YIL 2024 – YENİ ROTALAR OLUŞTURULUYOR!

YIL 2024 – YENİ ROTALAR OLUŞTURULUYOR!

3518
0
PAYLAŞ
Biz yeni yıla girdik, Çin yeni yılı ise her yılın ilk yeni ayı ile dolunayı arasında yani 21 Ocak’ta başlıyor.  Bu yıl Çin’e göre ejderha yılı, 2024’ün teması sence nedir, neyi değiştirdin, 2024 rotası neyi gösteriyor?  Anket gibi kısa sorulara derin yanıtlar aldım, iyi okumalar!

 

Senem Öncüler Çetin

SENEM ÖNCÜLER ÇETİN – BODRUM ATÖLYE BULUŞMALARI, BODRUM TİYATRO FESTİVALİ

2024’te Bodrum nasıl olacak? Bodrum’un sanat ve kültür hayatında iyi yönde gelişmeler olacak. Yapılan etkinlikler giderek nitelikli hale geliyor, tekrar ediyor ve Bodrum’a değer katıyor. Bunlardan iki tanesi içinde bulunduğum; ilk yıl etkisi çok güzel olan ve Ekim ayında ikincisini düzenleyeceğimiz Uluslararası Bodrum Tiyatro Festivali ile bu yıl dördüncüsünü Haziran ayında düzenleyeceğimiz Bodrum Atölye Buluşmaları. Bodrum’da doğru düşünülmüş ve Bodrum’a değer katan etkinlikler var, dolayısı ile bunlar her yıl kendini yenileyerek devam ediyor, The Bodrum Cup, Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali de bu örneklerden bazıları. Yapılan bu etkinliklerle; Bodrum’un sadece deniz, kum, eğlence için değil, aynı zamanda tarihi ve kültürel geçmişinin devamı olarak yapılan etkinliklerle de tercih edilecek bir cazibe kenti olma yolunda ilerleyeceğini öngörüyorum.

2024’ün ilk seyahati nereye, ne zaman?

İş gereği Ocak sonu Ankara’ya. Sonra da bir İstanbul planım var. 

2024 hangi çiçek ya da hangi koku sence? Koku da çiçek de hanımeli olabilir. Hanımeli gibi kokan, dantel gibi dokuyacağımız, kökleri sağlam işlere adım atacağımız bir yıl diliyorum.

2024 ilk 15 gün geçti bile, peki neyi farklı yapıyorsun? Günlük hayatında, aile ve sosyal hayatında, yeme-içme düzeninde? 

2023 yoğunluğu ve yorgunluğu nedeniyle ilk 15 gün daha sakin ve düşünerek ilerliyorum. Kararlarımı daha sindirerek alıyorum. Bir de ilk 15 gün ailemle birlikte dostlarıma daha çok vakit ayırdım, mutfağa daha çok vakit ayırdım ve çok sık çikolatalı tatlılar yaptım, sanırım mutluluğun sırrını ilk 15 günde yeniden yakaladım ☺.

2024’ü nasıl hatırlamak istersin?

En çok mutlu ve huzurlu hatırlamak isterim. Zor geçen 2023 ardından oldukça sakin, başta dediğim gibi birbirimizi dinleyerek anladığımız, savaşlara karşı birlikte kenetlendiğimiz, doğal afetlere karşı önlemleri alarak dirençli olduğumuz bir yıl olarak analım 2024’ü.


BARIŞ GÜRE -MÜZİSYEN

Barış Güre

2024’ün teması ne sence? Yeni Başkan Aynı Bodrum

2024’te Bodrum nasıl olacak? Daha kalabalık daha susuz

2024’ün ilk seyahati nereye, ne zaman? İzmir haftaya. Yurtdışı ise Martta Yunan’a

2024 hangi çiçek ya da hangi koku sence? Sıfır araba kokusu

2024 ilk 15 gün geçti bile, peki neyi farklı yapıyorsun? Günlük hayatında, aile ve sosyal hayatında, yeme-içme düzeninde? Tekrar müziğe önem veriyorum yeni şarkılar geliyor. Az ve öz insan devam. Rakı meze ve deniz devam

