DÜNYAYI KURTARACAK DOKUNUŞLAR

DÜNYAYI KURTARACAK DOKUNUŞLAR

480
0
PAYLAŞ
 

Ressam Burcu Erkal Salman’ın organize ettiği “Sanatsal Dokunuş’’ adlı 2019 Yaz Karma Sergisi Bodrum’da açılıyor. Sergiye 14 sanatçı resim, seramik ve mozaik eserleri ile katılıyor.

Karma serginin amacının “Dünyayı işte bu kurtaracak!’’ denilen olgu olduğunu kaydeden ressam Burcu Erkal Salman, “Sanatsal Dokunuş, tüm insanlığın yaşamını kaliteli devam ettirebilmesi için ruhlarımızın besin kaynağıdır. Bu dokunuşları 14 farklı göz yorumladı” dedi.

Sanatçılar; Halit Aker, Sevcan Akesi, Sayra Armay, Esin Büyükkalfa, Esra Meral Demircan, Sıla Güven, Serap Karadeniz, Mehtap Özdemir, Burcu Erkal Salman, Metin Topa, Korkut Tiryaki, Nurgül Ulu, Ana Teresa Vicante, Semra Yıldız’ın katılacağı sergide birbirinden çarpıcı eserler yer alıyor. 7 Haziran Cuma günü saat 18.00’de Acıbadem Bodrum Hastanesi Sergi Salonu’nda başlayacak etkinlik, 30 Haziran’a kadar sürecek.

Sanatın, herkes için ve her sezonda olması gerektiğini vurgulayan serginin küratörü Burcu Erkal Salman, 2014 yılında Nişantaşı’nda kurduğu Galeri Bohem’de 4 yıl içinde 75 sergi gerçekleştirdi. Aktif galericilik yaşamına 2018 yılında son veren Salman, Bohem Art Organizations adı altında, sanat organizasyonları, özel proje sergileri ile yoluna devam etmektedir.


Burcu Erkal Salman Kimdir?

Burcu Erkal Salman

5.03.1979 tarihinde İstanbul Nişantaşı’nda doğdu. Resim merakı öğrencilik yıllarından önce başlamış, okul sergileri ile devam etmiştir. 1995 yılında LCC Lisan ve Kültür Merkezi’nde bir yıl stilistlik eğitimi sırasında çizgileri ile ilgili ilk disiplini aldı. Ardından moda tasarımı eğitimi için Los Angeles American Intercontinental University’e kaydoldu.

1999 yılında özel bir resim atölyesinde eğitim almaya başlayarak, çocukluğundaki pastel boyalara veda edip, yağlı boya ile yoluna devam etti.

2000-2004 yılları arasında üç karma sergiye katılıp, 2004 yılında ilk kişisel sergisini açtı. 2005 yılında sağlık sorunları nedeniyle resme ara verdi.

2000-2005 döneminde figurative olan tarzını, resme geri döndüğü 2011 yılından itibaren soyut izlere, dokulara ağırlık verdi. Resimleri somut değil, manevi dünyanın sembollerle bezenmiş soyut boyutuna geçmiş oldu. İçindeki hayalperest kadını tuvaline aktararak, resminde kendisi olan bir yola çıktı…

2014 yılında, Nişantaşı’nda Galeri BOHEM’i kurdu. Herkes için sanat sloganıyla, sanatı 7’den 70’e sevdirmeyi amaçladı. Galerisini kurduğu günden, bugüne birçok yurtiçi ve yurtdışından sergilere ev sahipliği yaptı, çalıştaylar düzenledi.

2016 yılında, resim çalışmalarının yanında, seramik çalışmaya’da başladı.

Temmuz 2018’de Ressam Esra Meral Demircan ile birlikte BE-ART sanat atölyesini kurdu. Çalışmalarına Nişantaşı’ndaki atölyesinde devam etmektedir.

Sanatın,sınırsızlığına ve tüm insanları birleştirdiğine inanan, Burcu Salman’a göre, ”Resim yapmak, tek bir sözcüğe gerek duymadan özgürce ruhumu ve hayallerimi paylaşabilmek, oğluma annesini anlatan renkler bırakabilmektir.”

Yer Aldığı Projeler

2017 Acıbadem Bodrum Hastanesi ‘’yaz sezonu sergileri’’ ve Uluslararası workshop düzenlemiştir.

2017 “Üşümesin Ayaklar Derneği” için, Batman’da Eskihamur İlkokul’unun öğrencilerine Ayakkabı – mont yardımını, Galeri Bohem’de düzenlediği “Çocuklar Üşümesin, Sevgiyle Sarmalansın” adlı sosyal sorumluluk sergisine katılan 32 Sanatçı ile birlikte yapmıştır.

2018 Yazar Nurgül Ulu ‘nun ‘’HOYRAT’’adlı şiir kitabı için, kitabı resimlemiştir.

2018 ‘’Faydasız Sanatlar’’adlı tiyatro grubunun sahneye koyduğu HİPOMANİ oyununun sahne dekorunu yapmıştır.


 

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.