FIRÇALAMA ALIŞKANLIĞINIZ DİŞ ETİNİZE ZARAR VEREBİLİR

FIRÇALAMA ALIŞKANLIĞINIZ DİŞ ETİNİZE ZARAR VEREBİLİR

819
0
PAYLAŞ
 

Dişleri saran diş eti dokusunun dişi veya diş kökünü açığa çıkartarak geri çekilmesi olarak tanımlanan diş eti çekilmesi, tedavi edilmediği takdirde kalıcı sorunlara yol açabiliyor. Bodrum Dent Halikarnas Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği doktorlarından Diş Hekimi Gülnaz Aydın, diş eti çekilmesi ve tedavi yöntemleri ile ilgili şu görüşlere yer verdi;

“Diş eti çekilmesi, diş eti seviyesinin  belirli sebepler ile , normalde olması gereke seviyeden  ( diş ve diş kökü birleşim yerinden – mine segment sınırı ) daha aşağı inerek , dişin kök yüzeyinin açığa çıkmasıdır. Diş eti çekilmesi dişe zarar verdiği gibi estetik olmayan görünümü sebebi ile hastalarımız tarafından sıklıkla şikayet konusu olarak bizlere gelmektedir.

 

Diş eti çekilmesi neden oluşur?

Diş eti çekilmesinin en sık görülen sebepleri olarak,  diş fırçalama yöntemlerinin hatalı uygulanması ve iyi yapılamıyor olması sonucu yiyecek artıklarının ve bakteri plağının diş aralarında ve yüzeyinde birikmesini sayabiliriz. Bunu takip eden sebepler olarak  diş gıcırdıtılması ,  kalem ısırılması ve benzeri bazı olumsuz alışkanlıkların bir sonucu olarak ortaya çıkabilir. Ayrıca diş etlerinde mevcut olan yapısal bozukluklar, dişlerdeki çapraşıklık, travmatik cerrahi işlemler,  frenulum adını verdiğimiz dudak yanak kas bağlantılarının dişlere yakın olması, çapraşıklık sonucu olarak da  kendisini gösterir.

Diş eti çekilmesi nasıl anlaşılır?

Diş eti çekilmesi; bazen hastalar tarafından farkedilebilsede genel olarak  diş hekimi tarafından yapılan klinik muayene ile anlaşılabilir. Normalde, dişlerin kökündeki yüzeyler diş eti ile kaplıdır; fakat diş etinin çekilmesi sonucunda normal dişlere göre daha sarımsı renginde olan kök yüzeyleri görünür. Ayrıca; kişide çürük bulunmamasına rağmen sıcak ve soğuk hassasiyeti, asitli gıdalara duyarlılık görülebilir.

Diş eti çekilmesi nasıl tedavi edilir?

Diş eti çekilmesinin çeşitli tedavi yöntemleri vardır. Öncelikli olarak; çekilmenin nedeni belirlenmeli ve neden ortadan kaldırılmalıdır. Ardından diş etinin çekilme miktarına göre basit ve koruyucu teknikler ya da diş eti uygulamaları ile tedavi edilebilmektedir.

Diş eti çekilmesi durdurulabilir mi?

Diş eti çekilmesine neden olan durumlar  ortadan kaldırılarak bu durumun ilerlemesi durdurulabilir.

Diş eti çekilmesi olan dişlere implant ya da kaplama yapılabilir mi?

Diş eti çekilmesi var olan kişilerde implant uygulaması ya da kaplama yapılmasının herhangi bir sakıncası yoktur. Dişeti çekilen bölgeye uygulanacak porselen kaplama normalden uzun ve estetik olmayan bir görüntüye yol açabilir. Biz günümüzde bu gibi problemleri, çekilmenin olduğu yere dişeti renginde porselenler  ilave ederek çözebiliyoruz.

Sağlıklı bir diş eti  için nelere dikkat edilmelidir?

Düzenli ve dikkatli bir ağız hijyeni ile sağlıklı diş etlerine sahip olunabilir. Bu nedenle dişlerin; günde en az 2 defa, en az 2 dakika süre ile fırçalanması gerekir.

Buna ek olarak; kişiler 6 ayda 1 kez diş hekimi kontrollerini muhakkak yaptırıyor olmalıdırlar. Rutin diş temizliklerini aksatmamaları önerilir. Bu sayede; ağız içerisinde oluşabilecek problemler erken evrede yakalanabilirler.

Bunun yanı sıra , sigara içilmesi, diyabet hastalığı, çapraşık dişlere sahip olunması gibi faktörler diş eti rahatsızlığının gelişimini kolaylaştırarak, rahatsızlık şiddetini artıracağından bu rahatsızlıklara sahip bireylerin  diş eti sağlığı açısından daha dikkatli ve özverili olmalarını  önerilir.


DT. Gülnaz Aydın

DT. GÜLNAZ AYDIN KİMDİR?

1985 yılında Trabzon ‘da doğan Gülnaz Aydın , 2002 yılında Trabzon Kanuni Anadolu Lisesi’nden mezun olduktan sonra aynı yıl eğitim hayatına Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nde başlamıştır. 2007 yılında diş hekimi unvanını almış olup 2007-2013 yılları arasında çeşitli polikliniklerde Çalışmıştır. 2014 yılından itibaren kurucusu olduğu Özel Dent Halikarnas Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği’nde mesleki çalışmalarına devam etmektedir.

Mesleki ilgi alanları; Dental implantoloji ve implant üzeri protezler,Estetik diş hekimliği,Lamina, zirkonyum kaplamalar, Gülüş tasarımı.

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.