DÖRT BİN YILLIK TUTKU

DÖRT BİN YILLIK TUTKU

427
0
PAYLAŞ
 

7 Temmuz ilk kakao çekirdeklerinin Güney Amerika’dan İspanya’ya getirilmesi anısına tüm dünyada Çikolata Günü olarak kutlanıyor. Bu tatlı gün vesilesiyle gelin, bugün milyonlarca insanın en sevdiği lezzetlerin başında gelen çikolatanın binlerce yıldır süren serüvenine birlikte göz atalım.

7 Temmuz tüm dünyada çikolata günü olarak kutlanıyor. Bugünün Dünya Çikolata Günü ilan edilmesinin nedeni ise ilk kakao çekirdeklerinin 7 Temmuz 1528 tarihinde Güney Amerika’dan İspanya’ya getirilmesi.

Don Cortez olmasaydı belki de çikolatayla tanışamazdık

Çikolatanın modern dünyaya gelişi ise 1528 yılında Don Cortez isimli İspanyol bir denizci sayesinde oldu. Don Cortez tarafından İspanya’ya getirilen kakao çekirdekleri 1650’lerde bir içecek olarak önce İngiltere’ye, ardından da 17. yüzyılın sonuna kadar tüm Avrupa’ya yayıldı. Hatta Londra’da çikolata evleri açıldı ve bu evler bu yeni içeceğin tadını çıkarmak isteyen seçkin İngilizlerin popüler buluşma noktaları haline geldi. Uzun süre aristokrat ve soyluların yiyeceği olan çikolata, 18. yüzyılda seri üretime geçilmesinin ardından pahalı bir besin olmaktan çıktı ve minik bir parçasıyla bile insanı mutluluğun zirvesine çıkarırken sakinleştirici ve rahatlatıcı etkisiyle damakların en tatlı dostu oldu.

Bunları biliyor musunuz?

Tarifsiz ve eşsiz tadının yanı sıra çikolata, sağlık için de son derece faydalı… Tabii abartmadan tüketildiğinde! Yaşlanmayı geciktirmesi, cildi ve kemikleri iyileştirmesi, sindirim sistemini düzenlemesi, yorgun ve stresli anlarda vücuda enerji sağlaması gibi pek çok özelliği çikolatayı yıllardır en aranılan çikolatanın eşsiz tadına daha büyük bir anlam kazandırıyor. Peki, çikolata hakkında daha önce duymadığınız bilgileri okumaya hazır mısınız?

  • Çikolata kelimesi “tanrıların yiyeceği” anlamına gelen Theobroma Cacao’dan geliyor.
  • 16’ıncı yüzyıl Aztek kralının ve soyluların libidosunu yükseltmek için çok miktarda çikolata içtiği rivayet edilyoir.
  • Renkli draje tarzı çikolatalar, 1941 yılında askerlerin yanlarında taşıdığı bu benzersiz lezzetin erimesi nedeniyle “erimeyen bir çikolata” arayışı sırasında keşfedildi.
  • Tarihteki ilk çikolata boykotu 1947 yılında gerçekleşti. Kanadalı çocukların yaptığı bu boykotun nedeni iseçikolata fiyatlarının 5’den 8 sent’e çıkmasıydı.
  • 2013’te, Belçika’da çikolatalı pul üretilmişti.
  • Çikolata, 600 değişik tattan oluşur.
  • Dünyada üretilen en büyük çikolata tam 5 ton 792 kg ağırlığındaydı.
  • Dünyadaki çikolatanın neredeyse %50’si Amerika’da tüketiliyor.
Dr. Gönül Ateşsaçan: Çikolatanın Saymakla Bitmeyen Faydaları Var
Gönül Ateşsaçan

Tadı, kokusu ve farklı damak tatlarına hitap çeşitleriyle pek çok kişinin vazgeçilmezi olan çikolata, lezzetinin yanı sıra sağlığa olan faydalarıyla da ön plana çıkıyor. Besleyici ve antioksidan özelliğiyle bilinen çikolata, kan akışını düzenliyor, kalp hastalığı riskini azaltıyor, cildi güneşten koruyor. Dr. Gönül Ateşsaçan, 7 Temmuz Dünya Çikolata Günü dolayısıyla “Hepimizin Ortak Noktası” çikolatanın faydalarını anlattı.

7’den 70’e herkesin severek tükettiği çikolata, içeriğindeki lifin yanı sıra magnezyum, potasyum, bakır, fosfor, çinko gibi minerallerle de sağlıklı hayata katkıda bulunuyor. Dr. Gönül Ateşsaçan, çikolatanın pek çok yiyecekten çok daha fazla antioksidan içerdiğine ve mutluluk hormonu olarak da bilinen serotonin hormonunun salgılanmasını desteklediğine vurgu yapıyor. Çikolatanın faydaları hakkında bilgi veren Dr. Ateşsaçan, özellikle kaliteli kakao çekirdeklerinden üretilen, şeker oranı düşük bitter çikolata tüketiminin gerekliliğine dikkat çekiyor.

Kolesterolü düşürüyor, depresyona iyi geliyor!

Çikolatanın sağlık üzerinde birçok pozitif etkisi bulunuyor. Her gün 25 gram, yani birkaç parça çikolata tüketmek kolesterolü düşürüyor, depresyona iyi geliyor, hafıza sorunlarını azaltıyor, kan basıncını dengeliyor ve cildi nemlendiriyor.

Kakao çekirdeklerinin antioksidan özelliği çok yüksek olduğu için “Hepimizin Ortak Noktası” çikolata pek çok yiyecekten çok daha fazla antioksidana sahip. Yapılan bilimsel araştırmalara göre, kakao ve bitter çikolata arterleri rahatlatmak için sinyaller gönderdiğinden hem kan akışını düzenliyor hem de kan basıncını azaltıyor. Kan akışını artıran bitter çikolata beynin işlevini iyileştiriyor, konsantrasyonu artırıyor. Tüm bunların yanı sıra bitter çikolata, kalp hastalığı ve diyabet gibi birçok hastalık için ortak bir risk faktörü olan insülin direncini azaltıyor. Kakaodan gelen flavanoller ise kan akışını hızlandırdığı için güneşin cilt üzerindeki zararlı etkilerini önlüyor.

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.