Yöresel lezzetin tek adresi “Karya Ev Yemekleri”

Yöresel lezzetin tek adresi “Karya Ev Yemekleri”

1875
0
PAYLAŞ
 

Bodrum’u eşsiz çin mutfağı lezzetleriyle tanıştıran Chinese İnn Restaurant’ın sahibi Bülent Çukur, Yepyeni bir konsept ile Bodrumluları kendi unuttukları lezzetlerle buluşturuyor. Adı uzun süredir çin mutfağı ile bütünleşen Bülent Çukur, geçtiğimiz yaz başında Gümbet Kavşağında, restoran ve kafelerin arasında farklı bir tarz ile açtığı ve yaz boyunca yerli, yabancı birçok turiste tattırdığı Bodrum’a özgü lezzetlerle yeni konsept yaratmadaki başarısını kanıtlamış oldu.

Adını MÖ 2. binyılın sonlarından itibaren güneybatı Anadolu’da varlıkları bilinen, başkentleri başlangıçta Mylasa’da (Milas) iken, MÖ 4. yüzyılda Mausolus tarafından Halikarnas’a (Bodrum) taşınmış olan tarihin büyük uygarlıklarından Karya Uygarlığından alan Mekan, Hem adıyla hem de tadıyla bu yöreye ait olduğunu vurguluyor.

Karya Ev Yemekleri Restoranını geçtiğimiz mayıs ayında hizmete sokan mekan sahibi Bülent Çukur, Mekanını kısaca şöyle anlatıyor.

“Karya Ev Yemekleri, Bodrumluların dahi unuttuğu lezzetleri sunma fikriyle temelleri atılmış bir mekan. Geleneksel Türk ve Osmanlı lezzetlerinin, Bodrum’a has lezzetlerle harmanlandığı bu mekan, öğlen yemeği servisi ile ortalama 25 çeşit tencere yemeği, 15 çeşit zeytinyağlı ve 7 çeşit tatlısıyla, gerek çevre işletmelerde çalışan personellere, gerek öğle yemeğinde uygun fiyatlı lezzetli ve farklı bir tercih arayanların mekanı olarak hizmet veriyor. Özellikle Bodrum’a özgü yemekler için uzun süren reçete arayışlarımızda çok değişik yemeklerle karşılaştık. Bodrumlu bir çok arkadaşımın dahi hatırlayamadığı bu lezzetleri de mutfağımıza kattık. Kısacası aslında mutfağımızı şöyle tarif etmemiz gerekiyor. Geleneksel bir Bodrum evinde mevsimine göre ne pişiyorsa, biz de aynı yemekleri bulmanız mümkün. Keşkek, bugün herkesin sevdiği, her restoranda olan bir yiyecek. Ancak, hepsinde farklı bir lezzet alıyorsunuz. Her aşçı kendi yorumuyla pişiriyor. Biz ise, geleneksel reçetesi nasıl ise, öyle pişirip, servis ediyoruz. Lokum pilavı, çökertme, mantı, acı ot gibi. hepsi usulüne uygun hazırlanıyor. Mesela Sakızdırık Köfte, neredeyse unutulmuş lezzetler arasında. Kimi Sakızdırık, kimi Sakızgırığı olarak söylenen bu köfteyi Karya Ev Yemekleri’nde yiyebilirsiniz. Akşamları ise konseptimiz tencere yemeklerinin yanı sıra Türk mutfağının ızgara ve kebaplarından seçme lezzetlere bırakıyor. Mesela unutulmuş lezzetlerimizden biri de bu alanda Topuz Kebabı. Gerek hazırlığı, gerek sunumu ile çok farklı ve lezzetli bir yemek.”

Karya Ev Yemekleri gerçekten hem lezzeti, hem de geleneksel duruşu ile çok farklı bir mekan olarak Bodrum Restoranları arasından sıyrılarak, ön plana çıkıyor. Mekanın dekoru ve ferah yerleşimi, huzurlu bir ortam sunuyor. Toplamda 85 kişilik bir kapasitesi olan Karya Ev Yemekleri, sıcak bir hava yaratan tuğla duvarlarında Bodrum’un unutulmaya yüz tutmuş fotoğraflarını sergiliyor. Bir süredir uzmanların üzerinde çalıştıkları ve detaylı bir çizimle yerini alacak olan Karya Uygarlığı Haritası ile dekorlarının tamamlanacağını belirten Bülent Çukur, Mekanlarında yaratacakları özel alanlarla, yemekli iş toplantıları, özel gün ve kutlama yemekleri gibi toplu organizasyonlar için de hizmet verdiklerini belirtiyor.

Karya Ev Yemekleri

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.