71 DERECE’DE HER LEZZETİN BİR HİKAYESİ VAR!

71 DERECE’DE HER LEZZETİN BİR HİKAYESİ VAR!

21801
0
PAYLAŞ

Bodrum’da yaklaşık 2 yıla yakın bir süredir hizmet veren 71 Derece, bir çatı marka olarak geleneksel Türk Mutfağı’nın en lezzetli yemeklerini Bodrum’da bulabileceğiniz tek restoran.

Etin piştikten sonra en lezzetli, en sulu ısı derecesi olan 71 Dereci’nin sokak lezzetleri, Samsun’un pideleriyle meşhur Nuri Ustası’nın pidelerini ve Lokanta Ziyade ile Türk mutfağının eşsiz lezzetlerini bir araya getiren çatı marka 71 Derece, Şef Volkan Çengel ile lezzetine lezzet katmaya devam ediyor.

Bodrum’da açılan bir çok mekân her zaman aynı söylemlerde olsa da, 71 Derece’de yiyeceğiniz her üründen her lokma, sizi geldikleri yörelere seyahat ettirmenin de garantisini veriyor. Bodrum’da Konacık’ta hizmet vermeye başlayan ve geçtiğimiz aylarda Turgutreis Marina içerisinde bulunan Yacht Club’ı devralarak, 71 Derece lezzetlerini Bodrum Yarımadası’nın uç noktasına da taşıdı.

71 Derece’nin genç ve deneyimli şefi Volkan Çengel, “Burada her lezzetin bir hikâyesi var.” diyerek lezzetlerinin her birini özenle seçerek, lezzet deneyimini daha da arttırmak için kendilerini durmadan geliştirdiklerini belirtiyor.

Gelin Şef Volkan Çengel’in anlatımıyla 71 Derece lezzetlerine beraber bir yolculuk yapalım;

Volkan Çengel

“Burası bir çatı marka bünyesinde farklı lezzetleri ve markaları bir araya toplamış Bodrum’un bana kalırsa en önemli lezzet duraklarından biri olarak hizmet veriyor. Öncelikle ben 71 Dereceyi neden seçtiğimi belirtmek isterim. Marka olarak çok farklı lezzetlerle misafirlerini ağırlayan, sabah kahvaltısından akşam yemeğine tüm kullanılan malzemeler yöresinden seçilerek geliyor. 71 Derece, yerel ürün kullanma konusunda bugüne kadar pek görülmemiş bir istikrarla alışverişlerinde buna çok dikkat ediyor. Ben her sabah Bodrum Otogarına araç yollayarak, hepsi kendi yöresinden gelen ürünleri aldırarak güne başlıyorum.

Antakya, Diyarbakır, Antep, Urfa, Diyarbakır, Mardin, Tekirdağ gibi 18 ilden ürün getirtiyoruz. Bu ürünlerin hepsini de yerinden seçip, lezzet bütünlüğü açısından da hacimli siparişlerle alıyoruz. Örneğin, geçtiğimiz gün Erzurum’dan 500 Kilo İspir Fasulyesi aldım. Misafirlerimize her zaman en iyisini, aynı lezzet standardını koruyarak sunmak bizim en önemli görevimiz.

71 Derece bugüne kadar gördüğüm hiçbir konsepte benzemiyor. Burada beni de heyecanlandıran en önemli şey bu sanırım. Kapıdan girdiğinizde sizi hamburger, köfte, sosis ve sucuk kokoreç gibi ürünlerin sunulduğu 71 Derece Sokak lezzetleri karşılar. Karkas olarak gelen Dry-Aged Steak Dolabında hazırladığımız kuru etlerimizle et konusunda her zevke hitap etmeyi hedefliyoruz. Sokak Lezzetlerinin hemen yanında mangalımızda Antepli ustamızın elinde pişen yöresel kebaplarımız var. Hemen arka tarafta Lokanta Ziyade ile Antakya yöresinden ve geleneksel Osmanlı ve Türk Mutfağının muhteşem lezzetleri size sunuluyor.

