TÜRKİYE’DEN ALMANYA’YA, SURİYE’DEN AVRUPA’YA.. “GÖÇ”

TÜRKİYE’DEN ALMANYA’YA, SURİYE’DEN AVRUPA’YA.. “GÖÇ”

255
0
PAYLAŞ

Re/Max Pasha Art, Nisan ayında değerli sanatçı ve eğitmen Prof. Mehmet Alagöz’ü konuk ediyor.

Bugüne kadar Türkiye ve Almanya’da pek çok kişisel sergi açan değerli ressam Prof. Mehmet Alagöz, sergisinde Almanya’da deneyimlediği göç ve gurbet öyküsü ile geçen yıllarda yaşanan ve halen Suriye ile Ortadoğu ülkelerinde yaşanmaya devam eden göç olaylarını yansıttığı tablolarına yer verdi.

Eşi Zeynep Alagöz’ün de katıldığı, toplam 14 eserin yer aldığı sergisinde eski ve yeni eserlerini bir arada sunduğunu belirten ressam Alagöz, Bodrum’a ilk olarak 1976 yılında  geldiğini ve o yıllardan bu yana bu coğrafyaya olan hayranlığını dile getirdi.

Eserlerinin uzun süreçte ortaya çıktığını belirten Prof. Mehmet Alagöz, sergisinde yer alan ve göç temasını işlediği eserlerini şu şekilde açıkladı;

“Bu tür çalışmaları yapmak için bir araştırma süreci gerekiyor. Zamanınız ve birikiminiz olmak zorunda. Ben 1975’te yaptığım eserleri bugün güncellemeye başladım. Bodrum’daki sergimde de güncellenen tablolarıma yer verdim.”diye konuştu. Özellikle ‘göç’ olayını ele almayı tercih etmesinin nedenini, ‘göç eden’ insanlarla aynı toplumda uzun yıllar yaşamak olarak açıklayan Alagöz, bu süreçte tekniğinin ve sanatının da aynı şekilde değişim yaşadığını ifade etti. Çoğunlukla figüratif çalıştığını söyleyen Alagöz, her tablosunda başka bir hikayeyi, çoğunlukla da dramı anlattığını belirtti.

Öte yandan, Bodrum’a çok uzun yıllar önce geldiğini anlatan Prof. Alagöz “Bodrum’u çok değişmiş buldum. 30 yıl önce geldiğimde Bodrum’un ilk mavi tur yolcularından biri olmuştuk. Bugün Bodrum adeta bir İstanbul olmuş. Şaşırdım ama sanat anlamında altyapısını çok zengin buldum. Bu sevindirici” diye konuştu.

Sanatçının “Eski-Yeni Karışık” isimli sergisi 27 Nisan’a kadar Re/Max Pasha Bodrum bünyesindeki galeride, pazar hariç haftanın her günü  saat 10:00 -18:00 arası gezilebilecek.

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.