KADINLARIN ACISINA FARKLI BİR BAKIŞ

KADINLARIN ACISINA FARKLI BİR BAKIŞ

1629
0
PAYLAŞ

Üçüncü kişisel sergisini Milta Bodrum Marina içerisinde yer alan Osmanlı Tersanesi Kaymakamlık Sanat Galerisi’nde açan ressam Yasemin Özdere, eserleri ile yine büyüledi.

Yaklaşık 200×100 ebatlarında 10 tablolun sergilendiği Osmanlı Tersanesi’nde yer alan çalışmalarında sanatçı, tuval üzerine akrilik boya ve keçeli kalemlerle yapmış olduğu kadın modelleri ile sanatseverlerin beğenisini topladı.

Sergisinin ismini yıllardır yaşadığı ve gözlemlediği Bodrum’da, kalabalıktan kaçıp yerleşme planı yapan insanlardan esinlendiğini belriten Yasemin Ozdere, İnsanlardan kaçan, yalnızlığı seven kimse anlamına gelen MERDÜMGİRİZ‘i sergisinin adı olarak seçtiğini söyledi.

Sergisi ile ilgili olark yaptığı açıklamada şunları söyledi;

MERDÜMGİRİZ; İnsandan nefret eden, kalabalıktan hoşlanmayan, insan sevmeyen , yalnızlığı seven kimse demek.. Farsça kökenli Merdüm ‘insan’, Giriz ise ‘kaçan’ anlamı taşıyor. Otelcilikle uğraşırken bir yandan o kadar çok insan tanıma fırsatım oluyor ki bu konuda geniş bir kumbaram var. Bodrum’da kime rastlasanız mutlaka bir kaçış hikâyesi vardır. Büyük şehirden kaçmıştır, gürültüden kaçmıştır, ailesinden, sevdiğinden, seviyor zannedip de sevmediklerinden de kaçmışlardır. Sonra gelip Ege’nin o küçük sahil kasabasına yerleşip, ruhen iyileşme planlarına koyulmuşlardır. Tabi ne kadar kendimizden ve aklımızdakilerden kaçmayı başarabiliyoruz tartışmaya açık. İşte Bu yüzden sergimin adı, Merdümgiriz.

Yasemin Özdere
Yasemin Özdere

Bazı eserlerimde de hep gördüğümüz 3’üncü sayfa haberleri, pedofili, kadın tacizi, tecavüzü gibi hep duymaya alıştığımız ama alışmamayı istediğimiz şeyleri vurgulamaya çalıştım. Bir kere etrafınızda gördüğünüz her şey, duygu, düşünce bir kadınla başlıyor. Bu yüzden fazlaca kadın resmediyorum ama şu anda ülkemizde kadının gördüğü değerle ilgili çok büyük bir dengesiz durum olduğunu düşünüyorum. Kadın olarak bunları dile getirmekten daha doğan bir şey olduğunu düşünmüyorum.

Evrende gördüğümüz her şey kadınla başlıyor. Kendinden kaçan, şehrinden kaçan, dünyasını kurmadan başına yıkılan birçok hikâyeyi yazacak vaktim olmuyor. Ki zaten okumayı pek de seven bir toplum olmadığımız gerçeği var. O yüzden resim yapıyorum. Belki bu şekilde daha çok akılda kalır ve sanatla rahatsız olduğum konuları dile getirmek işimi kolaylaştırırken, birilerinin de bu konulara olan tepkimle herkesin sus pus olduğu bu duru suya bir taş atarak ilk dalgayı oluştururum. Hepimizin malumu, gerçek sanat bizi rahatsız etme yeteneği taşır.”

Birbirinden farklı detaylarla her biri dev tablolarda hayat bulan yüzün üzerinde hikayeden oluşan ve bir kaçışın öyküsünü tablolara gizleyen ressam Yasemin Özdere’nin üçüncü kişiisel sergisi Merdümgiriz, 8 mayıs tarihine kadar Milta Bodrum Marina Osmanlı Tersanesi Kaymakamlık Sanat Galerisi’nde gezilebilir.

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.