GÜLİZ PİLGE “SİYAH” İLE BÜYÜLEDİ

GÜLİZ PİLGE “SİYAH” İLE BÜYÜLEDİ

873
0
PAYLAŞ
 

Tiyatro, sinema ve heykel sanatçısı Güliz Pilge bir buçuk ay gibi kısa sürede hazırladığı ve “Siyah” adını verdiği heykel sergisi ile yine büyüledi.

Bugüne kadar bir çok sinema filminde rol alan ve oyunculuk kariyerini Bodrum Deneme Sahnesi’nde sürdüren Güliz Pilge’nin 26 eserinin yer aldığı heykel sergisi, Bodrum Belediyesi TRAFO Hakan Aykan Kültür ve Sanat Merkezi’nde açıldı.

Sanatçının, terracota çamuru, alçı, çimento, dantel, kadife gibi malzemelerden ürettiği eserlerden oluşan, kadınların ve kız çocuklarının gördüğü şiddetin sanata yansıması olarak değerlendirilen sergide, sanatçının kendi hayatındaki gelişmeleri ve duyguları da yansıtan 26 eseri sergiyi gezenleri adeta büyüledi. Her eserinde yaşanmışlıklar olduğunu vurgulayan Pilge, Öpüş, Biat, Aşk, Daha Küçüğüm, Emine B ve Diğerleri gibi isimler verdiği eserleri ile sanatseverlerin karşısına çıktı.

“Sergide 26 tane eserim var. Bunları 2’ye böldüm. Terracota malzeme ile çalıştığım heykelleri başka bir bölüme koydum. Diğerleri de kavramsal işlerim. Biraz daha hazır malzeme ile çalıştığım, hazır nesne ile çalıştığım işler. Ama her iki tarafın dili de aslında insanda birleşiyor. Eserlerim insanların duygularından yola çıkarak ürettiğim şeyler. İnsanın sevgisini, çaresizliğini, bazen biz zalimliği ile canımızı yakan, bazen onurlu duruşuyla gurur duymamızı sağlayan davranış biçimlerini yaşadığım duygusal fırtınalardan etkilenerek yaptığım işler. Sosyal anlamda bana çarpan yansımalarını burada sergimde paylaşmaya çalıştım. Tüm eserlerimde benim yaşanmışlıklarım, duygusal çırpınışlarım, gözyaşım var. Edindiğimiz tüm değerler biz farkında olmadan bizleri biçimlendiriyor. Zaaflarımız, bencilliğimiz, korkularımız bizleri kendi içimizdeki bir kuyuya hapsediyor. Başımızda nöbet tutuyor.

Siyah ismini verdiğim sergide aşık olan, seven, kucaklayan, acıtan korkutan, yok eden, bizlere yas tutturan insanın bendeki yansımasını paylaşmak istedim. Çocukların masumiyetlerini, gelecekleri, gülüşlerini, oyuncaklarını ellerinden alan zihniyetleri unutmayalım istedim. Kadınların eşitlik düşmanı, kadınları değersizleştiren, sınırlayan, kendince bedeller ödeten zaman zaman her kadının kalbini acıtan bazen mücadele ettiği bazen oyunun bir parçası haline dönüştüğü o anları eserlerime yansıttım. Sergimin adı o nedenle siyah.. Siyah bazen asalet, bazen aşkı bazen de yas olarak çıkıyor karşımıza. Siyah bu değişmezliğin cevabı. ” Diyerek sergisini anlatan Güliz Pilge, sergisindeki eserlerin çoğunu bir buçuk aylık bir çalışma ile hazırladığını da dile getirdi.

Sergi, 16 Ekim tarihine kadar gezilebilir.

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.