2024’ü nasıl hatırlamak istersin? 2024 gülelim eğlenelim


GÜRSEL SELÇUK – BODRUM DOĞA SPORLARI KULÜBÜ BAŞKANI

Gürsel Selçuk

2024’ün teması ne sence? Günümüze imzasını atacak olan teknoloji Yapay Zeka olacak. İnsanların tüm direnişlerine karşın Yapay Zeka ilerleyişini sürdürecek. Elbet yansımalarını gündelik hayatımızda göreceğiz. Geleneksel kültürümüzle yeni teknolojiler arasında çekişmeler sürecek. “Ahlaki değerlerin yüksek olması” gelecekten beklentim. Yapay Zekanın buna bir katkısı olabilir mi, bilemiyorum.

2024’te Bodrum nasıl olacak? 2013 yılında yaşam alanı olarak Bodrum’u seçtim. Hayatımdan çok da memnunum. Bir fidan gibi Bodrum’a köklendim. Bodrum bana uyum sağlamak zorunda olmadığına göre ben yaşam alanıma uyum sağlamalıyım. Belki bir sonraki yaşamımda bir başka planeti seçebilirim.

2024’ün ilk seyahati nereye, ne zaman? Ben dinginliği seven biriyim. Zihnimde uzak mesafelere gidebiliyorum. Yaş ilerledikçe merak duygumu ve merak dürtümü kaybettim. Yaşadığımız ortamlar en güzeli bence 🙂

2024 hangi çiçek ya da hangi koku sence? Yılların adının değişmesi psikolojik bir sınır sadece. Hayat kendi deviniminde devam ediyor ve yaşamı bir yol serüveni olarak görmek ve değerlendirmek gerekli. Her günü dolu dolu yaşamak ve hayattan zevk almak önemli. Alınan her nefeste şükretmeliyiz.

2024 ilk 15 gün geçti bile, peki neyi farklı yapıyorsun? Günlük hayatında, aile ve sosyal hayatında, yeme-içme düzeninde? 2023’de bekardım. Yeni yılda evliliği deneyimliyorum. Her ikisine de uyumluluğu sağlamak için gayret gösteriyorum. Evliliğin sorumluluğu, paylaşımı ve birlikteliği çok güzel ve değerli. Bu lütfu bilmek ve özen göstermek çok önemli. Sonuçta “üç günlük dünya”.

2024’ü nasıl hatırlamak istersin? Hep olumlu hatırlamak isterim. Dünya tarihinde en barışcıl dönemi yaşıyoruz. Bunun kıymetini bilmek lazım. Dünya global bir köye döndüğü için sanki doğal ve yapay felaketler artmış gibi gözüküyor ama bu bir yanılsama. Kelebek ömrü yaşantımızda bir hoş seda bırakabilirsek çevremize ne mutlu bize 🙂


ŞEBNEM PİŞKİN – YAZAR

Şebnem Pişkin

2024’ün teması ne sence? Barış 

2024’te Bodrum nasıl olacak? Önceki yıllardan farklı değil. 

2024’ün ilk seyahati nereye, ne zaman? Muhtemelen İstanbul’a, baharda…

2024 hangi çiçek ya da hangi koku sence? Manolya – Yasemin kokusu

2024 ilk 15 gün geçti bile, peki neyi farklı yapıyorsun? Günlük hayatında, aile ve sosyal hayatında, yeme-içme düzeninde?  Beş duyumu keskinleştirmeye çalışıyorum. Verdiğim sözü, önemsiz bir şey bile olsa, mutlaka yerine getirmeye gayret ediyorum. Her günün sonunda günlük muhasebemi yapıyorum. Özetle bir heykeltıraş özeniyle kendim üstünde çalışıyorum. 

2024’ü nasıl hatırlamak istersin? Mesleğimde parladığım bir yıl olsun.


OZAN AYDIN – OFİSTİK İŞLER, OYUNCU

Ozan Aydın

2024’ün teması ne sence? Değişim

2024’te Bodrum nasıl olacak?Bodrum için 2023 benzeri bir yıl olacağını düşünüyorum

2024’ün ilk seyahati nereye, ne zaman? ilk seyahatimin planlı değil sürpriz olmasını temenni ediyorum. Projelerimizden biri vesile olsun istiyorum mesela.

