OKULDAN MEZUN OLMAK İÇİN, 10 AĞAÇ DİKECEKLER

OKULDAN MEZUN OLMAK İÇİN, 10 AĞAÇ DİKECEKLER

159
0
PAYLAŞ

1990 ve 2005 arasında, kentleşme ve palmiye yağının üretimi için yapılan ormansızlaşma yüzünden orman örtüsünün yüzde 32,3’ünü kaybeden Filipinler’de yapılan birbirinden ilginç ağaçlındarma projeleri tüm dünyanın dikkatini çekti.

Kaybolan ormanlarının ardından yaklaşan tehlikenin farkına varan Filipinli yetkililer, acil önlem almak amacıyla, geniş çapta ağaçlandırma projeleri başlattı. 2012’de Filipinler’de 200 bin hektardan fazla ağaç ekildiyse de, yapılan bu projeler orman kaybının yarattığı sorunların çözümüne yeterli olmadı.

Filipinler Temsilciler Meclisi sorunla başa çıkmanın yeni bir yöntemi olarak, öğrencilerin mezun olmadan önce her birine 10 ağaç dikmesini gerektiren bir tasarıyı yürürlüğe soktu. Filipinlerde her yıl, 12 milyon ilkokul, 5 milyon lise ve yaklaşık 500 bin üniversiteli öğrenci okullardan mezun olduğuna dikkat çeken yetkililer, bu proje kapsamında her yıl yaklaşık 175 milyon ağaç dikilebilmesinin soruna büyük ölçüde çözüm getirebileceği umudunu taşıdıklarını da belirttiler.

Yasa kapsamında Eğitim Bakanlığı ve Yüksek Öğrenim Komisyonu, öğrencilerin 10 ağacı diktiğini kontrol edecek. Öğrencilerin bölgenin iklimi açısından uyumlu ağaçları seçmesi gerekecek. Bu projenin diğer bir hedefi de gelecek nesilleri doğanın korunmasına daha duyarlı hale getirmek.

Bu hesaba göre bir nesil boyunca yaklaşık 525 milyar ağaç dikilebilecek.

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.