Çin mutfağındaki Kızıl Ejderha “Red Dragon”

Çin mutfağındaki Kızıl Ejderha “Red Dragon”

2258
0
PAYLAŞ
 

Bodrum’un dünyaya açılan lezzet kapısı Red Dragon, Bodrum’un ilk Çin Lokantası. 1989 yılında Haşim Işık tarafından kurulan mekânın en önemli özelliği, aslında bir Bodrum markası olması. Red Dragon’un kurucusu olan Haşim Işık, restoran sahibi olana kadar, bulaşıkçılıktan komiliğe, aşçılıktan işletmeciliğe kadar her alanda kendini yetiştirmiş. O nedenle de Red Dragon, kusursuz bir hizmet ve müşteri memnuniyeti odaklı bir işletmeye sahip. Bodrum’u Çin Mutfağıyla tanıştıran mekânın başlarda en ağırlıklı müşterileri turistler olurken, “Bu kadar doluyorsa bu insanların bir bildiği vardır.” diyerek meraklarına yenik düşen Bodrumlular da mekâna ilgi göstermeye başlamış. Gümbet’te 2, Marina bölgesinde 1 olmak üzere Bodrum’da 3, İzmir’de de 1 şubesi bulunan mekân, genç işletmeci Tolga Işık’ın elinde daha dinamik bir anlayışla, gün geçtikçe gelişimini devam ettiriyor. Günümüzde yerli yabancı Ünlülerin uğrak yeri haline gelen Red Dragon Restoran zincirinin kurucusu Haşim Bey’in Oğlu Tolga Işık, babasından öğrendiği iletişim ve işletme tekniklerini, günümüze de uyarlayarak, Red Dragon markasının daha enerjik, daha güncel olarak büyütmek için gece gündüz çalışıyor. Olur Turizm bünyesinde bulunan Red Dragon’un işletmesine gelene kadar, kendi restoranlarında her alanda stajını yapan Tolga Işık Red Dragon markasını kısaca şöyle anlatıyor.

tolga Isik“Bodrum’un ilk Çin Restoran’ı olma özelliğine sahip Red Dragon, Çin Mutfağının en lezzetli ve en bilinen Et, Tavuk ve sebze yemeklerini menüsüne alarak, 1989 yılından bu yana bu mutfağı sevenlerin müdavimi haline gelen bir mekânı haline gelmiştir. Japon Mutfağının vazgeçilmezi Sushi’yi de içeren zengin menümüz ile Bodrum’da 3, İzmir’de 1 toplam 4 Restoran ile sektörünün lideri konumdadır. Geçtiğimiz yıl Japonya’nın Takamatsu kentinde düzenlenen dünyanın en kaliteli restoranı ödülünü alan markamız, bu işi ne kadar doğru yaptığımızın da kanıtı. Menümüz oldukça geniş bir yelpazede müşterilerimizin beğenisine sunulurken, 80 çeşit içerisinde en çok tercih edilen ve Red Dragon’un vazgeçilmezi olan Pekin Ördeği, müşterilerimizin her zaman en çok ilgi gösterdiği yemeklerimizden biri. Bademli tavuk, Çin Mantısı, Çin Salatası, Çin Böreği, Sebzeli pilav gibi daha birçok özgün lezzetimiz var. Herkesin algısında Çin Mutfağı pahalı bir mutfak olarak görülüyor. Bu nedenle de yanaşmaya çekiniyorlar. Ortalama bir yemekte çorbadan tatlıya, içecekleriyle birlikte herhangi bir restoranda yediğinizden daha ucuza çıkabiliyorsanız, demek ki korkulacak kadar pahalı değiliz diye düşünüyorum. Özellikle Bodrum’da 12 ay turizme destek olmak için son yıllarda yaz-kış açık kalarak, Bodrum Ekonomisine de katkıda bulunmaya gayret ediyoruz. Bu nedenle 12 ayı hizmet verdiğimiz Red Dragon’da yerli ve yabancı basketbol, futbol karşılaşmalarını da yaz-kış izleyebilirsiniz.”

“Çin mutfağı Çin’deki gibi hazırlanmalı” diyen Tolga Işık, Çin yemeği pişirme tarzından ve çoğunun sebzeden oluşmasından dolayı çok sağlıklı bir mutfak olduğunu belirtiyor. Uzun yıllardır aynı usta ile hizmet verdiklerini belirten Tolga Bey, koyu bir fener bahçe taraftarı olan Çinli ustalarına gerekli girişimlerde bulunarak Türk Vatandaşı olmasını sağlamışlar. Tüm lezzetlerin danışmanların onayıyla servise çıktığını belirten Işık “Türkiye’de insanlar artık Çin mutfağına daha sıcak bakıyorlar. Örneğin; Avrupa’da yaşamış insanlar Türkiye’ye geldiklerinde oranın yemek kültürünü yayıyorlar. Ayrıca Çin yemeklerinin çoğunun besin değeri yüksek” diyerek, sadece yemek değil, sağlıklı beslenmenin de Çin mutfağının olmazsa olmazlarından biri olduğunu vurguluyor. Unutmadan, yemek sonrası tatlı keyfi için balda kızarmış lezzetleri unutmayın. Balda kızarmış dondurma, Balda kızarmış muz ve ceviz, sizi hayallerinizin de ötesine götürecektir.

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.