ENGELLİ ÇOCUKLAR İÇİN EDEBİYAT ETKİNLİĞİ DÜZENLEDİ

ENGELLİ ÇOCUKLAR İÇİN EDEBİYAT ETKİNLİĞİ DÜZENLEDİ

876
0
PAYLAŞ
 

Gece Kitaplığı tarafında Organize edilen edebiyat etkinliği kapsamında şair Baydar Özcan okurları ve edebiyat severler ile bir araya geliyor.

Şair, gazeteci ve Uluslararası Kültür Elçisi olan Baydar Özcan, gelirinin tamamını Ortakent Yahşi Engelliler ve Rehabilitasyon Merkezine bağışlayacağını belirttiği etkinliği şu şekilde açıkladı;

Gece Kitaplığı tarafından düzenlenen bir edebiyat etkinliğiyle, Midtown AVM içerisinde bulunan Catalpa Cafe Lounge’da Bodrum’da yaşayan şiir sever dostlarımızla bir araya geleceğiz. 9 Ekim Saat 18.00’de başlayacak olan etkinliğimizde şiirlerimin bazılarını okuyarak, edebiyat dostlarımızla kitaplarım ve şiirlerim hakkında söyleşide bulunacağım. Ardından kitaplarımı imzalayacağım etkinlikten elde edilen tüm geliri, Ortakent Yahşi Engelliler ve Rehabilitasyon Merkezi’ne bağışlamayı uygun gördüm. 9 Ekim Tarihinde saat 18.00’de başlayacak ve 21.00’e kadar sürecek olan etkinliğe Bodrum’da yaşayan tüm sanatçı ve edebiyatçı dostlarımı beklerim.”


BAYDAR ÖZCAN KİMDİR

Yaşamı Gölbaşı Ankara’da ve İstanbul’da geçti “Genç Ozanlar” grubunu kurdu ve solistliğini yaptı. Yıllar sonra İstanbul Şehir Tiyatrolarında stajyer oyuncu olarak göreve başladı. Çeşitli oyunlarda rol aldı. Ayhan Işık’la “HARAKİ” filminde oynadı. Tiyatro ve Film şansını bir tarafa iterek, Libaş-Türk İnşaat Şirketin Tripoli, ve Fizzan bölgesinde iki sene Personel ve İdari İşler Şefliğini yaptı. İşçileri Greve ayaklandırarak politik nedenlerle işine son verilince Türkiye’ye döndü. İstanbul Levent Rotary Kulübü Sekreterlik ve Bülten Yönetmenliğini yaptı.
Daha sonra görevinden ayrılarak, Uzak doğu seferleri yapan Alman ve İngiliz yük gemilerinde Şef Kamarot olarak çalıştı.

Dünya ülkelerini görüp ve oralarda yaşanan yaşamın açlık ve sefaletini gördü. Türkiye’ye dönünce 1980’de İsviçre’ye gitti ve İsviçre’ye yerleşerek geri kalan yasamını orada sürdürdü.
Denizcilik yaptığı yıllarda gördüğü ülkelerdeki, sefalet ve birikimleri birbirine eklenince,
İsviçre’de Sanatsal çalışmalara başladığı yıllarda; Edebiyat etkinlik, sergi ve konferanslar organize ederek sanat etkinliği çalışmasını fakir ve sahipsiz çocuklara adadı.
İsviçre de bu etkinlikler dışında Sinema ve Televizyon serilerinde oyuncu olarak oynadı.
Kurduğu Uster Sanatçılar Birliği Sanat Galerisinde Sergi ve Edebiyat ekinlikleri organize etti.
1984’te UNICEF için konser Organize ederek o düşünceyle üçüncü dünya ülkelerine yardim kampanyası açtı. Etiyopya-Bangladeş, Sudan, Somali diğer ülkelere ve İsviçre’ de bulunan sahipsiz çocuklar Yurduna yardımlarda bulundu.

