bilgilerde verdiler.

Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü’nde yer alan her iki sergide pazartesş günleri hariç, 16 Haziran 2018 tarihine kadar her gün gezilebilecek.

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.