GÜN BATIMINDA MÜBADİL YEMEKLERİ

GÜN BATIMINDA MÜBADİL YEMEKLERİ

433
0
PAYLAŞ
Bodrum’da yaşayan üç mübadil torunu, geçtiğimiz gece bilgi, görgü ve hayallerini birleştirdikleri bir davet verdiler.

Kavala ve Drama Mübadili bir ailenin çocuğu olarak bu kültürle büyüyen ve 1990 senesinden beri Türk Yunan yakınlaşmasına emek veren, pek çok başarılı projede yer almış iş insanı Leyla Üstel; Selanik Mübadili bir ailenin dördüncü kuşak torunu olan, İstanbul ve Bodrum’da kültür sanat dünyasına hizmetleriyle bilinen Genel Sanat Yönetmeni Yücel Canyaran; Bodrum’da üçüncü kuşak Giritli Mübadili torunu olarak büyüyen ve kültürünün zenginliklerini tanıtmayı görev edinerek pek çok proje yapan dört yıl önce Bodrum Giritlileri Derneğini kuran Zehra Denizaslanı’nın ev sahipliğinde LVZZ Hotel Havuz Başında gerçekleşen geceye aralarında Selda-Sinan Özer, Can Pulak, Sibel Savacı ve Sema Çelebi isimlerin de bulunduğu 120 kişilik seçkin bir davetli gurubu katıldı.

Zehra Denizaslanı, Yücel Canyaran, Leyla Üstel

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Yücel Canyaran, değişmeyen lezzetlere tutkun 3 mübadil torunu olarak bir araya gelerek, gece için mümkün olan en iyi malzemelerle geçmişten günümüze uzanan bir lezzet yolculuğunu misafirlerine sunacaklarını belirtti. Canyaran yaptığı açıklamada şunları söyledi;

“Bizler; samimi ortamlara, geleneklerine bağlı, değişmeyen lezzetlere tutkun Üç Mübadil Torunu olarak ortak hayalimizi gerçekleştirmek için bir araya geldik. Bu gece için Leyla Üstel’in nesilden nesle aktarılan, anne ve anneannesinden günümüze kadar gelen özgün tatları, Zehra Denizaslanı’nın elinden eşsiz Girit Lezzetlerini ve benim de doğru ve doğal beslenme yöntemlerimle bir araya getirdiğimiz menülerimizi bu gece misafirlerimizin beğenisine sunduk.

Kendi evlerimizde olduğu gibi bu gece için de mümkün olan en iyi malzemeleri kullanarak hazırladığımız menülerimizle misafirlerimize sunum yaparken, hepimizin geçmişinde ağzımızda kalan tatlarla da atalarımızı yad edeceğiz. Biz üç girişimci kadın olarak mutfağından masa hazırlıklarına kadar bu gece sunduğumuz tüm hizmetleri dileyen herkese, diledikleri mekanlarda vermek üzere yola çıktık. Evlerinizde vereceğiniz özel davetlere herkesin damak tadına hitap eden, içinde yaşanmışlıklar bulunan lezzetler ile misafirlerinizi karşılayın istedik.” dedi.

Kendilerinin sadece girişimci olarak tanımlanmamasını isteyen üç ortak, yıllardır hayal ettikleri bu proje için ilk adımı atarak aynı zamanda kaybolmaya yüz tutmuş “ev davetleri” adetini de özellikle genç kuşaklarla yaşatma konusunda farkındalık yaratmayı görev edinmişler.

Gecede seçkin konuklara servis edilen menü ise şöyleydi;

Buzlu Yaz Çorbası

Soğuk Başlangıç:

Tarama

Girit Ezmesi

Selanik Ezmesi

Giritli Otu

Barbunya Pilâki

Karagözlü Börülce

Biber Dolması

Salata;

Peksimetli Girit Salatası

Ana Yemek;
Pilav Yatağında Kara Sübye

Püre Yatağında Soslu Kanat

Tatlı;
Lorlu Girit Baklavası

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.