1990 da ‘Uluslararası Kültür Köprüsü’nu” kurdu, dünya Edebiyat, Kültür ve Sanatını Zürih İsviçre de tanıtarak önce Türkiye İsviçre Büyük Elçi tarafinda Kültür Elçiliği ve Avrupa Parlementar sponsorluğu altında Ancona İtalya’da dünya Kültürünü tanıttığı için Elçiliği unvanı verildi.
Zürich’te Şair, Yazar ve Sanatçılarla Kurduğu, Uluslararası Kültür Köprüsü projesi etkinliklerinde,; Edebiyat, Resim Sergileri ve Konferanslar Organize ederek elden edilen paraları Yardıma muhtaç Organizasyonlara verdi. 1987’de ilk şiir kitabı “Boşuna mu Bu Hasret”in gelirini de, Istanbul Bakırköy Sahipsiz Çocuklar Yurduna armağan etti…

İsviçre de kanal 6, Atv, Show TV, Knal D, ve NTV. Muhabirliği yaptı.
Aynı zamanda da İsviçre yayınlanan Ses Dergisinin Sanat ve Kültür Yönetmenliğini görevinde yürüttü.

EDEBİYAT ÇALIŞMALARI,

Boşuna mı Bu Hasret:
1987 İlgi Yayınları İstanbul

Aydın Fikir Değiştirmiş:
1991 Ekin Yayınları

İsviçre’de Filmlerde rol aldı, Reji asistanlığı yaptı…
İsviçre Televizyonu (SF) Best friends serinin iki bölümünde oynadi.

İsviçre de yainlanan kitapları:

1993 Ancona İtalya’da;
Avrupa Parlamenter sponsorluğunu yaptığı;
Voci Nostra şair ve Resamların yarışmasında
Uluslararası Edebiyat şiir dalında birincilik ödülü aldı.

İsviçre Şairler Antolojisi:
1994 Leu Yaynlar -Zürich

Umuda Doğru: 2002
Kültür Köprüsü Yayınları -Zürich

Uluslararası Şairler Antolojisi: 2003 Weltrundschau Yayınları -Baar / Zug

2013 te Terazi ol yaşamında
e.f.PORTMANN VERLAG Zürich

ÜYELİKLERİ:
Uluslararası Kültür Köprüsü Kurucu Başkanı
Penclup (Uluslararası Yazarlar Derneği )
İsviçre Yazarlar Derneği
İsviçre Gazeteciler Derneği
Dünya Gazeteciler Birliği üyesi.

2015’te Bodruma yerleşti.
2018’te Bodrumda bulunan Doğa Kolejinde Genç talebeler için “SEVGİ VE BARIŞ” üzerine bir konferans verdi.

2018 Gece Kitap Yayinları Kurucu Başkanı Yaşar Hız’la tanışınca Edebiyat çalışmalarına hiz verdi. Şiirleri Yaşar Hız tarafindan begeni alinca edebiyat masasina birlikte oturup geleceğin şiir kitap yayini içın el, ele verip yıllardır yazdığı şiirleri yayina hazirladı, ayni zamanda Yaşar Hız tarafinda yayın evin Bodrum için Organizasiyonu ve kültürel, Edebiyat görevine getirildi.

2019 da Gece Yayınlarından çıkan kitapları:
Bodrum Şairler Antolojisı 3.Baskı
Sevgi Her Şeye Bedeldir
Terazi O Yaşamında 7. baskısı ”
Kavganız Barış Olsun
Gördüm Gezdim Yaşadım

2019 Ağustos Bodrum’da “SEVGİ HER ŞEYE BEDELDİR” kitabının gelirini MİLAS Güllükte ki, KÖPEK BARINAĞINA Adadı.

Gazeteci, müzisiysen, tiyatro ve sinema oyuncusu, olan Baydar Özcan aynı zamanda “Uluslararası Kültür Köprüsü Kurucu Başkanlığı yapmaktadır.

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.