NASA İLK KEZ BİR KARA DELİK FOTOĞRAFLADI

NASA İLK KEZ BİR KARA DELİK FOTOĞRAFLADI

281
0
PAYLAŞ

Dünya çapında 200 bilim insanından oluşan bir ekip bugün ilk kez bir kara deliğin (black hole) fotoğrafını paylaştı.

Türkiye saati ile 16:00’da tüm dünyada eş zamanlı basın toplantısı düzenleyerek önemli bir duyuru yapan bilim insanları, merakla beklenen ve bugüne kadar varlığına dair çok az veri toplanabilen Kara deliklere ait fotoğrafları paylaştı.

Bilim adamları, M87 galaksisinin merkezinin Event Horizon Teleskop gözlemlerini kullanarak bir kara deliğin ilk görüntüsünü elde ettiler. Görüntü, yoğun çekimde, Güneş’ten 6,5 milyar kat daha büyük bir kara deliğin etrafındaki ışık bükülmesinden oluşan parlak bir halkayı göstermektedir. Uzun süredir yakalanmasına çalışılan bu görüntü, süper kütleli kara deliklerin varlığına dair bugüne kadar elde edilen en güçlü kanıt olarak karşımıza çıkıyor.

2012 yılında bir kara deliğin çevresini gözlemlemek amacıyla Event Horizon Teleskobu’nu inşa eden NASA, Teleskop kurulduğu günden bu yana kara delik hakkında veri topluyordu. Merakla beklenen kara delik fotoğrafı da sonunda Brüksel, Santiago, Şangay, Taipei ve Tokyo’da eş zamanlı olarak yapılan basın toplantısında NASA tarafından yayınlandı.

İlk kez bir kara deliğin fotoğrafı NASA tarafından çekilirken, bu gelişme “astrofizikte bir dönüm noktası” olarak nitelendirildi. EHT Direktörü Shep Doelman tarafından yapılan açıklama ile tarihte bir ilk olma niteliği taşıyan kara delik fotoğrafı, kamuoyu ile paylaşılmış oldu.Söz konusu fotoğraf, “Project EHT” isimli proje kapsamında gerçekleştirilebildi.

NASA Tarafıdan paylaşılan fotoğraf

Antarktika’dan Şili’ye kadar birçok bölgede 8 telsiz teleskoptan oluşan ve 200’den fazla bilim insanının katkıda bulunduğu proje sayesinde, evrendeki en gizemli obje ve asla görülemesi mümkün olmadığı ifade edilen kara deliklerin artık gözlemlenmesinin de önü açılmış oldu.

Harvard & Smithsonian Astrofizik Merkezinde, Event Horizon Teleskopu Direktörü Astrofizikçi Sheperd Doeleman Reuters’a yaptığı konuşmada: ” Bir kara deliğin fotoğrafını çekmek oldukça vizyoner bir proje. Söz konusu projede dünya çapında 200 ortaklığa sahibiz.” dedi. Proje NASA’nın liderliğinde olsa da birden fazla ülkenin katılımıyla sonuca ulaştı.

Söz konusu fotoğraftaki kara delik “Galaxy M87″de (Messier 87) yer alıyor. Messier 87, gezegenimizden 53 milyon ışık yılı uzaklıkta bulunuyor. Bilim insanları 2017 yılında “Proje EHT” isimli proje kapsamında galaksinin merkezi Sagittarius A*’da bulunduğu belirtilen süper kütleli kara deliğin görüntülenmesi amacıyla küresel bir teleskop çalıştırmıştı.

Tüm bunların sonucunda bilim insanları, elde edilen bulguların Einstein’ın izâfiyet teorisini destekler nitelikte olduğunun altını çizdi.

Gelecekte kara deliğin olay ufkundan sonra insanları nelerin beklediğini tam olarak bilebilir miyiz ya da solucan deliklerinin gerçek olup olmadığı bilinmez. Ancak tarih boyunca ilk kez bir kara deliğin fotoğrafının çekilebilmiş olması, daha birçok gelişmenin de önemli bir adımı gibi görünüyor.

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.