Gerçek bir lezzet deneyimi “Ent Restaurant”

Gerçek bir lezzet deneyimi “Ent Restaurant”

1608
0
PAYLAŞ

Bodrum’dan Kızılağaç yoluna girdiğinizde yaklaşık bir kilometre ileride sağda Selahattin Pınar Çiftliği’ni göreceksiniz. Ent ismini gördüğümde oldukça meraklandım. Ent, Yüzüklerin Efendisi Filminde ağaç adam karakteri olduğundan, merakıma yenik düşerek içeri bir göz atayım dedim. Beni gençten bir arkadaş karşıladı. Mekanla ilgili bilgi almak istediğimde de beni restoranın şefi sandığım, ama sonradan sahibi de olduğunu öğrendiğim Yoldaş Sönmez’ yönlendirdi. Yoldaş bey’in geçmişi inanılmaz biri. İki üniversite mezunu. Toronto’da, Viyana’da kaliteli tesislerde aşçıbaşılık, Abu Dhabi Grand Prix’si gibi organizasyonlarda büyük davetler düzenlemiş son olarak Kempinski Barbaros Bay’da Chef du Cuisine olarak çalışmış.. “Yemekten anlayan, değişik, yaratıcı yemekler tatmak isteyenler için hazırlıyorum menülerimi.” diyerek, aslında öncelikle tüm gurmeleri, tadım uzmanlarını mekanında ağırlamaktan mutlu olacağını belirtiyor.

Selahattin Pınar Çiftliği’nin içinde yer alan ancak Ent Restaurant yazın açık alanları kış aylarında ise şömineli salonuyla hizmet vermek üzere tasarlanmış her haliyle Bodrum’u yansıtan havasıyla henüz çiçeği burnunda bir mekan. Geçtiğimiz Haziran Ayında açılan, çam ağaçlarının gölgesinde, doğanın tam içinde olan bu mekan, bildiğiniz hiç bir restorana benzemiyor. Alışılagelmişin dışında bir menü, servis ve damak tadıyla hizmet vermeye başlayan ent Restaurant, size eşsiz bir deneyim kazandırmak için kolları sıvamış, dünyada dahi nadir örnekleri olan bir mekan. Sahibi Yoldaş Sönmez yeni açılan Ent Restaurant’ın benzersizliğini anlatmakta sabırsızlanan, işinin ehli gerçek bir Şef. Uzun yıllar Canada’nın önemli restoranlarında eğitim görmüş, sonrasında 2 sene Canada’nın en tanınmış restoranı Auberge Du Pommier’de şef olarak çalışmış. Daha sonrasında dünyaca ünlü bir catering firmasında göreve başlayarak, burada dünyaca ünlü krallara, prens ve prenseslere kısacası dünyanın en üst segment müşterilerine özel menüler hazırlamış. Bir Bodrum aşığı olan Yoldaş Sözmez, sonunda Türkiye’ye dönerek, Bodrum’da bu farklı mekanı açmış. Mekanı için oldukça iddialı konuşan Yoldaş Sönmez, Ent’i şu şekilde anlatıyor;

YOLDAŞ SÖNMEZ
Yoldaş Sönmez

“Burada 7 masa ve 30 kişilik bir kapasitemiz var. Her bir masayı diğerinden uzağa koyduk tıpkı birbirinden ayrı localar gibi. Müşterilerimiz ağzının tadını bilen, yemek zevki olan ve menümüzü tatmak için sabırsızlanan kişiler. Burası bir gün önceden aldığımız rezervasyonlarla işliyor. Mesela Somon fümeyi bile kendim hazırlıyorum. Somonu bütün alıp, marine edip, füme işleminden geçirmek bir veya iki saatlik bir iş değil. Bir de dinlendirmek gerek. Bu tüm yemeklerimiz için geçerli. bu nedenle menüleri sabahtan hazırlıyoruz ve çok özel 9 ayrı tadımlık tabakta hazırlanan yemekler özel sunumumuzla servis ediliyor. Ben buraya gelecek her müşterime “Karnınız olabildiğince aç ve beklentiniz en yüksekte gelin. Ben sizi yine de şaşırtacağım.” diyorum. Ne demek istediğimi o an algılayamayanlar, daha sonra haklılığımı vurguluyorlar.” diyor. Yoldaş Sönmez, iddiasının yanısıra, şeffaf olmaya da özen gösteriyor. Yiyeceğiniz yemekler ve ödeyeceğiniz meblağlar şimdiden belli. Sadece bir set menü alırsanız, ki bunda 9 ayrı tadım tabağı var, 170 TL fiyatı var. Eğer bu set menüye şarap eşleşmesi de isterseniz, yani 9 ayrı lezzet yüklü tabak ve yediklerinize uygun 6 farklı şarap için 270 TL ödeyeceksiniz. Menülerle ilgili detay isterseniz de www.entrestaurant.com adresinden her türlü bilgiye ulaşabiliyorsunuz.

Yaz kış açık olacak bu mekanda, her sezona özgü menü uygulaması var. Mesela şimdi sizin için 2014 yaz menüsü geçerli. Kış için av hayvanları menüsü hazırlayacağını müjdeleyen Yoldaş Sönmez, tekrar tekrar rezervasyon yapılması için uyarıyor. Kaliteden ve lezzetten asla ödün vermeyeceklerini belirten Sönmez, gerek salatada gerekse marinasyonda Ent Restaurantkullanılan bir çok bitkiyi kendilerinin yetiştirdiğini belirtiyor. Caz müziği eşliğinde, 30 kişilik butik bir mekan olan Ent Restaurant’ın yemek alışkanlıklarını değiştireceğini ve her tadım tabağının yiyenlerde yeni ufuklar açacağını belirten Yoldaş Sönmez, iddialarını yeniden dile getirerek; “Yemek yeme içgüdüsel bir harekettir. Biz bunu içgüdüsellikten çıkartıp, bir deneyime dönüştürmek için yola çıktık. Bu deneyimi yaşamaları için, hayatında farklı tatları ve sunumları deneyimlemek isteyen herkesi Ent’e bekliyorum.” diyor.

Bir lezzet yolculuğunun daha sonuna geldik. Umarım, bu deneyimi bir gün siz de yaşarsınız. Unutmayın. Olabildiğince aç, beklentileriniz en yukarda olarak gidin.

Afiyet dolu günler..

 

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.