2024 hangi çiçek ya da hangi koku sence? Nergis ve yağmurda toprak kokusu

2024 ilk 15 gün geçti bile, peki neyi farklı yapıyorsun? Günlük hayatında, aile ve sosyal hayatında, yeme-içme düzeninde? 2024 ün ilk 15 gününde farklı yaptığım bir şey henüz olmadı.

2024’ü nasıl hatırlamak istersin? 2024’ ü, tünelin ucunda ışığın göründüğü yıl olarak hatırlamak istiyorum.


HANDE URGANCIOĞLU KARDAŞ – SOSYAL MEDYA İÇERİK ÜRETİCİSİ @HANDELEDİM

Hande Urgancıoğlu Kardaş

2024’ün teması ne sence? Değişim

2024’te Bodrum nasıl olacak? Deneyim odaklı, deniz turizmine ilave ekolojik turizmin de önem kazanacağı bir sene olacak.

2024’ün ilk seyahati nereye, ne zaman? İtalya

2024 hangi çiçek ya da hangi koku sence? Lavanta

2024 ilk 15 gün geçti bile, peki neyi farklı yapıyorsun? Günlük hayatında, aile ve sosyal hayatında, yeme-içme düzeninde? Bodrum’da ilk kez kış mevsimini yaşıyorum. Keyfini çıkarıyorum.


HAKAN ORTAÇ – H2 SANAT BODRUM, CAM FÜZYON SANATÇISI, OYUNCU

2024’ü nasıl hatırlamak istersin? Üretken, keşif dolu, huzurlu.

Hakan Ortaç

2024’ün teması ne sence? Bence 2024 BARIŞ’ın yılı olmalı

2024’te Bodrum nasıl olacak? 2024’te Bodrum … Umarım ki, herkesi kucaklayacak, sadece zenginlerin değil, doğayı, maviyi, özgürlüğü seven ve isteyen herkesi kucaklayan bir Bodrum özlemindeyim.

2024’ün ilk seyahati nereye, ne zaman? 2023 ün son çeyreğinde sağlık nedenleriyle çok seyahat ettim. Şimdi biraz dinginlik, sonra da Akdeniz hedefimde.

2024 hangi çiçek ya da hangi koku sence? Her zaman rahmetli anneme özlemle LEYLAK

2024 ilk 15 gün geçti bile, peki neyi farklı yapıyorsun? Günlük hayatında, aile ve sosyal hayatında, yeme-içme düzeninde? Rutine devam… cam, tiyatro, Pazartesi Buluşmaları…

2024’ü nasıl hatırlamak istersin? Barışın yılı oldu ve bunda benim de payım vardı.


MELTEM ÖZDEN – TRUE BODRUM REAL ESTATE, BODRUM BİZDEN SORULUR YOUTUBE

Meltem Özden

2024’ün teması ne sence ? Bana göre maddecilik iyice zirveye doğru çıkacak. Ülkemiz için maalesef yozlaşma pik yapacak. İyi değişim için sıçrama gerekecek, ama dibi görmek gerekiyor bunun için. Tema maalesef çöküş.

2024’te Bodrum nasıl olacak ? Kaos hakim olabilir. İnsanlar değişmediği zaman şehirler ne yapsın 🙁

2024’ün ilk seyahati nereye, ne zaman?02 Şubat Kos Adası (klasik)

2024 hangi çiçek ya da hangi koku sence? Bana pek değişmez, kakule, zencefil, portakal çiçeği 🙂

2024 ilk 15 gün geçti bile, peki neyi farklı yapıyorsun? Günlük hayatında, aile ve sosyal hayatında, yeme-içme düzeninde ? Daha sakin modda çalışmaya geçtim. Korkularımla yüzleşmeye, gizli hırslarımı dizginlemeye, ertelememi terbiye etmeye çalışacağım bir yıl olacak.

2024’ü nasıl hatırlamak istersin? “2024’te  eğitimime devam ettim, çok iyi gezdim ve bunları yazarak anlatabilecek kafa dinginliğine ulaştım” demek isterim. 

2024’te aradığımız her ne ise onu bulmamız, bulduğumuzla kucaklaşmamız, kavuştuğumuzla nice güzellikler yaşamaya niyetle, esen kalın.


 

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.