HALİKARNAS BALIKÇISI’NI HİÇ BÖYLE GÖRMEDİNİZ

HALİKARNAS BALIKÇISI’NI HİÇ BÖYLE GÖRMEDİNİZ

411
0
PAYLAŞ

Bodrumluların merakla beklediği, Bodrum Deniz Müzesi projesi olarak hayata geçen “Halikarnas Balıkçısı’nın Görülmemiş Fotoğrafları” sergisi geçtiğimiz gün açıldı.

Bodrum Deniz Müzesi projesi olarak hayata geçen ve Bodrum Ticaret Odası (BODTO) Sergi Salonunda açılan “Halikarnas Balıkçısı’nın Görülmemiş Fotoğrafları” sergisine, balıkçının kızı sağlık sorunları nedeniyle katılamadı. İstanbul’da iki büyük uluslararası fuarda yer aldıktan sonra sergi Balıkçı’nın memleketi saydığı yer olan Bodrum’da da BODTO işbirliğiyle açılışı gerçekleşen sergiye BODTO Başkanı Mahmut Kocadon’un yanı sıra Halikarnas Balıkçısı Forumu üyeleri katıldı.

Serginin açılışında bir konuşma yapan Bodrum Ticaret Odası Başkanı Mahmut Serdar Kocadon; “Dönemin Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’a, denizci Kemal Denizaslanı’na ve İl Genel Meclisi üyesi Zeki Köylü’ye böyle bir değeri Bodrum’a kazandırdıkları için özellikle teşekkür etmek istiyorum.” diyerek sözlerine başladı. Balıkçı ve arkadaşlarının Bodrum’a çok şey kattığını da ifade eden Kocadon, Bunların en önemlisinin Mavi Yolculuk olduğunu sözlerine ekledi. Sergiye gelenlere ve emeği geçenlere teşekkür eden Mahmut Kocadon, Balıkçı ile ilgili objeleri İnternet üzerinden topladığını hatırlatarak, Balıkçı’nın 1965 yılında hazırladığı Bodrum rehberini de BODTO Kütüphanesi’ne hediye ettiğini açıkladı.

Deniz Müzesi Müdürü Selen Cambazoğlu da çok özel bir koleksiyonu Bodrum’da gün ışığına çıkarmaktan büyük mutluluk duyduklarını ifade ederek başladığı konuşmasında ailesinin izniyle ilk kez gün yüzüne çıkan 54 adet fotoğrafın 28 tanesinin sergide ziyaretçilerle buluştuğu belirtti ve geçmişe saygı uyandıran projelere her zaman destek vereceklerini ifade etti. Sergiye sağlık sorunları nedeniyle katılamayan Halikarnas Balıkçısı’nın kızı İsmet Noonan’ın da doğum günü olduğunu belirterek, sergi açılışına gelen herkesin kutlama mesajlarını video çekerek Noonan’a yolladı.

Forum adına konuşma yapan Rüştü Tezcan da Balıkçı ile özdeşleşen “Merhaba” sözünün ‘Benden size zarar gelmez’ anlamına geldiğini söyleyerek Balıkçı’nın hayat hikayesinden bilinmeyen anekdotları paylaştı. Sergi, 18 Nisan tarihine kadar gezilebilecek.

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.