Maussoleum’a Çalıştay

Maussoleum’a Çalıştay

791
0
PAYLAŞ

Akdeniz Ülkeleri Akademisi Vakfı, Bodrum’un tarihine ışık tutan Maussoleum’un Bodrum turizmine yeniden kazandırılması amacıyla uluslararası bir çalıştay düzenledi. Diamond of Bodrum Otel’de gerçekleştirilen çalıştaya, Ak Parti Muğla Milletvekil iNihat Öztürk, Muğla Valisi Amir Çiçek, Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz ve Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’un yanı sıra Türkiye’den ve dünyadan akademisyenler, tarihçiler ve uzmanlar katıldı.

Akdeniz Ülkeleri Akademisi Vakfı Başkanı Özay Kartal açılış konuşmasında Maussoleum’un Bodrum için önemine değinerek, projeye katkıda bulunan kişi ve kuruluşlara teşekkür etti. Kartal, “Vakıf olarak konunun uzmanlarına teşekkür ediyorum. İyi ki varsınız. Bodrum’un tarihi, kültürel ve ekonomik yerini almasına hep birlikte yardım ediyorsunuz. İnşallah Maussoleum’u dünya turizmine yeniden kazandıracağız” diye konuştu.

Mehmet Kocadon
Mehmet Kocadon

Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon da dünyanın yedi harikasından biri olan Maussoleum’un sevgiyi ve gücü temsil ettiğini belirterek “Biz gücümüzü işte bunlardan, geçmişten alığyoruz. Onun için dünya mirası olan bu güzel eserlerin bir an önce sergilenmesi gerekiyor. Bodrum’da bir iskender kapısının, anfi tiyatronun, hipodromun aynı anda turizme katkısını düşünün. Bodrum’u, Halikarnas’ımızı tekrar merak ettirmeliyiz.Ben bu güzel çalışmada emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” dedi. Kocadon, proejeye tam destek verdiğini söyledi.

MSKÜ Rektör yardımcısı Nevrez Hürriyet Aydoğan da şunları kaydetti:

Nevrez Hürriyet Aydoğan

“Medeniyetler hep su kenarında, suya yakın yerlerde gelişmiştir. Biz de ulaşabildiğimiz kadar bu medeniyetlere sahip çıktığımız göstermek için her türlü bilimsel çalışmaya destek konusunda hazırız. Halikarnas’ın tekrar kazandırılmasına yönelik çalışmalara katkıda bulunacağımızı söylemek isterim. Çalıştayın hedefine ve amacına ulaşmasını diliyorum.”

 

Bekir Yılmaz

Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz, turizmin Bodrum için çok önemli olduğunu hatırlatarak, “Dört aya sıkışan bir turizm sezonumuz var. Bu sıkıntıları aşmak için sadece eğlence sektörüne dayalı turizm anlayışından farklı açılımlar yapmamız gerekiyor. Kültür, kongre ve doğa turizmini önemli buluyoruz bu anlamda. Değerli mirasımız, gerek Maussoleus’un antik anıtı, gerek kilise, gerekse stadyum gibi eserleri yeni bir anlayışla dünya turizminin hizmetine sunmamız gerekiyor. Bu bağlamda, çalıştayı çok önemsiyorum” diye konuştu.

Nihat Öztürk

AK Parti Muğla Milletvekili Nihat Öztürk de Mausseleum’u Bomdrum tarihine sembolik de olsa tekrar kazandırmak için çabsa gösterdiklerini belirterek “Muğla’nin bir çok noktasında tarihin fışkırdığı eserlerin, yerlerin gün yüzüne çıkartılıp miletimizin ve misafirlerimizin hizmetine sunmamız gerekiyor. Bu değerleri yeniden ülkemize kazandırmamız gerekiyor” dedi. Akademia Vakfı’nın başlatılan projenin arkasında durduğunu söyleyen Öztürk, “Sayın Bakanımızın bir tavsiyesi oldu sizlere. Bu çalıştayı onun tavsiyesi doğrultusunda yaptığımızı belirtmek istiyorum. STK’ların desteğinin kamuoyu tarafından bilinmesini arzu etti. Kamuoyu desteği çok önemli. Turizmi 12 aya yaymak bizim önceliğimiz. Her köşesinden tarih fışkıran ülkemizde sergilenecek birçok eser olduğunu biliyoruz. Hükümetimiz ve bakanlığımız bu konularda sonuna kadar destek olacak” dedi.

