MUÇEP BU KEZ GÜMÜŞLÜK İÇİN KOLLARI SIVADI

MUÇEP BU KEZ GÜMÜŞLÜK İÇİN KOLLARI SIVADI

2365
0
PAYLAŞ

Muğla bölgesinde doğanın, ortak yaşam alanlarının korunması için tüm beldelerden bir araya gelen yurttaşların ve sivil toplum örgütlerinin oluşturduğu ortak bir platform olarak çalışmalar yapan Muğla Çevre Platformu (MUÇEP) bu kez de Gümüşlük’te 1. dereceden sit alanı içerisinde yapılan talana “DUR” demek için kolları sıvadı.

MUÇEP Bodrum Meclisi tarafından başlatılan ve takibe alınan süreç şu şekilde;

inşaat Bodrum Gümüşlük’te 1.Derecede Arkeolojik Sit Alanı’ndaki  arazi içerisinde bulunan kazı evi ve inşaat faaliyetlerine  Muğla Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’nun yıkım kararı vermişti. Ancak inşaat sahibi aldığı  “yapı kayıt belgesi”ni inceleme için Muğla Çevre Şehircilik Bakanlığı İl Genel Müdürlüğü Komisyonu’na yolladı.

Bige Karan

Muğla Çevre Platformu Bodrum Meclisi adına açıklama yapan Gümüşlük Formu üyelerinden Bige Karan “Gümüşlük’te yaşayanlar tarafından Bodrum Cumhuriyet Baş Savcılığı’na 6 adet şikayet dilekçesi verildi.  Muğla Valiliği’ne de bahse konu alanın 1. Derece sit alanı olması sebebi ile, Sit Alanı ve Kıyı Koruma kanunu hükümlerine göre işlem yapılarak gerekli tapu düzenlemesinin yapılması için müracaat edildi.  Bodrum Belediyesi ise çeşitli yasal müdahalelerde bulundu.  En son da Muğla Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’nun verdiği yıkım kararına istinaden,  14-15/ Ekim tarihlerinde Bodrum Belediye ekipleri yıkımı gerçekleştirecekti. Ancak, inşaat yapan  firmanın Yapı Kayıt Belgesinin geçerliliği için Muğla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İl Müdürlüğü’ne gönderildiği ve bu nedenle de yıkımın durduğunu öğrenmiş bulunmaktayız.

“GÜMÜŞLÜK 1.DERECEDE ARKEOLOJİK SİT ALANIDIR. KAZI EVİ VE İNŞAAT FAALİYETLERİ YIKILMALIDIR. ARKEOLOJİK  SİT ALANLARINA ÇEVRE ve ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI İNŞAAT İZNİ VERMEZ, VEREMEZ”

Ve şimdi Ç.Ş.B. İl Genel Müdürlüğü’ne sesleniyoruz: ‘Yapı Kayıt Belgelerinin ücreti karşılığında isteyen her vatandaşa verildiğini biliyoruz. Bu da inşaat yapabileceğinin belgesi  demek değildir. Sadece bir formalitedir. O nedenledir ki çevreyi korumakla yükümlü bir müdürlüğün hu inşaata izin vermeyeceğine inanıyoruz. Sayın yetkililer, burası 1.Dereceden Arkeolojik Sit Alanıdır. Bu anlamada anıtlar kurulu da yıkım kararını vermiştir. Sizlerin de bu karar doğrultusunda hareket edeceğinizden eminiz. Ancak, bazen sehven kararlarlar alınıp, geri dönülmez yollara girildiğine de şahit olduğumuzdan, müdürlüğünüze hatırlatmada bulunmak istedik.

Saygılarımızla ”
MUÇEP Bodrum Meclisi

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.