Karya Barok Solistleri Büyüledi

Karya Barok Solistleri Büyüledi

1543
0
PAYLAŞ
 

Karsanat Barok Müzik Festivali ile yurt dışında da seslerini duyurmuş olan Karya Barok Solistleri bu kez çok farklı bir repertuarla bir müzikal akşamı sundular.

Marmara Koleji Konser Salonu’nda gerçekleşen konserde Mazzosopranolar Gülderen Erdoğmuş, Esen Demirci Deveci, soprano Selin Solu, kontrtenorler Kaan Buldular, Nuri Harun Ateş ,piyanist Nurser Ugan eşliğinde, Cole Porter, Kurt Weill, Andrew L.Weber, George Gershwin, John Kander, Haron Arlen, J.Bock, L.Bernstein, A.Hamilton ve Cemal Reşit Reyin eserlerini sundular. Genç yetenek ve Karsanat Müzik Stüdyosu öğrencilerinden Selin Solu (Soprano) da ilk sahnesinde başarılı bir sunum yaptı.

Damdaki Kemancı ve Lüküs Hayat parçalarında, yaklaşık 25-30 kişinin özel kostümlerle sahnede yer alması, büyük müzikalleri hiç aratmadı. 1,5 yaşından, 17 yaşına kadar çocuk ve gençlerden oluşan koristler sadece sesleri ile değil, dansları ile de görsel bir şölen sundular. Kontrtenörler ve piyanistin dışındaki sanatçılar ve ilk kez sahne alan küçük-büyük kalabalık grubun hepsi Bodrum’da yaşayan kişilerdi. İçlerinde Royal Akademisi lisansına sahip olan genç öğrencilerin yanı sıra, Karsanat Müzik Stüdyosu’nun küçük talebeleri de vardı. İzleyicilerden dakikalarca alkış alan sanatçılar, bir kez daha Lüküs Hayatı seslendirerek geceyi sonlandırdılar.

kelly-kanat-Kiral
Kelly-Kanat Kıral

ÇİÇEK YERİNE BODRUM MANDALİNA LOKUM VE KOLONYASI

Sanatçılara çiçek yerine, Bodrum Mandalina Lokumu ve kolonyası verilirken, dernek yönetim kurulu üyesi Rezzan Şebin “Bodrum’da isteyerek veya istemeden de olsa tüm yerel değerlerimizi yavaş yavaş kaybediyoruz. O nedenledir ki bu kez sanatçılarımıza teşekkürlerimizi, KPlus firmasının sahibi sevgili Kanat Kıral Bey’in üretimi olan Bodrum Mandalina Lokumu ve Kolonyası ile ediyoruz. KPlus’a da sponsorluğu için ayrıca teşekkür ediyoruz” dedi.

Sanatsever izleyiciler; konser sonunda dernek yöneticilerini, solistleri tek tek tebrik ederek “kötü günler yaşadığımız bugünlerde, kulaklarımızı pasını sildiniz, gözümüzü gönlümüzü açtınız en önemlisi bu genç yetenekleri görerek geleceğe umudumuzu arttırdınız” dediler.

MÜZİKAL TİYATRO

Karya Kültür ve Sanat Derneği Yönetim Kurulu Başkanı mezzosoprano Esen Demirci müzikal tiyatroyu ve süreci şöyle anlatıyor: “Müzikte ‘kontrast’ ve ‘tonalite’ kavramının ilk defa kullanıldığı, yepyeni bir ritmik ve armonik yapı ile, insan sesi ve eşlik görevi gören enstrumanların ilk defa birleştiği Barok Dönem, Opera sanatının ve günümüzdeki müzikal yapının temellerini atıldığı dönemdir. Dinleyici için bir Barok Dönem aryası ile Müzikal şarkısı arasında duyuş olarak büyük bir fark olmakla beraber, bazen bir şarkıcı için çok benzer hisler yaratabilir. Aradan geçen 1,5 yüzyıl, Opera Sanatı’nın olmazsa olmazı olan ‘büyük ses’ arayışının yerini, tekrar doğallığa bırakır. Buna bir de dans ve oyunculuk eklenir. Opera sahnesinde çok da inandırıcı olmayan bir pozda, hareketsiz durarak aryalarını seslendiren şarkıcıların yerinde, karakterin duygusunu adeta bir tiyatro oyuncusu kadar dışavurabilen ve bunun yanında dans edebilen sanatçılar vardır. Bu uzun yolculuğun sonunda, zamanın ve bestecilerin ellerinde şekillenen Müzikal Tiyatro, adıyla bütünleştiği Broadway’de doruk noktasına ulaşır. Karya Barok Solistleri olarak ilkini Almanya-Coburg’daki Şato Konserleri turnesinde gerçekleştirmiş olduğumuz Müzikal Konseri’mizi bu kez, bizden Vivaldi, Handel, Purcell dinlemeye alışık olan Bodrum’lu dinleyicilerimizle paylaşmak ve Broadway’de sahnelenen eserlerden seçtiğimiz parçalarla bu yolculuğa birlikte çıkmak çok keyifliydi.” dedi.

 

 

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.