EBCED ile Hayatın sırları Bodrum’da

EBCED ile Hayatın sırları Bodrum’da

3174
0
PAYLAŞ
 

En eski kehanet ve ruhsal arınma yöntemlerinden olarak günümüze kadar uzanan Ebced, günümüzde de bir çok insanın kendini bulma, hayatına renk katma yolu olarak karşımıza çıkıyor. Binlerce yıldır insanlara yol gösterdiği, aşk, aile, meslek, kader, geçmiş, gelecek

Arzu Üstünberk
Arzu Üstünberk

ve bugünün sırlarının yorumlandığı Ebced, Füsun Elbaş ile yeniden gündem kazandı. 11 Temmuz’da Bizz Kişisel Gelişim Merkezi tarafından yapılan bir organizasyonla “Ebced İLe Hayatınıza Dair Tüm Sırlar” başlığı altında Bodrum’da düzenlenecek bireysel seanslar ile Ebced’i merak edenler Füsun Elbaş ile bir araya gelecek. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Bizz Kişisel Gelişim Merkezi’nin sahibi Arzu Üstünberk; “Ebced’in günümüzdeki en büyük faydası kendimizi tanıma yolunda atacağımız adımlarla ilgilidir. Yaşamımızda tıkandığımız yerlerde, sürekli tekrarlanan senaryolarda ya da buna benzer durumlarda kadim “bilge”den yardım almak için en önemli araçlardan biri olan ebced ilmi aynı zamanda kendi geleceğimizi tayin etmek için de etkili bir yöntemdir. Çeşitli Ebced hesaplamaları ve yorumlarıyla bu ilmin güçlü yorumcularından olan Füsun Elbaş’ı 11 Temmuzda Bodrum’da ağırlayacağız. Aşk hayatınız hayal ettiğiniz gibi gitmiyor mu? Sevgilinizle veya eşinizle ilgili merak ettikleriniz mi var? İş hayatınızda doğru zamanda, doğru kararlar almak istiyorsanız, Ruhsal sıkıntılarınızdan bir türlü kurtulamıyorsanız, Nazar ve benzeri negatif enerjilerden arınma, korunma, kodlama için ve çok daha fazla sorularınızın cevabını Füsun Elbaş ile alacaksınız.” dedi. bizz kisisel gelisimEtkinlik Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Tıklayın…

EBCED NEDİR?

Ebced, geleneksel Arap alfabesinin eski sıralanışından (elif, ba, cim, dal) ilk dört harfinin okunuşlarıyla (E-B-Ce-D) türetilmiş bir sözcüktür. Ebced hesabı ise Ebced rakamları denilen alfabetik bir sayı sistemini kullanarak, kelime, cümlecik veya cümlelerin sayısal değerini hesaplama ve bunlardan anlamlar çıkartma işlemidir. Teori incelenen kelime, cümlecik veya metinde bir şekilde gizli şifreleme bulunduğu varsayımına dayanır.

Semitik alfabelerde olduğu gibi Arap alfabesiyle yazılan bir yazıda da harflerin sayısal değerleri ile bir şifreleme (cifr) yapılmış olabilirdi ve gelecekte hâdiselerin vukuu zamanının tespiti (Kehanet) için harflerin sayısal değerleri kullanılarak bu kehanetlerin sırrı gizemi açılabilirdi. Bir cümle veya cümleciğin Ebced değeri (“cümle hesabı”) varsayılan bu gizem’in anahtarı olurdu.

Bilinen bütün ebcedler semitik alfabelere aittirler ve onların da Mısır hiyerogliflerine dayandığı sanılan protosemitik harflerden türediğine inanılmaktadır. Ebcedde ilk yaygın kullanım fenike ebcedi ile olmuştur. Arap ebcedinin İbrani ve Aramî alfabesinden alındığına şüphe yoktur. Ebced’in ilk çıkışının Mısır hyeroglif rakamları ile bağlantılı olabileceği düşünülmektedir.

hiyerEbced zaman içinde değişimlere uğramış ve geliştirilmiştir. Bu gelişim alfabelerin gelişimi ve düzeni ile bağlantılı değişikliklerdir. Örneğin Arap alfabesi zaman içerisinde gelişerek noktalı ve sesli harflerin alfabeye ilave edilmesi ile ebced de buna paralel değişikliklere uğramıştır.

Ebced hesabını akılda tutmak için bir anlamı olmayan ve Arap alfabesindeki harflerin eski dizilişini hatırlatıcı olarak kullanılan kelimelerden bir cümle oluşturulmuştur: bu ‘ebced’, ‘havvez’, ‘huttî, ‘kelemen’, ‘sa’fes’, ‘karaşet’, ‘sehhaz’, ‘dazıg’ cümlesidir.

Bu kelimelerle ilgili spekülasyonlara göre kelimelerden altısı Medyen hükümdarlarından altı kişinin adı yahut altı şeytanın veyahut haftanın günlerinin ismi olmalıydı. Arap nahivcilerinden “Müberred” ve “Seyrafi” bu yorumlarım hurâfe olduğunu, ebcedi oluşturan kelimelerin ecnebi olduğunu söylemişlerdir. Sonraları bu kelimeler muska, vefk gibi şeylerde kullanılmış ve her birine rakamsal bir değer verilmiştir.

İbraniler ve diğer dillerde uygulamalar

Kabala sisteminde Gematria denen (İbranicesi: גימטריה, gēmaṭriyā) sayısal bir düzenek mevcuttur. Burada İbrani sayıların rakamsal değeri 400’e kadar ebced numaraları ile aynıdır. Günümüzde hala madde numaralamada ve haftanın ilk 6 gününü temsil için kullanılmaktadır.

 

Arap Ebcedinde harflerin sayısal değerleri

Ebced hesabında harflerin sayısal değerleri Arap alfabesindeki sıraya göre değil, İbranice ve Süryanice’deki sıralamaya göredir. Arap alfabesinde harflerin bugünkü sıralanışı daha sonra benzer harflere eklenen noktalar ve bu benzer harflerin yan yana yazılmasıyla oluşmuştur. Ebcede göre harflerin sırası ve değerleri söyledir:

arap eb

Arapçada kullanılmayan ve özellikle Farsça’dan alınıp Osmanlıca’da kullanılan pe, çim, je, gaf harfleri sırasıyla be, cim, ze ve kef eşit sayılır.

Fenike alfabesinden uyarlanmış olan ve isimlendirme ve sırasını bu alfabeye göre şekillendirmiş olan Yunan alfabesinde de izopsefi denilen (İngilizcesi isopsephy) harflerden faydalanan sayısal bir sistem mevcuttur. Bu sistemde harflerin karşılık geldiği rakamsal değerler 90 sonrasında ebced değerlerinden farklılaşır. Bunun sebebi Yunan dilinde ṣād (ص) harfine denk gelen bir sesin olmamasıdır.

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.