TARİH ELLERİNDE ŞEKİLLENİYOR

TARİH ELLERİNDE ŞEKİLLENİYOR

744
0
PAYLAŞ
 

Uzun yıllar ticaret hayatını sürdüren ve bir müze gezisi sırasında etkilendiği İznik Çinisin’e gönül veren Gülfer Akgönül, ikinci kşisel sergisini Osmanlı Tersanesi Kaymakamlık Sanat Galerisi’nde açtı.

Aydın’lı sanatçı Gülfer Akgönül, Lizbon Gulbekian müzesi ziyaretinde hayranlık duyduğu İznik Çinisi’ni hayatının odağı yaparak, yaklaşık 100 parçadan oluşan eserlerini Sergilemeye başladı. Uzun yıllarını İstanbul’da ticaret hayatında geçiren, bu dönemlerinde resim ve minyatür sanatına ilgi duyarken Lizbon’da gezdiği Gulbekian Müzesi’nde gördüğü Selçuklu seramikleri ve Osmanlı Sarayı İznik çinilerine ilgi duyan sanatçı, o günden itibaren İznik Çinisi ve Seramik konusunda Türkiye’nin en iyi ustalarından eğitim almaya başlayarak tüm hayatını bu sanata adamış.

Gülfer Akgönül, ilk sergisini İstanbul Yeditepe Sanat Festivali Bienal’inde açan, ikinci sergisinde de Osmanlı Tersanesi Kaymakamlık Sanat Galerisi’nde eserlerini sergileyen sanatçı, İznik Çinisi ve seramik çalışmalarını şu şekilde anlatıyor;

“Yurtdışı gezilerimde mutlaka yaptığım müze ziyaretlerimden biri olan Lizbon’da bulunan Gulbekian Müzesi, benim bu alanda çalışmalar yapmamın en büyük temelini oluşturdu. İznik Çinileri’nden oluşan bir müze ile karşılaşmak beni hem çok kızdırmış, hem de gördüğüm çalışmalara hayran kalmamı sağlamıştı. İznik Çinilerini Lizbon’dan ülkemize getiremeyeceğime göre bu alanda en iyi eserleri üretip, ülkemizde kalmasını sağlamak benim amacım oldu. İlk işim, bu konuda alanında uzman eğitmenleri araştırmak, bu konuda kendime kitaplar, belgeler bulmak oldu. Desen, boyama teknikleri, çark gibi seramikte en önemli unsurlar için en iyi ustalardan eğitim aldım. İznik’te bir çok atölyede fırınlama ve sırlamanın inceliklerini öğrendim.

16yy. da Osmanlı saraylarında desenlenen ve İznik fırınlarında pişirilen Klasik İznik çini eserlerini ve 12. ve 13. yy Selçuklu çinilerini mümkün olduğu kadar asıllarına sadık kalarak üretmeye ve gelecek nesillere aktarmak adına desen arşiv çalışmalarına devam ediyorum. İznik ve İstanbul’da bulunan stüdyolarımda klasik ve geleneksel eserlerin yanında mimari çini ve özgün tasarımlar ile seramik ve çini alanında üretim yapıyorum.

Bu sergilerdeki en büyük amacım, gelecek nesillere kalacak çalışmalar üretmek. Bu çalışmalarla günümüzde de bir çok insanın dikkatini çekerek, tarihe damgasını vurmuş olan bu çalışmaların daha çok insan tarafından öğrenilerek uygulanmasını sağlamak. Sergilerimde asla kâr amacı gütmüyorum. Para hiçbir zaman amacım olmamıştır. Bir müze kurmak istiyorum. Nasıl ki ben 300 sene sonra yabancı bir ülkede kendimize özgü eserleri tesadüfen görüp hayran kalmışsam, 300 sene sonra İstanbul veya Bodrum’da açmak istediğim bu müze sayesinde tıpkı yapım eserlerimi gelecek nesiller de görsün istiyorum.”

Gülfer Akgönül’ün çini ve saeramik sergisi 25 Haziran Tarihine kadar Milta Bodrum Marina Tersane Kulsei Kaymakamlık Sanat Galerisi’nde gezilebilecek.

Serdar-Gülfer Akgönül

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.