HER ŞEY BÖYLE BAŞLADI!.. “EVVEL ZAMAN İÇİNDE…”

HER ŞEY BÖYLE BAŞLADI!.. “EVVEL ZAMAN İÇİNDE…”

462
0
PAYLAŞ
 

Milta Bodrum Marina içinde yer alan Osmanlı Tersane Kulesi Kaymakamlık Sanat Galerisi; ressam Asuman Barka Sevdinli’nin, 2,8 milyon yıl önce başlayan ve bugün hala devam eden insanlığın öyküsünü anlattığı ‘Evvel Zaman, Zaman İçinde’ adlı sergisine ev sahipliği yapıyor.

“Evvel zaman içinde” diye başlayan masallarla kuşaktan kuşağa aktarılan her türlü bilgi, beceri ve düşünüş biçimlerinin tuvallere yansıdığı sergi, 11 Haziran tarihine kadar tüm sanatseverleri bu bilgi birikiminin izlerini keşfetmeye davet ediyor.

Amacının Anadolu’da yaşamış ve miras kalmış olan kültürü tanımak ve tanıtmak olduğunu belirten ressam Asuman Barka Sevdinli sözlerini şöyle sürdürüyor:

“Bu mirasın bize sunduğu zenginliğin, yaptığı rehberliğin önemini, gelecek kuşaklara da aktarmanın bizlerin asli görevlerinden biri olduğu düşünüyorum. Resimlerimde Anadolu medeniyetlerinin izlerini takip ediyorum. Bu medeniyetlerin daha çok bilinir olması için kendimizi, bugünümüzü tanımak gerektiğini ve ayrıca yarınımızı en doğru şekilde inşa etmek için bize kalan bu mirasa dikkat çekilmesi gerektiğine inanıyorum. Resimlerimde de bizi biz yapan bu değerleri anlatıyorum.”

Resimlerini Adana’da evinde bir oda ve balkonu kapatıp oluşturduğu atölyede tuvale aktaran Sevdinli, atölyenin evinde olmasının, istediği zaman resim yapabilmesine olanak sağladığını söyledi. Resim yapmaya 1998 yılında hobi olarak başladığını, tuval üzerine karışık boya tekniği kullanarak resimlerimi yaptığını belirten Sevdinli, “Resim yapmayı bir insanın kendini ifade etme durumu, hayata dair duygu düşüncelerin aktarılması olarak görüyorum” dedi. Resimlerinde kumaş kabartma (kumaşın üzerine boya gibi sürülür, ütülenince kabarır) ve inşaatlarda kullanılan macun ve boyalar kullandığını anlatan Sevdinli, tuvallerini kendisinin hazırladığını, duygumu ve düşüncesini hangi malzeme ile yapabilecekse onu kullandığına vurgu yaptı. “Resimlerimde yapmak istediğim bugünkü yaşamı sorgulamak. Amacım; Anadolu’da yaşamış ve miras kalmış olan kültürü tanıtmak, araştırmak, öğrenmektir” diyen Sevdinli, sözlerini şöyle tamamladı: “Bizi biz yapan değerleri anlamak ve anlatmaktır. Bu yüzden Anadolu’da yaşamış kültürlerin kendilerini ifade etmekte kullandıkları semboller, figürler ve benzeri şeylerden yola çıkarak oluşturduğum kompozisyon ve sembollerle bugüne ait insan yaşamını ilgilendiren görüşlerimi ve duygularımı resmediyorum.”

Anlamayı, ders almayı, korumayı ve bizden sonraki nesillere de bunları aktarmayı hedefleyen sergi, 11 Haziran tarihine kadar sanatseverlerin ziyaretine açık olacak.

ASUMAN BARKA SEVDİNLİ KİMDİR?

Sanatçı, 1974 yılında İzmir Kız Lisesi’nden mezun oldu, 1998’de Ahmet Akata ile resim çalışmalarına başladı. 2003 yılında Çukurova Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim-İş Bölümünde lisans eğitimine başladı, 2007’de Çukurova Üniversitesi Resim-İş Öğretmenliği Muzaffer Tire Atölyesinden mezun oldu. 2001-2017 yılları arasında üçü Adana’da, biri İzmir’de olmak üzere dört kişisel sergi açtı, 1998-2017 döneminde Mardin, Gaziantep, Kahramanmaraş, İstanbul, Adana, Ankara ve Mersin’de seçilmiş 18 karma sergiye katıldı. 2007-2014 yılları arasında Adana Galeri Altan’da sergi düzenleyen sanatçı, Adana Petrol Ofisi İlköğretim Okulu’nda iki yıl gönüllü öğretmenlik yaptı.

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.