DİYABETLE YAŞAM İÇİN BU ETKİNLİĞİ KAÇIRMAYIN

DİYABETLE YAŞAM İÇİN BU ETKİNLİĞİ KAÇIRMAYIN

507
0
PAYLAŞ

Dünya Diyabet Günü Bodrum’da çeşitli etkinliklerle gündeme getirilecek. Diyabetle Yaşam Derneği Bodrum Şubesi 14 kasım Dünya Diyabet Günü etkinlikleri kapsamında10 Kasım Cumartesi günü Saat 11:00-12:00 arasında Tip 1 diyabetli çocuklar ile Bowling turnuvası düzenleyecek. Aynı gün saat 14.00’te ise Oasis AVM’de ücretsiz şeker ölçümü yapılacak.

Kronik hastalıklar içinde giderek artan diyabet konusunda farkındalık yaratmak ve bilinçlendirmek amacıyla her yıl 14 Kasım tarihinde bir dizi etkinlikle kutlanan Dünya Diyabet Günü, Bodrum’da da çeşitli aktivitelerle gündemde tutulacak.

Etkinliklerle ilgili bilgi veren Diyetisyen Banu Belkıs Güner ile Uzman Dr. Özden Bahadır Arseven     Dünya Sağlık Örgütü’nün diyabeti bulaşıcı olmayan salgın hastalık kategorisinde ele aldığını hatırlatarak “Obezite ile birlikte   Diyabet yaşam tarzı ile ilişkilendirilen ve modern çağın etkilerinin en çok hissedildiği hastalıklardır. Dünyada 425 milyonun üzerinde diyabet hastası verken bu sayı ülkemizde de artmaktadır. Turdep verilerine göre erişkin nufusun % 13. 7 si diyabetiktir. 

Her yıl 14 Kasım  haftasında etkinliklerle kutlanan Dünya Diyabet Gününde amaç ;Diyabet farkındalığını arttırmak ve toplumun her kesiminin diyabeti önleme ,erken tanı ve uygun tedavi konusunda  bilinlençmesini sağlamaktır.” diye konuştu.

Uluslararası Diyabet Federasyonu’nun her yıl diyabetle ilgili bir konuya dikkat çektiğini söyleyen uzmanlar, bu yıl “Diyabet her aileyi ilgilendirir” temasıyla hareket edileceğini duyurarak etkinliklere, tüm Bodrumluları ve özellikle de tüm ebeveynleri davet ettiler.
Diyetisyen Banu Belkıs Güner, “Aileler tip 2 diyabette değiştirilebilir risk faktörlerinin yönetiminde kilit role sahiptir. Diyabet eğitimin yanısıra ;kaynakların ve çevrenin sağlıklı yaşam tarzına yönlendirilmesi ile  değiştirilebilir risk faktörlerinin önlenmesinde ailenin önemi vurgulanmaktadır.

İstatistiklere göre her iki diyabetikten biri diyabetik olduğunun farkında değildir dolayısıyla takip edilememekte ve tedavi alamamaktadırlar. Erken teşhis ve ve tedavi komplikasyonların önlenmesi  sağlıklı bir yaşamın sürülmesinde temel noktadır.
Her iki diyabetliden birinin hastalığının farkında olmadığını göz önünde bulundurursak , ailelerin diyabet şikayetleri ve bulguları hakkında bilgi sahibi olmasının diyabetin erken tanısında önemini bir kez daha vurgulamış oluruz.” dedi.

Uz. Dr. Özden Bahadır Arseven de diyabetin ve komplikasyonlarının gerek işgücü gerekse maliyet açısından kişilere, ailelere ve ülkelere ekonomik büyük yük yarattığını belirterek “Eğitim ,farkındalık ve yaşam tarzı değişiklikleri ile önlenebilir  bir hastalık olduğunun  yalnızca diyabetik hastanın değil ailenin katkısı ile sağlıklı sonuçlara ulaşabileceğimizi biliyoruz.” diye konuştu.

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.