Hemen Karşıda ise Nuri Usta’nın fırınından çıkan pideler ve Lahmacunlar var Burada dikkatinizi çekmek istediğim bir konu var. Genellikle her mekân tek bir fırında hem pide hem lahmacunu bir usta tek bir fırında pişirir. Bizde Lahmacun ustası ayrıdır, pide ustası ayrıdır. Lahmacun pişen fırında pide pişmez, pide pişen fırında lahmacun pişmez. fırınların ısısı bile farklıdır. O nedenle iki ayrı usta, iki farklı fırın ile hizmet veriyoruz.

Benim en önem verdiğim yer ise Osmanlı Saray Mutfağı Oraya çok önem veriyorum. Burada Anadolu mutfağını iyi temsil ettiğimizi düşünüyorum. 71 Derece Mutfağından çıkan her lezzeti özenle ve orijinaline sadık kalarak hazırlıyoruz. Bu da daha butik çalışmayı gerektiriyor. Hazırladığımız her yemek 8 Porsiyonu geçmez. Hem lezzetin devamlılığı hem de kalan yemeklerin heba olmaması için özellikle 8 porsiyon olarak hazırlıyoruz. Bizde yemekler asla geri dönüşmez, ertesi güne tekrar servise çıkmaz. O gün pişer ve tüketilir.

Mantısından böreğine, Kayseri yağlamasından Bıldırcınına, Şehy Ül Mahşisi’nden Mumbarına, fasulyesinden av hayvanlarına kadar her gün değişen bir mönü sistemimiz var. Günlük 25 çeşit yemek servisimiz ile Ziyade Restaurant, Bodrum’da geleneksel lezzetlerin tek temsilcisi diyebilirim. Ben de Anadolu Mutfağı, Osmanlı ve Selçuklu mutfaklarına aşık biri olarak bu alanda tüm hünerlerimi sergiliyorum diyebilirim. Burada yediğiniz her lezzet, orijinal reçetelerindeki miktarlarla kendi yöresinin şartlarında yetiştirilmiş ürünlerin bir araya getirilmesiyle hazırlanıyor, reçete tarifindeki gibi pişirilip size servis ediliyor. Mesela kayseri tepsi mantısı yaptık sabah. Yaklaşık 5 saatlik bir uğraş ile tamamen doğal ürünlerle boya katılmadan rengarenk yaptığımız bu mantıyı Kayseri’den de getirtebilirdik. Ama lezzetine ve malzemesine kendi emeklerimizi katmak bizi de mutlu ediyor.

Kısacası, 71 Derece çatısı altında yediğiniz her ürün coğrafi işaretli, yöresel ürünler. Takibi ve alışverişi oldukça zor tabii. Normalde hiçbir şefi pazar alıverişlerinde göremezsiniz. Ancak doğru ürünleri, yeni ürünleri almak test etmek için ben Bodrum’un neredeyse tüm pazarlarını gezip alışveriş yapıyorum. En iyi, en taze ürünleri alıp, ehil ellerde hazırlayıp pişirilmesi gerektiği şekilde hazırlayıp, güler yüzle servis ediyoruz. O nedenle geri dönüşlerimiz de oldukça güzel oluyor.

Hizmet sektörü, bir makine gibi işlemesi gereken bir yapıya sahip olmalı. Herkesin işi çok önemli. Buna önem vererek çalışmak da çok önemli. Sistemdeki bir kişinin hatası, tüm markaya zarar verir O nedenle de iyi bir ekip olmalı. 71 Derece bu anlamda sistemini oturtmuş, iyi bir ekiple yoluna devam eden bir mekân. Biz Türkiye’nin lezzetlerini Bodrum’a taşıyan, bu lezzetlerin Bodrum temsilciliğini yapan bir restoranız.”

Siz de lezzet deneyiminize yeni tatlar katmak ve o tatların hikayesini merak ediyorsanız, Konacık veya Turgutreis’te bulunan 71 Derece’de ister sabah kahvaltılarında, ister öğle ve akşam yemeklerinde bu esiz lezzetlerle buluşabilir, misafirlerinizle ve ailenizle gönlünüzce keyifli bir yemek organizasyonu yapabilirsiniz.

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.