PURPLE IS TH COLOR İLE JAZZ

PURPLE IS TH COLOR İLE JAZZ

419
0
PAYLAŞ

Avusturyalı dünyaca ünlü caz gurubu Purple İs The Color Bodrum Bahçeşehir Koleji’nde konser verecek.

2015 yılında Avusturya’ nın linz kentinde kurulan Ve piyanoda Simon Raab, saksafonda Štěpán Flagar, kontrabasta Martin Kocian ve davulda Michał Wierzgoń yer aldığı caz gurubu 19 mart saat 20.30’da Bodrum’da Avusturya Günleri kapsamında Bahçeşehir Koleji’nde Bodrum’da herkese açık, ücretsiz bir konser verecek.

18 Mart tarihinde Türkiye’de ilk konserlerini İzmir Uluslararası Caz Festivali’nde verecek olan gurup hemen öbür gün Bodrum’ a gelecek. Grup üyelerinin okul ve kariyer yıllarının kesiştiği noktada, Avusturya Linz’de gerçekleşen bir jam session’ın meyvesi olan projenin temelinde, zengin caz quartet geleneği yatıyor. Ama aynı zamanda pop ve halk müziği ögelerini kullanmaktan da çekinmiyor, bunları, klasik müzikten beslenen Avrupalı bir sound’un baskın olduğu, modern bir ses dünyasında birleştiriyorlar. Bu akşam dinleyeceğiniz müzik de, titiz Avrupa besteleri ile cüretkar Amerikan doğaçlamasının en taze harmanı olacağı belirtildi.

Yeni nesil müzisyenler günümüzde kendi yaratıcılıklarını sıklıkla dönemin baskın jargonuna
feda etmeyi tercih ededursun, Purple is the Color, kendi çağdaş caz müziği anlayışını ortaya koymak üzere göğsünü gere gere eski ustaların repertuarına sadık kalıyor. Ve saksafon, piyano, bas ve bateriden oluşan klasik çalgılar ile yepyeni, heyecan yüklü bir müzik dili yaratarak kendi karasularının çok ötesine uzanan diyarlara yelken açmayı başarıyor.

Topluluk, caz dörtlülerinin zengin geleneğini benimsemekle birlikte arada pop ve halk müziği öğelerini de müziğine dahil etmekten ve bunları kökleri ve temeli klasik müziğe uzanan Avrupa sound’ları ile çağdaş tınılar olarak harmanlamaktan da çekinmiyor.

Avusturyalı caz gurubu Bodrum’dan sonra 20 Mart tarihinde İstanbul’da ki Avusturya Kültür Forumu’nda konser verecek.

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.