BODRUM’DA YAŞAYAN MÜBADİLLERİN SERGİSİ AÇILIYOR

BODRUM’DA YAŞAYAN MÜBADİLLERİN SERGİSİ AÇILIYOR

2178
0
PAYLAŞ
 

Bodrum Belediyesi ‘nin destekleriyle 24 Ağustos’ta açılışı gerçekleşecek olan Mübadele-Girit mübadilleri ile ilgili Dilek Uslu’nun 43 eserden oluşan “SURET YOLCULUĞU” sergisi için geri sayım başladı.

Suret Yolculuğu sergisi hakkında bir açıklama yapan “Suret Yolculuğu” Projesi Sanat Danışmanı Zerrin Ulusman, serginin önemini içerdiği konuyu şu şekilde anlatıyor;

“1921 yılında İzmir ile çevresinde başlayan ve Lozan Antlaşmasıyla hız kazanan mübadelede yüz binlerce  kişi ailelerini, işlerini ve arkadaşlarını arkasında bırakarak, yabancı oldukları bir kültürün yaşadığı topraklara göçe zorlandılar. Geride kalanların hüznüne yeni yaşamlarının zorlukları eklendi ve nesiller sürecek bir mücadele başladı.

Ege ve Marmara bölgeleri başta olmak üzere ülkemizin dört bir yanına yerleşen bu aileler, geçmişte yüzleşmek zorunda kaldıkları bu değişime ayak uydurdular ama unutmadılar, unutturmadılar. 

Girit’ten gelen ve Bodrum’a yerleşen aileler, Bodrum’dan gelen ve Girit’e yerleşen aileler de , tıpkı diğer yerlere göç etme mecburiyetinde kalanlar gibi çalışmaya, içinde yaşadıkları yeni kültüre ve topluma katkıda bulunmaya devam ettiler ve geçmişte olduğu kadar,bugünün de söz sahibi oldular.

Mübadelede Bodrum’a gelen aileleri ve kendileri gibi bu şehre katkıda bulunan çocuklarını, torunlarını hatırlamak ve hatırlatmak, kent kültürünün yaşatılması için önemli bir adımdır. Onları ve bugün hala hayatta olan çocuklarını sanatın hoşgörüsüyle tarihteki yerlerine koymak günümüz Bodrum’u için açıklayıcı ve bir araya getirici olacaktır.

Mübadele’yi yaşayan, göç etmek zorunda bırakılan tüm mübadiller için sembol niteliğinde oluşturulan bu proje, Bodrum – Girit arasında değiş tokuş yaptırılan toplumu baz almıştır.”

24 Ağustos Cumartesi günü saat 19.00’da Sanat Okulu Sokak’ta bulunan Atölye Dut Ağacı’nda açılacak olan sergi, 31 Ağustos tarihine kadar açık kalacak.

ANLAŞAN

DİLEK USLU HAKKINDA

Dilek Uslu  1960   Bodrum doğumlu, Anne tarafından Girit kökenli bir ailenin dördüncü kuşak üyesidir.

Dilek Uslu

O zamanlar küçük bir kıyı kasabası olan Bodrum, ona güvenlikli bir ortam sağlar, özgür bir çocukluk geçirir, diğer tüm yaşdaşları gibi.

Deniz ve doğa ile iç içedir. Ve o zamanlar da kasabasına aşıktır, şimdi olduğu gibi.

Sene 1970. İlkokul üçüncü sınıftadır. Sulu boya ile lodoslu bir Bodrum resmeder. Öğretmeni Tevfik Akman çok beğenir, hatta müfettişe gösterir. Tohum ekilmiştir artık.

Ama yeşermesi için 1997 yılında ”Ayla Eriş Resim Atölyesi”ne adım atması gerekir. Daha sonra ”Ali Koçak” ve ”Soner Göksay” atölyelerinde çalışır.

Halen Bodrum’da kendisine ait ”Atölye Dut Ağacı”nda çalışmalarını sürdürmektedir. U.P.S.D üyesidir.

Soyut-Figüratif resimler yapan Dilek Uslu, zaman zaman farklı malzemeler kullanarak, anlatımını daha da güçlendirir.

2014 yılında kendisini çok heyecanlandıran bir projeye başlar. Amacı hem kent belleğine katkıda bulunmak, hemde Girit ve Rum mübadillerini unutturmamaktır.

Pek çok Giritli aile ile görüşür. 5000 civarında fotoğraf toplar. 43 ailenin soy ağacını çıkarır. Birinci ve dördüncü kuşakları baz alarak çalışmalarına başlar.

Tarihin tozları üflenmiştir artık.

Aynı zamanda hem ayrılığa, hemde birleşmeye işaret ettiği için kolaj tekniği kullanır. Tabii malzemenin dayatması da vardır.

Resimlerdeki eski işler ve danteller eskiye bir göndermedir. Fotoğrafların üzerindeki dikişler şimdidir. İkisi bir potada eritilerek çağdaş bir resim oluşturulmuştur.

Tüm bunlarla bir anlam örüntüsü yaratılmıştır.

Resimlerdeki durağanlıkta, zaman algımızı yavaşlatan bir ortam oluşturmuştur.

Sanatçı ile izleyici arasındaki mesafeyi kapatan bu sergi aynı zamanda bir performanstır.

En büyük istekleri, ölmeden önce tekrar Girit’i görmek olan bu insanlar, suretleri ile de olsa, yolculuğa hazırdırlar artık.

”SURET YOLCULUĞU” böyle doğmuştur.

 

KİŞİSEL SERGİLER

2007 Osmanlı Tersanesi Sanat Galerisi Bodrum

2013 Artev Sanat Galerisi İstanbul

2013 Galeri Atölye Dut Ağacı

KARMA  SERGİLER

1998 Haluk Elbe Sanat Galerisi

1999 Marina Bodrum

2000 Karada Marina

2000 Gümüşlük Sanat Galerisi Bodrum

2000 Muğla Ün. Rektörlük Sanat Galerisi

2000 Yaşarbank Sanat Galerisi İzmir

2000 Renault Mais Showroom İzmir

2001 Yalıkavak Sarnıç Bodrum

2002 Carrefour İzmir

2002 Marina Bodrum

14. Tekel Resim Yarışması. Sergilenmeye Layık görüldü.

15. Tekel Resim Yarışması. Sergilenmeye layık görüldü.

2003 Yağhane Bodrum

2006 Franco Sanat Galerisi Bodrum

2006 Cam Sanat Galerisi Bodrum

2008 Yalıkavak Marina Bodrum

2009 Hadigari Bodrum

2009 Dibekli Han Bodrum

2010 Koçak Sanat Galerisi Bodrum

2011 Bodrum Karnavalı Hadigari

2012 Ekim Geçidi Dibekli Han Bodrum

 

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.