MAHKEME KARARI ÜZERİNE BAKANDAN AÇIKLAMA GELDİ

MAHKEME KARARI ÜZERİNE BAKANDAN AÇIKLAMA GELDİ

295
0
PAYLAŞ

İzmir Bölge İdare Mahkemesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın “Bodrum Kalesi Rölöve, Restitüsyon, Restorasyon, Teşhir, Tanzim ve Mühendislik Projesi” ile ilgili İstinaf Mahkemesine yaptığı başvuruyu, Danıştay’a temyiz yolu da kapalı olmak üzere reddetti.

2017 yılında restorasyon, resistüsyon, teşhir, tanzim ve mühendislik projesi başlatılan Bodrum Kalesi ile ilgili Bakanlık kararına TMMOB tarafından dava açılmıştı. 1. Derece Arkeolojik SİT alanı olarak kabul edilen Bodrum Kalesi’nde yapılaşmaya izin verilemeyeceği ve kazı yapılamayacağı görüşünü dile getiren TMMOB bileşenleri, projenin bir an önce iptal edilmesini istemişti.

Süregelen davalara rağmen proje çalışmaları devam eden Bodrum Kalesi ile ilgili karar, Muğla 2. İdare Mahkemesi tarafından verildi. Mahkeme, projeyi iptal etti. Bunun üzerine bir üst mahkemeye giden Kültür ve Turizm Bakanlığı, İzmir Bölge İdare Mahkemesi 4. Dava Dairesi’nden de eli boş döndü. Mahkeme, temyiz yolu kapalı olmak üzere yapılan itirazı reddetti.

Bunun üzerine geçtiğimiz gün bir açıklama yapan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “2020’den önce açılması mümkün görünmeyen Sümela Manastırı ve Bodrum Kalesi’nin birinci etaplarını 18 Mayıs Müzeler Günü’nde ziyarete açacağız.” dedi.

Ayrıca restorasyon ekibinin mecburen kullandığı alandan 1 Haziran’a kadar çekileceğini dile getiren Ersoy, şunları kaydetti: “1 Haziran’dan itibaren Bodrum Kaleiçi sahnesini Bodrumluların hizmetine tekrar sunmuş olacağız. Hem Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğümüz hem de Opera ve Bale Genel Müdürlüğümüz, geçen senelere göre çok daha zengin bir repertuvarı bu sene Bodrumlu sanatseverlerin beğenisine sunacak. Bodrum Kaleiçi eski canlı günlerine 1 Haziran itibarıyla kavuşmuş olacak.”

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.