ORTAKENTLİ GENÇLERDEN ÖRNEK DAYANIŞMA BİRLİĞİ

ORTAKENTLİ GENÇLERDEN ÖRNEK DAYANIŞMA BİRLİĞİ

3341
1
PAYLAŞ
   

Koronavirüs Pandemisi ile dünya olarak savaş verdiğimiz bu günlerde, makro ölçekten mikro ölçeğe kadar bir dayanışma sergileniyor. Gerek ülkelerin birbirleri ile olan dayanışmaları, gerekse Türkiye’de başlatılan dayanışma seferberliği, Ortakent’in 35 gencini “Dayanışma” başlığı altında bir araya getirmiş.

Tamamı Ortkent’tin gençlerinden oluşan “Müskebi Gençlik Birliği” adı altında bir araya gelen bu koca yürekli gurup, kendi mahallelerinde yaşayan onlarca ailenin yüzlerce Ortakent yaşayanının yardımına gönllü olarak koşuyor. Seha Ergene’nin prjelendirdiği ve arkadaşlarıyla bir araya gelerek kurdukları “Müskebi Gençlik Birliği”, evlerinden çıkamayan 65 Yaş üzeri mahalle yaşayanlarının ihtiyaçlarıı giderdikleri gibi, kendi aralarında oluşturdukları fon sayesinde, ihtiyaç sahiplerine bila bedel yardım pakelerini teslim ediyorlar.

Hazırladıkları yardım paketleri üzerine yapıştırdıkları, Nazım Hikmet tarafından kaleme alınmış olan özdeyiş de, yaptıkları yardımları ulaştırdıkları evlere ayrı bir umut kaynağı oluyor. “Yok öyle umutları yitirip karanlıkta savrulmak. Unutma; Aynı gökyüzü alında bir direniştir yaşamak.” yazılı kolilerle ihtiyaç sahiplerine teslim ettikleri her koli, bu gençlerin kendi emekleri ile doldurdukları mikro ölçekte başlayan büyük bir dayanışma örneği olarak gösteriliyor.

Seha Ergene

Bu girişimleri ile Ortakent’e olduğu kadar Bodrum’a da örnek olan Müskebi Gençlik Birliği’ni anlatan Seha Ergene, Ortakent hedefli olarak başlayan bu girişimlerine, çevre mahallelerden de talepler geldiğini ve bu talepler doğrultusunda komşu mahallelere de yardıma koştuklarını belirtiyor. Her kolide bir evin temel ihtiyaçları olan yağ, un,şeker,makarna tuz, pirinç gibi 13 çeşit üründen oluşan her biri 11 kilo civarında olan yardım kolileri, şu ana kadar 68 haneye girmiş. Sürekli olarak çevrelerinden gelen talepleri değerlendiren Müskebi Gençlik Birliği, kısa sürede gönüllerindeki yardımları sahiplerine ulaştırmayı başarmış.

Her geçen gün daha da büyüyen Müskebi Gençlik Birliği, tamamı gönüllülük ilkesine dayanan, kar amacı gütmeyen bir avuç gencin, oluşturduğu, Bodrum’un gururu ve belki de Bodrum’da çok daha fazla yardımı, çok daha fazla eve ulaştıran bir gurup olma yolunda emin adımlarla ilerliyor.

 

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.