KAÇAN İNSANI TUVALİNE MAĞRADA TAŞIDI

KAÇAN İNSANI TUVALİNE MAĞRADA TAŞIDI

1787
0
PAYLAŞ

Çocuk yaşlarda TRT 2’de yarım saatlik sürede doğa resimleri yapan Bob Ross’tan etkilenerek başlayan resim tutkusunu zaman içerisinde profesyonel olarak devam ettiren başarılı turizmci Yasemin Özdere, üçüncü sergisini açmaya hazırlanıyor. İlk sergisini 11-25 yaş aralığında yaptığı eserlerden derleyen Özdere, geçtiğimiz sene Yalıkavak Palmarina’da açtığı kişisel ikinci sergisiyle de büyük yankı uyandırmıştı.

Henüz genç yaşına rağmen adını kısa sürede profesyonel camia içinde duyuran Yasemin Özdere, ikinci sergisinde 18 farklı kadın model ile çalışarak, çıplaklığın yanı sıra derinlik ve duyguların yansımalarını tuvaline işleyerek her tablosunda gündelik hayatında tanıdığı veya tanıştığı kadınların hikâyelerini ve iç dünyalarından oluşan eserleri sergilemişti.

Bu yıl üçüncü kişisel sergisini 25 Nisan’da Milta Bodrum Marina’da bulunan Kaymakamlık Osmanlı Tersanesi’nde açacak olan Yasemin Özdere, sergisinde yine alışılmışın dışında bir konu seçerek gündem yaratacak gibi görülüyor. MERDÜMGİRİZ adını verdiği ve 10 tablodan oluşan sön dönem eserleriyle sanatseverlerin karşısına çıkmaya hazırlanan Özdere, açılacak sergisi için şunları söyledi;

“Bu yıl 25 Nisan -8 Mayıs tarihlerinde Bodrum Milta Marina Osmanlı Tersanesi’nde boy gösterecek 10 tane nur topu gibi tablom var. ilk anda 10 tablo kulağa az geliyor olabilir. Ama Bodrum’un şu ana kadar hiçbir sergisinde yapılmamış, 2×1 metre ebatlarında tuvallere çalışılmış eserlerimi sergileyeceğim.

Daha önceki sergilerimde olduğu gibi yine kadın modellerin bana eşlik ettiği, önce fotoğraflayıp sonra eskizlerini hazırladığım, hazırlık aşamasında da kendimle kalmak için Kapadokya – Göreme de bir mağara evine kapandığım, yolculuklarımda bir çok kadın, çocuk gelin ve olmadık hikayelere denk geldiğim detaylar var.

Eleştirmenler ve sergimi gezenler, genellikle mutsuz kadınları resmettiğimi söylüyorlar. Oysaki altında yatan gerçek, tüm bu çocuk gelin, pedofili, aldatma, kadın cinayetlerini ve benzeri olayları onlardan dinlemiş olmamla ilgili. Mutsuz adamlar yok mu? Tabii ki var, ama benim tercihimin kadınlardan yana olmasının sebebi var.

Yasemin Özdere

Evrende gördüğümüz her şey kadınla başlıyor.  Kendinden kaçan, şehrinden kaçan, dünyasını kurmadan başına yıkılan birçok hikayeyi yazacak vaktim olmuyor. Ki zaten okumayı pek de seven bir toplum olmadığımız gerçeği var. O yüzden resim yapıyorum. Belki bu şekilde daha çok akılda kalır ve sanatla rahatsız olduğum konuları dile getirmek işimi kolaylaştırırken,  birilerinin de bu konulara olan tepkimle herkesin sus pus olduğu bu duru suya bir taş atarak ilk dalgayı oluştururum. Hepimizin malumu, gerçek sanat bizi rahatsız etme yeteneği taşır.

Sergileyeceğim tablolarda bu yıl bolca siyah ve mavi tonları hâkim olacak. Sergimin adı da değişik geliyor duyanlara. MERDÜMGİRİZ; İnsandan nefret eden, kalabalıktan hoşlanmayan, insan sevmeyen , yalnızlığı seven kimse demek.. Farsça kökenli Merdüm ‘insan’,  Giriz ise ‘kaçan’ anlamı taşıyor. Otelcilikle uğraşırken bir yandan o kadar çok insan tanıma fırsatım oluyor ki bu konuda geniş bir kumbaram var. Bodrum’da kime rastlasanız mutlaka bir kaçış hikayesi vardır. Büyük şehirden kaçmıştır, gürültüden kaçmıştır, ailesinden, sevdiğinden, seviyor zannedip de sevmeyenlerinden de kaçmışlardır.  Sonra gelip Ege’nin o küçük sahil kasabasına yerleşip, ruhen iyileşme planlarına koyulmuşlardır. Tabi ne kadar kendimizden ve aklımızdakilerden kaçmayı başarabiliyoruz tartışmaya açık. İşte Bu yüzden sergimin adı, Merdümgiriz.”

Yasemin Özdere

 

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.