Muğla Valisi Amir Çiçek de Bodrum’un kimliğine, dokusuna katkıda bulunacak unsurların yeniden gün yüzüne çıkarılması gerektiğini belirterek, şöyle devam etti:

“Şehirlerin kimliği yerli yerine oturursa o şehirler geçmişten bugüne ve geleceğe doğru götürür. Bodrum’un kimliğinin ortaya çıkmamış olan bir şeyini daha ortaya koyuyoruz. Bodrum 2300 – 2400 yıl önce yerleşik yeri olan, Karya gibi bir medeniyetin bulunduğu yer olan güzel bir şehir. Biz bu güzellikleri kimliğinin içine dahil etmezsek eksiklik olur. Şehrimizi geleceğe doğru götürecek yolda eksik çalışma ile gideriz. Bodrum elbette marka olan bir şehir. Dokusuyla marka olan bir şehir. Dokusunun içinde mevcut güzellikleri var. Ormanı, kıyısı, hatta güzel bir mimari yapılaşması var. Aynı zamanda Bodrum’u güzel koruyan sahipleri de var. Bodrum’a kimliğinin dışında başka bir şey katmayalım. Katarsak Bodrum’un dokusunu bozarız. Bunda hemfikiriz. O dokuyu hala bulamadıysak da bulalım. Ortaya koyalım.”

Amir Çiçek

Uluslararası Çalıştay, konuşmaların ardından bugüne kadar yapılan çalışmalar ve sorunların dile getirildiği panelle devam etti. Panelin konuşmacıları, Bodrum Müzesi eski müdürü Oğuz Alpözen, Bodrum Müze Müdür Vekili Tayfun Selçuk, Muğla Koruma Kurulu Müdürü Fikret Gürbüzer ve SDU Güney Danimarka Üniversitesi öğretim görevlisi Prof. Dr. Poul Pedersen’di. Panelin ardından projenin tanıtımı yapıldı.

Çalıştayın İkinci günde bilim insanları; paylaştıkları görüşleri ve gerçekleştirdikleri bilimsel tartışmalarının ardından, mutabık kaldıkları konuları bir sonuç bildirgesinde kayıt altına alarak imzaladılar. Bir insanlık mirası ve antik dünyanın yedi harikasından biri olan Halikarnas Mozolesi için yapılacak proje çalışmalarındaki büyük sorumluluğunun bilincinde olduklarını ve çalışmanın tüm aşamalarının ulusal ve uluslararası kamuoyuna açık ve şeffaf bir şekilde yürütülmesinin önemini vurgulayan bilim insanları, Mausoleum Müzesi olarak tanımlanan alanın şu anki mevcut durumunun ivedilikle yeniden ele alınması ve yenilenmesi gerektiğini dile getirdiler.

Sonuç bildirgesinde;
Mausoleum için yapılacak çalışmaların, antik Halikarnassos kentinin mevcut kalıntılarının (Stadyum, Mars Tapınağı, Dorik Stoa, sur duvarları, tiyatro, Myndos Kapısı vb. gibi) tümü ile birlikte halen devam etmekte olan imar plan revizyonu sürecinde irdelenmesi gerekliliği,

• Danimarka Bilim Heyeti tarafından uzun yıllardır sürdürülmekte olan bilimsel çalışmalar sonucunda yayınlanmış Mausoleum’un rölövesi ile bugüne kadar pek çok farklı restitüsyon denemeleri içinde bilim camiası tarafından en fazla kabul gören Prof. Dr. Kristian Jeppesen’in restitüsyon önerisi verilerinin, her türlü projeye altlık oluşturmak üzere Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’ne sunularak Muğla Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’nda değerlendirilmesinin sağlanması gerektiği,

• Prof. Dr. Johannes Exner ve Prof. Dr. Kristian Jeppesen tarafından hazırlanan ve değerlendirilmek üzere Akdeniz Ülkeleri Akademisi Vakfı tarafından çalıştay bilim heyetine sunulan, Mausoleum’un imgelenmesine ve müze olarak işlevsellendirilmesine yönelik canlandırma önerisinin göz önüne alınarak her türlü arkeolojik ve teknik desteğin alınacağı bir avan proje çalışması yapılması gerekliliği hususlarında mutabık kalmışlardır.

Çalıştay sonucunda Vakıf Başkanı Özay KARTAL, tüm çalıştay katılımcılarına teşekkür ederken, antik dünyanın yedi harikasından biri olan Mausoleum’un simgesel, imgesel ve işlevsel bir proje ile canlandırmak üzere yola çıkan bu çalışmanın tamamen sivil bir insiyatif olan Akdeniz Ülkeleri Akademisi Vakfı tarafından başlatılmasının gururunu yaşadıklarını belirtti.

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.